Snak

Mere indhold efter annoncen
Gordon vist ud og Isak skadet så det ud til hos Newcastle.. det er en betydelig svækkelse for dem frem mod finalen.
Personligt håber jeg det var mere en forebyggende udskiftning af Isak, men så ikke sådan ud.
Uanset er vi favoritter, men isak er skadet må vi ses som store favoritter når nu Gordon heller ikke kan være med
moderator
Anthony Gordon misser Carabao cup finalen efter sit direkte røde i dagens kamp.
Maradona was good, When he was off his meds // Messi was alright, 'Til the Tuesday night, He had to play the Reds. // // Oh Mac Allister, Oh Mac Allister // He's the best there's been, from the Argentine, Oh Mac Allister
Gordon vist ud og Isak skadet så det ud til hos Newcastle..


Lewis Hall også ankelskadet, før dagens kamp. Og bliver med stor sandsynlighed ikke klar til finalen.
@Rigtigrød

I forhold til, hvor dyr jeg også tror han bliver, så er jeg bare ikke sikker på, at jeg synes har vist nok endnu. Jeg kan sagtens se potentialet, deraf sammenligningen med Dembele. Han har nogle vilde spidskompetencer, i forhold til fart og dribleegenskaber, men hvor god og koldblodig han er, eller bliver, i forhold til at levere mål og assist på kontinuerlig basis, kan jeg godt have min tvivl. Hvorvidt han kan komme op og blive en af verdens bedste på sin position, tror jeg meget afhænger af hvor godt han får udviklet sit overblik og beslutningstagning i de afgørende situationer.

Og med Slots personlige kendskab til manden, kan man jo godt undre sig lidt over at man valgte at gå med Chiesa i stedet for Minteh i sommers. Bevares, Minteh var dyrere, men £30 mio. er vel heller ikke ligefrem nogen vanvittig sum i dagens marked.
Vildt nok med Newcastle, det gør da mælkecup finalen noget nemmere for os. Det giver lidt vibes af sidste år, da de også skød sig selv i foden op til finalen. Synd for Newcastle - men også synd for os at vi nu skal høre på Arsenal fans tude over vores evige held igen ;-)

Verdens heldigste hold!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man fornemmer også, at alle andre end Liverpool-fans (og nok også Sunderland) holder med Newcastle i cupfinalen. Det forstår jeg egentlig også godt, for Liverpool er den store klub, for hvem Carabao Cuppen ikke betyder ligeså meget, som det gør for en klub som Newcastle.

Der skal op til, under og efter finalen nok blive snakket om, hvor ´´heldige´´ Liverpool er med skader/karantæner og den slags, men det er bare en del af gamet, og vi var jo selv store ofre for det i sidste års finale, hvor vi missede en masse vigtige spillere til finalen, men det holdte os jo ikke fra at vinde kampen.

Over én kamp skal Newcastle nok få en realistisk chance for at vinde, om de mangler Isak/Gordon eller ej.
Liverpool FC - siden 1997
Verdens heldigste hold!

Man kan da evt minde dem om, at vi manglede Mo - Nunez og Jota da vi slog Chelsea sidste år i finalen.

Derudover manglede vi et hav af andre spillere fra 1.holdet.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Med dagens lodtrækning er det helt åbent hvem der vinder FA Cuppen.

Dejligt med spænding
Ja, hvornår har man set Chelsea, Liverpool, Arsenal, Spurs og United alle være ude før kvartfinalerne i FA Cuppen? Det må næsten være en rekord.
Liverpool FC - siden 1997
Man kan da evt minde dem om, at vi manglede Mo - Nunez og Jota da vi slog Chelsea sidste år i finalen.

Derudover manglede vi et hav af andre spillere fra 1.holdet.


Visse-vasse, der var vi heldige at Klopp blev tvunget til at spille med en masse unge knægte der var mere motiverede end de etablerede kræfter!
Annonce