Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan ikke se os vinde idag, City er verdensklasse på deres bedste dage og sådan en kan de altid finde frem, vi er ikke oppe i gear og er fysisk udfordrede, så jeg har afskrevet denne kamp


Hvor mange dages karantæne tør du satse på den? 😂
Gambler ikke, men er blot realist.

Tror mange af jer herinde er blevet lidt blinde og gør os større favoritter end vi er.

Som jeg ser det hedder den 70-30 i Citi favør.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
@Homie
On the contrary: prøver at fjerne folks pessimisme ved at være lidt realistisk. Og det har jeg arbejdet på siden sommerpausen.
(Og må nok erkende at jeg ikke er lykkedes særlig godt).
Sandheden er ilde hørt
Har vi færre skader nu end tidligere?

Jeg kan se, at spørgsmålet omkring skader, træthed osv. har været diskuteret tidligere på ugen, og det er så nok engang blevet kædet sammen med eventuelle forskelle i Slot og Klopps spillestile. Og når de samme clicheer bliver ved med at florere, føler jeg mig jo straks fristet til igen lige at give mit besyv med og måske prøve at udfordre dem med et par alternative hypoteser.

Det hedder sig, at vi har færre skader nu end sidste år. Den påstand har jeg ikke eftertjekket, men det er da meget muligt, at det er rigtigt. Men ikke desto mindre har vi jo i hvert fald stadig skader, og når jeg ser på de skader vi så har, så kan jeg ikke lade være med at bemærke, at det virker ret meget til at være ´the usual suspekts´. Jota bliver stadigvæk skadet lidt for ofte. Det samme med Gomez. Konaté har som sædvanlig haft en måneds tid på sidelinjen. Trent har vist også haft to korte skadesperioder som jeg husker det. Det får mig så til at overveje hypotesen, om ikke en af de primære grunde til at vi eventuelt oplever en lille(?) nedgang i skadesfrekvens, kunne være at vi også har skilt os af med nogle truppens mest injury-prone spillere over de sidste par sæsoner. Mest markant i forhold til sidste sæson, at vi har skilt os af med Thiago (og Bajcetic?). Og sæsonen inden da Ox og Keita. Måske også et par aldrende spillere i Henderson og Fabinho, der også var begyndt at skrante en del. Et begyndende (eller fuldendt?) generationsskifte har så ført til, at de her spillere er blevet erstattet af 3-4 yngre spillere som generelt virker langt mere stabile og mindre injury-prone.

På nuværende tidspunkt har vi et pointgennemsnit, der vil resultere i 89 points, når sæsonen slutter. Det ville i sidste sæson have resulteret i en delt andenplads med Arsenal. Det er jo ganske fint og stabilt, og vil uden tvivl være nok til et mesterskab i denne sæson. Til gengæld kan det jo ikke helt måle sig med det bedste vi præsterede under Klopp, hvor man jo ellers kan forstå vi som regel løb os selv ihjel og ikke spillede tilstrækkeligt pragmatisk og resultatorienteret. Hele tre gange nåede vi dog alligevel op på +90 points, og to gange helt op på vanvittige 97 og 99 points, hvilket jo kun bliver mere imponerende, når man tænker på, hvordan truppen blev kørt totalt på pumperne.

Kun to gange under Klopp blev vores sæson decideret ødelagt af skader, er min påstand, og den ene af gangene skyldes det ikke de famøse muskelskader (på grund af overbelastning), men Pickfords nedsabling af Van Dijk, der fuldstændig ødelagde forsvaret resten af sæson, hvor yderligere skader og ustabilitet manifesterede sig på hele holdet.

For under Klopp var vi nemlig afhængige af at visse profiler holdt sig skadesfri. I vores bedste sæsoner under Klopp havde vi en ryggrad af spillere, der spillede stort set alle kampe, og aldrig var skadet: Alisson, Van Dijk, Gini Wijnaldum, Mané og Salah som de primære. Derudover var spillere som Fabinho, Henderson, Robbo, Trent og Bobby også kun sjældent eller meget sjældent fraværende.

Det samme kan siges at gøre sig gældende nu, omend det sjovt nok er knap så stabilt som under Klopp: Van Dijk, Gravenberch, Macca og Salah, tror jeg, at jeg vil blive beskrive som ryggraden af holdet lige nu. Og rundt om dem er der så pænt med stabilitet i Lucho, Szobo (Curtis), Trent, Alisson/Kelleher, og Gakpo. Robertson kan nævnes, men har været lidt for nedadgående i den her sæson til at jeg kan gøre ham til mere end en bobler for nuværende.

Alt i alt køber jeg altså ikke den overdrevne snak om forskel i skader og ustabilitet/træhed under Klopp kontra Slot, og deraf udledte teser om at alting skulle være blevet optimeret i forhold til at skabe resultater under Slot.

Noget helt andet: Bajcetic spillede en god kamp mod Barca igår, men var desværre impliceret i målet til 0-1, da han mistede den bold, der førte til den kontra Barca scorede på. Men dejligt at se ham spille igen, og dejligt at man stadigvæk kan se, at der er bold i ham.

God kamp senere idag. Virkelig spændende og potentielt afgørende kamp. Vinder vi idag, er det vel tæt på umuligt at se nogen hente os. Arsenal er meget tæt på at være knækket og ser de os vinde idag, eller spille uafgjort, tror jeg faktisk de fortsætter med at smide points i de næste kampe også. Måske et lille bitte håb kan forblive tændt, hvis vi skulle gå hen og tabe...
@Paz
Super analyse.
Jeg er enig i de fleste af dine pointer, men jeg vil stadig fastholde at alle managers gør hvad de kan for at undgå skader. Når det gælder Slot og hans stab kan det ikke ignoreres at Liverpool er den klub i PL der har løbet den korteste distance indtil videre. Man kan også se at der tydeligvis er indlagt hvileperioder i vores spil.
Jeg vil slet ikke gå ind i en diskussion af Slot contra Klopp. Det er vanskeligt og måske ikke så frugtbart.
Sandheden er ilde hørt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er på “Team City er Favoritter” idag.
Kan godt være de ikke er hvad de var sidste sæson, men vi er heller ikke skræmmende.
- kig på vores sidste kampe!

Vi har vist nok heller ikke vundet mod dem ude siden 2015, så jeg kan ikke se, hvordan vi pludselig skulle være være 70% på sejr og 30% på uafgjort😅
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Vi kan spille mere frit i dag efter Arsenals nederlag.
City har haft nogen kollaps, og Real Madrid kampen må stadig have gjort lidt ondt på dem.
Jeg er faktisk lidt optimistisk i dag.
1887
Vi har vist nok heller ikke vundet mod dem ude siden 2015

Men de har vel heller ikke været i dårligere forfatning i årevis, end de er lige nu?
Bookierne har Liverpool som favorit, men jeg hælder nok selv mere til en uafgjort.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Vores trup har vel været den mest pålidelige ift skader i toppen af ligaen i år? Jeg har ikke på noget tidspunkt tænkt at det var lige så slemt som tidligere år.

Ibou har allerede spillet flere minutter i denne sæson end han har formået at gøre for os tidligere - én sæson i Leipzig var bedre, men hvis han holder til at spille ni kampe endnu, kan han nå at slå den. Jones er halvanden kamp fra at slå sin tidligere "rekord". Derudover er Gakpo seks kampe fra at slå sin personlige rekord (inklusiv PSV) og vi har kunne holde nøglespillere som van Dijk, Salah, Diaz, Gravenberch, Macca og Szoboszlai fit hver uge. Trods lidt små-skavanker har vi fået 25 kampe ud af både Robbo og Trent (begge skiftet ind to gange - det betyder de har misset én PL kamptrup). Når de faktisk har haft små-skavanker tænker jeg det har hjulpet uendeligt meget at Slot har lyttet til sit sports-science team og skiftet dem ud til fordel for Tsimi og Bradley når muligt (måske en lille forskel ift Klopp?). I min bog skal Slot have kæmpe cadeau for de to, for det har ikke været nemt f.eks. at skifte Trent ud da han var i hopla mod Aston Villa - men med 12 kampe tilbage, har han vurderet at vi må tage det momentum tab i den ene kamp for at øge chancen for at have en fit Trent i resten af sæsonen.

Der har selvfølgelig stadig været skader - Jota har været ude meget (stadig realistisk at han spiller flere minutter end alle bortset fra en sæson i Liverpool), Gomez ligeså. Ali har også haft sine vanlige pause. Efter en lang opstart ligner det at Chiesa endeligt er fysisk klar til at spille, men han har selvfølgelig også haft sit.

Lige nu har vi tre skadede spillere (+måske Gakpo?), hvoraf ingen er nøglespillere. Det er SÅ vigtigt her i slutspurten hvor alle kampe er vigtige.

Jeg ønskede egentligt heller ikke at gøre det til en debat om Klopp v Slot, men bare at påpege hvor fedt det er at vi virker til at have mere "held" med skader. Jeg tror at f.eks. antal sprinter, løbede meter og udskiftninger af risiko-spillere gør en forskel, men det er selvfølgelig gætværk. I øvrigt synes jeg hellere ikke de bedste sæsoner under Klopp var præget af tjubang-fodbold - der var vi bare en velsmurt maskine der lavede præcist nok til at vinde. Som jeg husker det havde vi omkring 13 kampe der endte med en etmålssejr i mesterskabs sæsonen. Lidt som i denne. Og så er jeg helt enig i at det bedste Klopp hold var (længder) bedre end det nuværende, det er vel slet ikke til debat? Det nuværende hold er vel ikke top 10 PL hold nogensinde, mens Klopp´s bedste hold IMO er det bedste engelske hold jeg nogensinde har set. Havde vi ikke en stime i PL hvor vi vandt 37 kampe og spillede en uafgjort? Absurd...
Noget helt andet: Bajcetic spillede en god kamp mod Barca igår

Godt at høre. Glemmer aldrig da han fik sit minigennembrud under Klopp. Kæft han så spændende ud! Han skal bare fortsætte de gode takter i Spanien resten af sæsonen, så er jeg sikker på, at der godt kunne vente ham en plads i truppen næste sæson som førstereserve for Macca og Gravenberch.
Annonce