Snak

Mere indhold efter annoncen
Han bliver så også revet fuldstændigt i stykker på de sociale medier af eksperter (Roy Keane, Scholes og Sturridge) samt rivaliserende fans, men bekymrende nok, også Liverpool-fans, der er efter ham lige nu - ikke kønt at se på.

Men desværre også forståeligt nok. Fodbold er følelser og fodbold er reaktionært og i dag er Trent jo en omvandrende katastrofe, han er mildest talt Bambi på glatis på den våde græsskøjtebane. Når du kobler det sammen med, at han også skaber overskrifter og unødvendigt fokus udenfor banen med sin kontraktsituation, så bliver det selvsagt og selvgivet, at kritikken hagler ned. At det ikke er kønt, kan vi godt blive enig om.

De høster hæder og hyre, når det går godt og står omvendt med røven i klaskehøjde, når det går dem skidt. Sådan er fodbold.
Ja det er ubarmhjertigt nogle gange, og igen - han skal ikke bedømmes på aftenens kamp, men for hele sæsonen under Slot.

Fra £180K til £300K… det holder på ingen måde. Er med på han fortjener en lønstigning når han binder sig i 5 år, men 60% lønstigning tænker jeg ikke hans output kan bakke op.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Der er lidt skriv om at truppen har været/er ramt af sygdom. Både Robbo, Tsimikas, Diaz, Bradley og ja, Szobo skulle være udsat.
C'mon do something...
Var der ikke også forlydender om, at han vil gøres til anfører? Det kan selvfølgelig bare være en and, nøjagtig som de her lønninger og lønningskrav heller ikke er officielle tal eller udtalelser, men åh ha, det sætter ham bare ikke i et særlig godt lys ovenpå sådan en kamp mod ærkerivalerne.

Hans sæson har egentlig været ret god og selvom der virkelig heller ikke er mange kandidater, så har han vel været en af de bedste højrebacks i ligaen i denne sæson. Kan man ikke godt tillade sig at påstå det?
Jeg er nu ret overbevist om, at Van Dijk fortsat er anfører, så længe han er i Liverpool, og det ved Trent nok også - jeg ville være forarget, hvis han virkelig skulle have sådan et krav.

En bekymring, jeg havde omkring ham, som jeg måske går for dybt ind i, var hans interview med Sky Sports for en måneds tid siden. Dengang udtalte han, at han hellere vil vinde Ballon d’Or end Premier League/Champions League med Liverpool.

Det er noget af en modsætning i forhold til en ellers markant større stjerne i Mo Salah, der for et par dage siden i et interview med selvsamme Sky Sports udtalte, at han hellere vil vinde Premier League med Liverpool end den individuelle hæder, men at de personlige rekorder ville være en dejlig bonus oveni et holdtrofæ.

Hvad tænker den gode Trent overhovedet på, når han siger den slags? Ville Gerrard nogensinde sige, at han hellere vil vinde Ballon d’Or end Premier League med Liverpool?

Alene den udtalelse gjorde, at jeg som fan mistede noget for ham, hvis han virkelig går mere op i at vinde en individuel pris end de største trofæer med sin barndomsklub.
Liverpool FC - siden 1997
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Arsenal har verdens mest sikre 3 point i næste weekend,

Næste runde er en midtugerunde 😉
Y. N. W. A. - #JFT97
Alle spillere skal have lov at have en offday ind imellem, og det gælder naturligvis også Trent. Meget uheldigt, at det sker under kontraktforhandlinger og mod ærkerivalerne, men sådan er det nogen gange.

Slot gjorde ham dog ingen tjenester ved at beholde ham på banen så længe, for det var fuldstændig åbenlyst, at det ville komme til at koste.
Hans sæson har egentlig været ret god og selvom der virkelig heller ikke er mange kandidater, så har han vel været en af de bedste højrebacks i ligaen i denne sæson. Kan man ikke godt tillade sig at påstå det?

Det er det man ikke skal glemme oven på dagens kamp. Der er jo også en grund til at både Real Madrid og Liverpool vil skrive med ham.
Siger det igen… men £300K om ugen i 5 år?

Ambitionen om at være anfører er jo god og fair, men du skal satme have autoritet for at vippe Van Dijk af pinden.
- han virker ikke til at være i nærheden af at kunne lede/løfte holdet på samme måde når det er nødvendigt.

Balon… det får man ikke som forsvarspiller (bevares Nesta) men den pris er jo også en joke.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Slot gjorde ham dog ingen tjenester ved at beholde ham på banen så længe, for det var fuldstændig åbenlyst, at det ville komme til at koste.

Nej, men det var jo nok slet ikke tiltænkt, at Bradley skulle have spillet overhovedet. Han er jo først lige kommet tilbage fra sin skade. Havde Bradley været helt fit og i kampform, er det vel ikke utænkeligt, at Slot havde handlet hurtigere.
Næste runde er en midtugerunde 😉

OK. Men pointen er den samme. ;)
1887
Annonce