Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har været meget begejstret for Slot, men i dag dumper han med et brag. Holdet var dårligt sat op og han fik ikke ændret det undervejs. At Trent ikke blev skiftet ud efter seneste 55 minutter er jo direkte til grin.

Vi kunne lige så godt have tabt til sidst.
Hvor er det bare dårligt!

Det kunne ligeså godt have været et nederlag… det var så let igennem vores højre side gang på gang.

Tydeligt at det var en vigtig kamp for United.

Frygter at dette er samme momentum-stopper som i sidste sæson på Old Trafford.
Håber Darwin bliver sendt til Milan her i januar. Han bidrager med absolut nada.
C'mon do something...
Trent må en tur på bænken i næste kamp. Det kan Slot simpelthen ikke være tilfreds med og når der heller ikke kommer meget offensivt fra ham, så er han jo en decideret hæmsko for hele holdet.
Nej, Nunez kan desværre ikke spille fodbold på det her niveau, men det har vi jo længe vidst, at teknikken er tæt på ikke-eksisterende.

Noget, jeg til gengæld undrer mig over, er, at han virker til at have mistet 90% af den fandenivoldskhed, som han ellers har haft i de sidste to sæsoner. Man var altid sikker på en 110% arbejdsindsats og konstant pres af modstandernes forsvarsspillere, men selv den del af spillet virker han til at have mistet.

Eller også gider han ikke rigtigt mere efter at have været så udskældt af fansene på sociale medier og den slags.

Når nu Arsenal også spillede uafgjort i går, er det måske ikke en katastrofe at spille uafgjort imod United, men derfor kan man godt være utroligt skuffet, når vi nu var kommet foran og ligeledes havde et par chancer til Jota og Van Dijk efter 2-2, men de brænder så også en gigachance i det sidste minut.

Videre i bogen. Næste uge er en cupuge, hvor vi spiller EFL- og FA Cup, og så skal vi sætte en stime af sejre sammen i ligaen. Der har været lidt for mange uafgjorte i ligaen på det seneste i 3 ud af de sidste 6 ligakampe.
Liverpool FC - siden 1997
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I forhold til Robertson er det jo ikke noget man ikke i forvejen var klar over - han har bare generelt lav spilintelligens, som Andib også er inde på.

Det samme hvad angår Núnez, han er fuldstændigt overflødig og bør ikke få flere kampe fra start såfremt det kan undgås. Velsagtens det største fejlkøb i klubbens historie hvis man tager transfersum kontra output i betragtning. Kan man overhovedet få halvdelen af hvad man gav for ham retur? Næppe.
Det blev en kamp som frygtet, hvor United kæmper, fordi de møder Liverpool og hvor tempo bliver trukket ud af kampen. Vi har to blinde passagerer med os i form af Alexander-Arnold og Jones og det kan mærkes. Kampen bærer også præg af uskønt spil og al for mange fejlafleveringer. I dag må vi blot glæde os det mere over, at Arsenal og Chelsea også spillede uafgjort i går, for vi lignede en skygge af os selv, desværre.
Vi har fint styr på angrebet, midtbanen ser godt ud (kunne måske godt bruge en 6´er mere), midterforsvaret er stærkt, keepere i verdensklasse - nu er det altså tid til at få styr på backs, for det har godt nok haltet på det sidste.
Erstatningen for Trent er heldigvis allerede i truppen, og det viste han også med hans indhop i dag på trods af, at han kun spillede de sidste 10 minutter, hvor han viste mere, end Trent havde vist i 85 minutter.
Ved ikke om det passer men Liverpool skulle angiveligt have tilbudt Trent ca 300k £ om ugen for at blive, mon han har haft hovedet et andet sted idag??
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Annonce