Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig i, at det ikke er nogen hårdt spillet kamp overhovedet og at Oliver tabte kontrollen. Er til gengæld uenig i, at det var en fed kamp. Det var en rodet kamp. Det var en uskøn kamp, der som andre har skrevet, bliver ødelagt af al for mange spilstop. Det dræber nerve, flow og intensitet og så får man en rodet fodboldkamp, hvor ingen af holdene for alvor formår eller får tid til at etablere et ordentligt spil. Men sådan ser vi fodbold meget forskelligt. Det var en kamp med en masse drama, men det var ikke nogen god fodboldkamp.

Generelt skal vi passe på med at give dommerne muligheden for at fløjte.
Vi begår nogle tåbelige og unødvendige frispark og det er en fordel for vores modstandere. Diaz var især skyldig i går. Dumme frispark har lidt været et gennemgribende problem i de kampe, vi har tabt point, her tænker jeg især på mod Man United og Forest, hvor vi også begår frispark på dumme steder, der dræber vores flow og mulighed for genetablering af pres og stres på modstanderen. Det håber jeg at se meget mindre af mod Wolves.
Liverpool head coach Arne Slot was dismissed at the end of the Merseyside derby for using offensive, insulting, or abusive language. He is handed a two-match touchline ban as a result.


Nine Season Wonder
Allerede 2 karantæner i hans første sæson. Det er bare ikke godt nok at tabe hovedet på den måde.
Anger management kursus må være på sin plads.
Nine Season Wonder
Generelt forstod jeg ikke helt måden, hvorpå vi greb kampen an.

Vi starter forholdsvist tidligt med at spille med lange bolde, fremfor at få modstanderen ud og løbe mellem vores trekanter, som er en styrke holdet har, pasningsspillet og evnen til at løbe fri for hinanden. Vi forsøger så endelig at bruge Gravenberch som spilstation og det fungerer faktisk rigtig fint i den tid vi gør det, men alligevel dropper vi det approach fuldstændig og piller ham sågar ud. Han spillede ikke nogen fantastisk kamp og der kan måske være andre grunde til at pille ham ud, men han blev jo heller ikke udnyttet på samme måde som han plejer og som han ellers viste flere eksempler på, vi godt kunne have gjort. Han har nemlig evnen til at kunne vende af på sin mand og skabe overtal og den plan blev droppet til fordel for lange bolde mod Diaz, som er guf for tårnhøje centerforsvarer. Det var som om, vi var bange for at spille den ind centralt i en frygt for, at Beto kunne komme i kontra mod van Dijk og Konaté, men helt ærligt, det er jo ikke en reel frygt, vi bør have.

Gakpo var ligeledes isoleret på kanten og han virkede til ikke at have lyst til at slå sig. I går var måske tegn på en modstander, der ikke passer en type som Gakpo særlig godt. Szoboszlai skal tro på egne evner, han kan med fordel flere gange køre mod mål, men vender i stedet om og leder efter Salah eller Bradley, det er unødvendigt, for vi så, hvilket spark han har. Mac Allister er vores bedste mand i går, han binder vores kæder sammen og det var der behov for, for vi trak ofte kæderne langt fra hinanden qua den underlige taktik med at slå lange bolde og forsøge at strække Evertons linjer. Det havde vi ikke held med og inde på midtbanen synes jeg, Garner og Gana havde mere aggressivitet i duellerne end vi ofte havde. Inden vi scorer til 1-2 har vi ikke haft noget der ligner et reelt angreb mod deres mål i anden halvleg. Det var en underlig kamp med for mig at se, underlige dispositioner fra trænerstaben. Så meget desto mere gad jeg godt at have hørt et presse interview af Slot, men omvendt ved jeg godt, at det nok udelukkende var kommet til at handle om spørgsmål angående deres mål, Oliver og Slots røde kort, så det havde været lige så formålsløst som en manipulerende boldartikel med de dertilhørende evige aktører, der ikke har andet at give sig til i deres vinterferie. It is what it is, we move.
2 kampe til Slot
Abdoulaye Doucoure and Curtis Jones were both sent off for two bookable offences in Everton´s 2-2 draw with Liverpool. The pair will each serve one-match bans.

Doucoure will sit out Everton´s upcoming Premier League encounter with Crystal Palace, while Jones is suspended for the first of Liverpool´s Matchweek 25 games, versus Wolverhampton Wanderers.

Liverpool head coach Arne Slot was dismissed at the end of the Merseyside derby for using offensive, insulting, or abusive language. He is handed a two-match touchline ban as a result.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Liverpool head coach Arne Slot was dismissed at the end of the Merseyside derby for using offensive, insulting, or abusive language.

Det er lidt vagt at pakke sig ind under, fremfor at kalde en spade en spade og sige, hvad Slot gjorde/sagde. Vi får ofte bare de her standard svar. Jeg er blot overrasket over, at de ikke brugte deres favoritord: ´misconduct´.
Er det forresten kun mig, der kan mindes kampen på Anfield, hvor Guardiola råbte TWICE! TWICE! og efter kampen gav Oliver et hårdt håndtryk, mens han sarkastisk og med vrede øjne sagde "Great game, great game"...Oliver nikkede bare og sagde thank you. Jeg tvivler meget på, at Arne har kaldt ham "a cunt". Igen en kamp med Oliver i fokus i øvrigt.

Den her er også lidt tankevækkende:

Liverpool had 63% possession so 33 minutes WITHOUT the ball. We conceded 20 fouls, which equates to 1.5 fouls per minute without the ball.

Everton had 37% possession so 57 minutes WITHOUT the ball. They conceded 9 fouls, which equates to 6.5 fouls per minute without the ball.
Er det forresten kun mig, der kan mindes kampen på Anfield, hvor Guardiola råbte TWICE! TWICE! og efter kampen gav Oliver et hårdt håndtryk, mens han sarkastisk og med vrede øjne sagde "Great game, great game"...Oliver nikkede bare og sagde thank you. Jeg tvivler meget på, at Arne har kaldt ham "a cunt". Igen en kamp med Oliver i fokus i øvrigt.

Jeg har netop set en split video med de to sekvenser kørende sammen. Det er interesant hvad Slot kan nå at sige på så kort tid i forhold til Pep ja😅
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Her dagen derpå er jeg virkelig stolt af vores scouser, Curtis Jones, som ikke tillod ham klaphatten fra Everton at stå og hovere direkte i hovederne på vores fans. Det var virkelig unødvendigt og usympatisk af Docoure, der generelt slår mig som en meget overtændt type, som er meget fremme i skoene. Hørte så sent som for nogle dage siden, at han også var ude at kritisere en tidligere Everton-træner, men nok om det. Vi er stadig syv point foran Arsenal, hvilket er ret meget, når de har alle deres foretrukne angribere ude. Vi skal bare back to winning ways startende mod Wolves på Anfield i weekenden og så få bygget på.
Jeg så kampen på TNT sports og der brugte de ret meget tid på at fortælle hvor meget Everton blev snydt af Oliver og VAR i kampen. De fremhævede de her 3 episoder

https://imgur.com/L7O8n2X
Nine Season Wonder
Annonce