Snak

Mere indhold efter annoncen
Det giver faktisk god mening hvorfor vi henter Mamardashvili. Vi henter ham først 30. juni. Så det er indenfor regnskabsåret(ikke sandt, YNWA97?)

Dertil sagt, så sidste sæson havde han næsten samme stats(data) som Alisson da vi hentede ham i Roma. Alt det for halvdelen af prisen for hvad vi hentede Alisson for. Det er altså godt købmandsskab. Jeg følger ikke med i La Liga, så jeg ved ikke hvordan han gør det i denne sæson. Men det tyder altså på det er en mand til fremtiden.

Kelleher vil være første målmand, det kan han ikke blive så længe Alisson er i klubben. Kelleher´s kontrakt udløber næste sommer, så hvis vi skal have penge for ham, så skal det være i den kommende sommer.

Så jeg synes faktisk det giver rigtig god mening med Mamardashvili.

Datagutten Sam Mcguire skriver da vi ikke ville betale pengene for Mamardashvili :

Liverpool want £25m for Kelleher but won´t pay £34m for Mamardashvilli even though his underlying numbers last season aren´t far off Alisson´s final campaign with Roma, when we paid £66m.
Kelleher er ganske fin, men er ikke og tror ej heller han kommer op på det niveau som hedder verdensklasse, det er det vi skal sigte efter.

Mama har alle egenskaber til at bliver verdensklasse og er på minimum samme niveau som Kelleher pt.

Det er rettidig omhu at hente ham, kunne sagtens se ham ende på leje i en PRL. klub næste sæson inden han derefter kommer til at stå fast for os.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Mama ... er på minimum samme niveau som Kelleher pt


Tal fra PL/La Liga i år: Mamardashvili har lukket 5.59 mål mere ind en forventet ift xG. Han redder 58% af skud. Kelleher har lukket 1.6 mål færre ind end forventet, og redder 73% af skud. Kelleher er desuden fantastisk på bolden, og har ligeledes markant bedre statistikker end Mamardashvili i det aspekt - det kan dog også være farvet af at de spiller på to vidt forskellige hold.

Jeg siger ikke Mamardashvili er en dårlig keeper, eller at det er en fejl at vi har købt ham. Men jeg ville klart smide mine penge på at Kelleher har en bedre karriere end ham - han har endda allerede en masse gode momenter i Liverpool, hvilket gør presset meget mindre. Overvej hvis Mamardashvili kommer ind og laver et par fejl i sine første kampe, så starter snakken om at vi skal ud og have en ny keeper med det samme.
Jeg er spændt på hvordan klubben får målmandskabalen til at gå op.
Som jeg ser det, har alle tre den fornødne kvalitet til at stå for Liverpool, men der hvor de i mine øjne virkelig adskiller sig er når det gælder karisma. Alisson har en kæmpe karisma, måske næsten på linje med Peter Schmeichel, og Mamardashvili kommer tæt på Alisson hvad det angår. Desværre har Kelleher karisma som en våd karklud, og jeg tror at det bliver grunden til at han taber spillet om en plads i buret.
Sandheden er ilde hørt
Godt at se du er i live Cartman :)

Nej han blev købt i sommers og lånt ud til Valencia. Så han vil indgå i 24-25 regnskabet.

Omkring debatten, så er der jo intet der tyder på Ali nogensinde har været på vej væk. Han har selv udtalt, at han bestemt regnede med at fuldføre sin kontrakt. Ikke at der er konkurrence om pladserne, men det betyder jo med meget stor sandsynlighed, at Ali er 1.målmand til 2027. Kelleher har med meget stor sandsynlig egne ambitioner og vil stå fast. Med udsigt til først at få pladsen i 2027, så er det ikke usandsynligt at klubben og ham har lavede en gentelmen aftale, at han kunne forlade klubben efter denne sæson. Med 1 år tilbage, er han nok osse inden for en pris, hvor mange klubber kan være med.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Godt at se du er i live Cartman :)

Nej han blev købt i sommers og lånt ud til Valencia. Så han vil indgå i 24-25 regnskabet.


Jeg smutter igen snart. Havde bare lige behov at skrive det om Mamardashvilli.

Men nej, han er ikke lånt til Valencia, det troede jeg også han var.

Der kom denne her i går.

Giorgi Mamardashvilli is not on loan at Valencia, he will be sold on June 30th to Liverpool.

[@sanchis14]
Bradley når ikke at blive klar lige foreløbig, så mon ikke først vi ser ham i april måned igen.

Slot added: “He is out for a few weeks. I cannot tell exactly how many but it is clear that he went off with a muscle injury and that it is going to take a while before he is back.”
Y. N. W. A. - #JFT97

Spiller under 23 år med flest vellykkede driblinger og take ons i de største europæiske ligaer... Jamie Bynoe Gittens fra Dortmund.

Dortmund har mere end inddikeret, at han er den næste, de skyder afsted - især hvis de ikke kvalificerer sig til CL. Prisen skulle være omkring de 40 mio. Pund.

Ville være et oplagt og godt supplement til Gakpo på venstrekanten med et stort udviklingspotentiale, da han kun er 20 år. Og så vil man skulle sende Diaz videre.
Ville være et oplagt og godt supplement til Gakpo på venstrekanten med et stort udviklingspotentiale, da han kun er 20 år. Og så vil man skulle sende Diaz videre.

Og han er homegrown. Det kommer vi til at mangle når Kelleher, muligvis Trent og Jaros smutter til sommer.
Det var jeg sgu heller ikke klar over! Men ja så vil han indgå i regnskabet for 25/26.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce