Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig med andib.
Ingen ved vel reelt, hvad det præcist er, der skiller klubben og Mo fra at blive enige.

Det virker som om mange, mener det er lønnen, og at Mo ligefrem vil sprænge lønstrukturen i luften med den løn han skal have i en ny kontrakt. Men altså ingen ved en flyvende fis om det er knasten, eller om det fx kunne være længden på kontrakten i stedet, mængden af bonus muligheder, eller noget helt andet.

Vi finder ikke en ny Mo, sådan lige med det samme, så lad os nu bare beholde ham nogle år endnu.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg tænker sagtens det kan være kontraktens længde, der er problemet
HVIS Salah skal have den monsterløn, som han ønsker, så kan vi vel også netop forvente, at han kan tage sagen i egen hånd og afgør en kamp som i går, for ellers forstår jeg, at klubben vil spille højt spil. Det er trods alt den dyreste kontrakt i klubbens historie, som vi taler om.

This. Og så ér man jo altså også bare nødt til at tage hele den foregående kontraktperiode i betragtning, hvor selve spillet (spillet, ikke blot rå stats) i store dele af tiden har været langt under niveau, og ikke udelukkende fokusere på det sidste halve år når vi snakker en kontraktforlængelse i dén størrelsesorden til en 32-årig forward. Umiddelbart er der ikke noget at sige til at ledelsen er forbeholdne på det område, for med undtagelse af perioden fra denne sæsons start til og med årets afslutning, så har det unægteligt kun i glimt været den udgave af Salah, man var blevet så forvænt med pre-AFCON ´22.

Grundene kan der være mange af - kvaliteten der har det med at dale i takt med at alderen stiger, forholdet til Klopp de sidste par sæsoner, komplikationer med spillestilen, Mané og Firmino erstattes af spillere, der ikke er af samme kaliber osv. osv. - men ledelsen jo, på bagkant af den halvsæson han lige har præsteret, tage dem selv i at sidde og tænke "hvor var det niveau lige henne de sidste par år?", når man på så belejlig vis pludseligt vågner op til dåd igen umiddelbart inden at ens millionkontrakt rinder ud.
@D.B.R.

Men så kan man ikke tillade sig at brokke sig over manglende TILSTRÆKKELIGE spillerkøb efterfølgende. Man kan ikke både blæse og have mel i munden.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Et par kampe uden bidrag i form mål eller assist ændrer intet for mig. Selvfølgelig skal Mo have en ny kontrakt.

Er det også en selvfølge hvis det bliver på bekostning af VVD.
Mo bliver 33 år om 5 måneder og det forlyder at kontrakten skal være bedre end den han allerede har.
Det kan måske også blive på bekostning af Trent eller nye spillere til fremtiden.
Jeg siger bare at det er godt det ikke er mig der er i Hughes og Edwards sko. Men jeg ville gerne være en flue på væggen når kontrakterne bliver diskuteret.
Drømmescenariet er selvfølgelig at det hele går i hak.
Men der er også en fremtid som der skal tænkes på.
Chelsea havde nok bare givet Mo en 8 årlig aftale uden at blinke. 😉


1887
Man sagde også at man aldrig ville komme sig oven på afgangen af Suarez.

Jeg har det sgu fint med at man ikke forlænger med Salah hvis det betyder at der er midler og lønkroner til væsentlige forstærkninger.

Kedeligt, ja bestemt, men han skal jo erstattes om 1-2 sæsoner alligevel.

C'mon do something...
Håber at vores scouts har sat kryds ved Yakuba Minteh. Han bliver bare bedre og bedre, og i dag kører han rundt med United. Kæmpe indsats, offensivt og defensivt.
Køb ham og forlæng i to år med Salah.
Sandheden er ilde hørt
Håber at vores scouts har sat kryds ved Yakuba Minteh. Han bliver bare bedre og bedre, og i dag kører han rundt med United. Kæmpe indsats, offensivt og defensivt.
Køb ham og forlæng i to år med Salah.
Hvad tror du, at Brighton skal have for en spiller, der har kontrakt til 2029? Hvad med alle de andre mangler, der kommer til at være på holdet?
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
@ andib

Men så kan man ikke tillade sig at brokke sig over manglende TILSTRÆKKELIGE spillerkøb efterfølgende. Man kan ikke både blæse og have mel i munden.

Det er der sikkert nogen der gør, men det bør vel ikke nødvendigvis være kontraktforlængelser vs nye signings til sommer 🤷‍♂️

Forlænger ingen af de 3, er det vel kun til de 3 pladser der købes ind, og det er vel forståeligt nok, men hjælper ikke en dyt, hvor det ellers halter en smule.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce