Redigeretman 17. mar 2025
Han kaldte fans, der fandt indsatsen uacceptabel for ikke rigtige fans, afskum og medløbere. Det er isoleret set heller ikke i orden. Tror dog, at han var i sine følelsers vold og generelt undres jeg nok lidt over, at de rigtige provokatører fortsætter og får lov til at fortsætte deres provokationer. Det handler vist mere om, hvilke ord man bruger end, hvad man får sagt.
Men når man bare sidder herinde og svarer provokerende og negativt på alt relateret til en modstanderklub, fordi man ikke har andet at stå op til, så fortynder man jo en masse tråde for reel god debat og diskussion. Skidt pyt, der er altid en side til de her menneskers liv som vi jo ikke har indsigt i.
Her dagen derpå, må jeg indrømme, at resultatet ikke har påvirket mig det store. Exit til PSG var til gengæld lidt af en øv´er. Det hjalp så nok også, at jeg ikke så kampen i går. Nu må det bare ikke blive en unødvendig deroute, der kaster spænding tilbage ind i mesterskabsslutspurten, dertil håber jeg, at spillerne har tilpas rutine og kynisme og at Slot og staben begynder at vise tiltro til flere af reserverne.
Normalvis ville jeg aldrig sige det, men jeg tror landsholdspausen kan vise sig kærkommen.