Snak

Mere indhold efter annoncen
🚨𝑼𝑷𝑫𝑨𝑻𝑬

Trent Alexander-Arnold will miss Sunday’s Carabao Cup final against Newcastle – but no serious damage has been suffered and it is hoped he can still play again this season.
Y. N. W. A. - #JFT97
Ahh fedt. Både i forhold til, at vi skal være inddækket men også fordi, at Trent skal have lov til at få en ordentlig afsked.
Vi fans kender selvfølgelig ikke til klubbens interne overvejelser og planer hvilket nogle gange kan få ting til at se mystiske ud.
Et område der umiddelbart ser meget mystisk ud, er de to handler klubben har lavet efter at Edwards kom tilbage: Mamardashvili og Chiesa.
Mamar kommer til sommer, men vi har allerede to gode målmænd.
Chiesa har stort set ikke spillet i denne sæson.
Igen: vi kender ikke klubbens bevæggrunde, men jeg gætter på følgende:
Kelleher gav klubben et ultimatum sidste sommer: hvis ikke Ali er væk om et år, smutter jeg.
Klubben har så signet Mamar og skyder Kelleher af, medmindre der tikker et kæmpe tilbud ind på Ali.
Chiesa skal afløse Salah til sommer. Hvis det ikke er tilfældet, hvem kan så forklare den ro og glæde som Chiesa udstråler fra bænken? Klubben havde sidste sommer allerede bestemt sig for ikke at forlænge med Salah. Der bliver købt en ung konkurrent til Chiesa.

Måske tager jeg fejl, men det er jo bare ulideligt spændende hvad der kommer til at ske med truppen til sommer.
Sandheden er ilde hørt
Hvis den sportslige ledelse mener Chiesa skal afløse Salah skal de skiftes ud. Har du se de få indhop Chiesa har fået? Han er slet i nærheden af at have kvalitet nok til at spille top bold i PL. Jeg er ikke i tvivl om det drejer sin om kontraktlængde og alder hos både Van Dijk og Salah. Vi har set tidligere hvor hurtigt luften kan gå ud af spillere der er et godt stykke over 30 og vi vil godt nok være skidt stillet hvis vi giver Salah en 3 årig kontrakt til £ 500.000 om ugen og han går i stå om 6 mdr.
Ved vi overhovedet om Arne har noget at skulle have sagt vedr. spillerkøb?
@Kingkong
Jeg er enig i at de fleste af Chiesas indhop har været forglemmelige præstationer. Jeg var bare imod at Liverpool købte ham, og jeg prøver stadig at forstå meningen med det køb. Måske tror de på at han kan blive meget bedre med tillid fra Slot når Salah er væk? Eller har vi købt ham bare fordi vi kunne?
Sandheden er ilde hørt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror vi har købt Chiesa som erøt kalkuleret bet. Hans topniveau er (eller var) vanvittigt højt og han kunne købes til en sum, man med football inflation næsten har garanti for at kunne få igen.

Jeg tror ikke, at han var tiltænkt at skulle afløse Salah 1:1. Jeg tror for øvrigt heller ikke, at klubben allerede i sommeren havde bestemt sig for ikke at forlænge, når nu det lyder til, at der har været forhandlinger.

Men det er jo svært sådan for alvor at finde et facit på, når vi ikke kan følge med i, hvad der sker bag kulissen.
@Tue
Mit eneste problem med teorien om at Chiesa er et kalkuleret bet, er at der kun er 17 pladser i truppen ud over homegrowns. Vi har ikke råd til at have badebilletter blandt de 17.
Sandheden er ilde hørt
Nej bestemt ikke. Det skulle heller ikke forstås sådan, at vi har købt en lottokupon, for Chiesa dækker et område, hvor vi er temmeligt sårbare, skulle Salah blive skadet eller gå formmæssigt ned.

Så jeg tror som sådan Chiesa har passet fint til den profil man søgte, han har dog været det billige alternativ.
Chiesa som afløser for Salah - så spiller klubben da fallit.

Chiesas få indhop mv. har ikke vist noget, der bare kunne pege den vej, selvom han har vist fine takter.
Y. N. W. A. - #JFT97
Han har mål/assists hver 94 minut, kun Mo er bedre i denne sæson.

Mon ikke han er fortid til sommer, han kan næppe være tilfreds når han ikke spiller mere. Selv mod PSG hvor Gakpo overhovedet ikke var klar til spille, manden kunne dårlig løbe, bliver Chiesa forbigået.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce