Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi har spænding om mesterskabet, det har vi jo ikke været forvænt med.

Liverpool har jo gjort det over al forventning. Første år efter Klopp, ny manager, ny spillestil osv.

Hvem her havde regnet med, at vi i slut februar skulle føre PL med 7 point, ende nr 1 i CL indledende og være i Carabao finalen?

Ikke mig.

Selvfølgelig skaber det forventninger og forhåbninger. Slot har gjort det aldeles fremragende, men han er ny i klubben og i PL. I Æresdivisionen kan man godt stille stærkeste hold hver gang, og alligevel være med i CL, for der er (med al respekt) mange "lette kampe" i Holland.

Det er der bare ikke i England, og jeg kvitterer for, at skader er blevet nedbragt, virkelig godt arbejde!

Men der er bare ingen lette kampe i PL, og det tager på fysikken, men i lige så høj grad psyken - presset er bare 10 gange større, og det slider også.

Jeg tror, at det er det vi ser nu, og at det er vigtig læring for Slot. Han skal simpelthen rotere noget mere, ellers klarer vi ikke en lang sæson. Der skal doseres og prioriteres
Arsenal smider også point mindst 3 gange i resten af sæsonen, så bare rolig i vinder ligaen
Brøndby og Chelsea
Forventer folk, at Arsenal bare kører derudaf fra nu af?

Fristes til at spørge om det samme. Tørre godt lægge hovedet på blokken og sige, at de 100% ikke er færdige med at smide point. Nu havde vi en svær kamp i går, og har stadig to svære kampe forude, men Arsenal har også tre forholdsvis svære kampe, efter de har mødt West Ham i weekenden. Vi skal bare sørge for at holde forspringet på 2-5 point, indtil de kommer til Anfield, og så kan vi udbygge føringen der.
FSGs manglende vilje til at investere i truppen (as usual) blandet med Slots mangel på at roterere gør, at vi er endt i denne situation. Hvorfor kunne Chiesa og Eliott ikke få spilletid i dag? De kunne umuligt have været dårligere end alternativerne..

Enig i, at Slot sagtens kunne rotere mere, men lad nu være med at give FSG skylden for manglende investeringer. Det er ikke dem, der har ansvaret for at hente spillere, og som står for hvem og hvornår vi henter forstærkninger - det er Richard Hughes, der har det ansvar, så ret kritikken mod ham. Det andet er unfair overfor FSG.
Jeg tror nu stadig at Arsenal får tæt på max point resten af sæsonen.
Jeg tror også Liverpool får pointtab mod både City og Chelsea ude. Så må man bare sørge for at besejre Arsenal på Anfield.
Så kan det være det går alligevel.
Nine Season Wonder
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forstår ikke helt, hvad der er at diskutere. Er vi da uenige om, at Arsenal er tættere på et mesterskab, end de var for 3-4 runder siden?


Enig. Men min pointe er blot at Liverpool ikke udnyttede den kamp man havde i hånden til at udbygge føringen, og at Arsenal jo også smed point på det tidspunkt Everton kampen oprindeligt skulle være spillet. Så bortset fra den kamp har Liverpool smidt 6 point siden nytår, mens Arsenal har smidt fire - men nu har Liverpool så spillet en ekstra kamp. Så hvis Arsenal smider point mod West ham har de reelt ikke indhentet noget. Liverpool har bare ikke udnyttet den kamp man havde i hånden - og det samme kan nu ske for Arsenal.

Det viser blot at Arsenal også smider points de har jo for ganske nyligt også smidt point til både Everton og villa.

Men jeg tror nu ikke at vi er så uenige her. Liverpool har misset nogle chancer for at give os ro i maven omkring et mesterskab, men det betyder ikke at man fortsat ikke er favorit til det.
Det er træls at ingen hold har lyst til at tabe til os. Det ville være meget bedre hvis vi havde et forspring på 12 point inden weekenden.
Det så faktisk ud til at Everton, Wolves og Aston Villa spillede deres chance og kæmpede røven ud af bukserne. Hvad bilder de sig ind?
Nu står vi efter de kampe med en hjemmebanesejr og to uafgjorte på udebane. Enhver med lidt fodboldforstand ved at det ikke er godt nok hvis man vil vinde mesterskabet.
Særligt når man er oppe mod en velsmurt maskine som Arsenal der bare vinder og vinder og har erfaringen med at køre mesterskaber hjem.
Problemet er at Liverpool ikke har købt nogen spillere, hvilket jeg ville have gjort i FM - gerne syv-otte stykker i vinterpausen.
Problemet er også spillernes manglende energi, særligt på midtbanen: så I hvordan Szobo, Gravenberch, Macca og Curtis bare stod og kiggede bold i store dele af kampen. De kunne dårligt løbe.

Imponerende at Xg ved halvleg sagde cirka Villa 0,5 Liverpool 1,5. Vi burde have ført 2-0 ved halvleg, men lige for øjeblikket går modstandernes skud ind og vores gør ikke - lidt det omvendte af efteråret. Det kan man ikke gøre noget ved, for spillet har været det samme hele året.

Nå, men god ting at Arsenals kampe ikke behøver at blive spillet. De kan bare få pointene og så spare kræfter til CL og score nogle koefficient-point til England.

Jeg ville ønske at mesterskabet altid var så nemt at afgøre: hokus pokus Arsenal er mestre med mere end 10 runder igen. Tillykke til dem. De har fortjent det.
Sandheden er ilde hørt
De sparede nøglespillere, men kan vi sætte os på kampen og komme foran, så er der gode muligheder.


Ud over De Bruyne og en småskadet Haaland, så synes jeg da de var i noget nær stærkeste opstilling - hvem manglende derudover, da jeg ikke synes nogle fra bænken sprang i øjnene som normale startere.

Jeg var decideret skræmt over det RINGE niveau jeg så fra City.
Deres forsvar er i den grad til at tale med - ingen koordinering og ingen der forsøger at styre det. Så gik Stones tilmed ud med en skade.

Gvardiol var heldig ikke at hive en 2-3 gule kort - han kom konstant for sent med sine tacklinger og ham den nye Uzbeker, han sejlede rund flere gange.

Foden luntede rundt og lignede en der ikke gad spille med - det virker i den grad som et hold der er til at tale med og kan man presse dem tidligt i kampen, så håber jeg at man kan se samme opgivende attitude på søndag.
Det er træls at ingen hold har lyst til at tabe til os.


Desværre får man jo kun 1 point mere for en uafgjort end et nederlag, så det er faktisk muligt at blive hentet selvom man ikke taber.
Nu har Arsenal nærmest ikke nærmet sig Liverpool siden for laaang tid siden, men er nu begyndt at komme tættere på pointmæssigt da Liverpool er startet en mindre god form med pointtab, træthed og usikkerhed i defensiven.
Nine Season Wonder
@Kanmandet
“så det er faktisk muligt at blive hentet selvom man ikke taber.”
Du mener ligesom Arsenal kan vinde deres kampe uden at spille?
Sandheden er ilde hørt
Annonce