Er det bare mig der synes, at det fremstår en tand uprofessionelt at lade kontraktsituationen kører så langt ud, specielt hvis det sætter en stopper for tilgangen af nye tiltrængte forstærkninger?
Det er klart den fornemmelse man nemt kan sidde tilbage med.
Men der er jo mange faktorer, der spiller ind i sådan en situation, og der bliver jo intet lækket (heldigvis) til pressen, så vi som fans kan kun gætte os frem til, hvorfor der ikke er sket noget på den front endnu.
Jeg tænker, at de fleste forlængelser nok sker i god tid inden man rammer det halve år inden udløb, men det er jo ikke en stopklods for, at klubberne stadig kan nå til enighed med en/de spiller(e) de måtte ønske at forlænge med.
Vi skiftede Klopp ude med Slot i sommers - her tænker jeg de 3 spillere, nok ville vente og se, hvad det mon kom til at betyde, inden de ville skrive under på en ny kontrakt. Samtidig tænker jeg Edwards/Hughes er nogle "hårde hunde", der sidder tungt på klubbens pengepung - her håber jeg så bare, at de ikke sidder fast - hvilket så har gjort det har trukket ud.
De 3 spillere ser jeg meget gerne blive. De betyder enormt meget for holdet, og jeg har sgu svært ved at se, hvem der bare sådan lige kan tage over for den enkelte.
Ja, klubben er større end den enkelte spiller. Men lige med de 3 bør man sgu finde den store sparegris frem, og se at få den slagtet.
Y. N. W. A. -
#JFT97