Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig. Og det skal Arteta forhåbentligt nok lære af. Selvom det var en dyr lektion.
Og med overbelastningsskader synes jeg ikke det giver mening at tale om held/uheld i forhold til skader (som regel). Der er oftest en meget nem forklaring.

den ligegyldige CHL-kamp ude mod PSV.

Helt ligegyldig blev den jo så ikke ;)
Helt ligegyldig blev den jo så ikke ;)


Hvorfor blev den ikke det?

I forhold til 1. pladsen blev den, men så i forhold til hvor PSG endte henne, der var de så sluttet over PSV, hvis PSV ikke havde vundet.

Så kunne det havde været Benfica eller Feyenoord der var modstanderen i stedet for PSG - men så er det vist også ved at være et ret tænkt eksempel.
Altså, den blev jo så ikke ligegyldig ift. hvilken modstander man fik runden efter. Og dén modstander endte med at sende Liverpool ud af turneringen.
Men i forhold til 1. pladsen, så ja - der var den ligegyldig. Deraf den lille blinkende smiley, der fortæller dig at det var "tongue-in-cheek".

Men jeg forstår selvfølgelig godt Slots disposition til kampen mod PSV.
Ingen skade til Konate alligevel:
Deschamps has now confirmed that the change was purely a "tactical´ one. No Konate injury
“I know it´s tough, but I saw him struggling, not at his best, so I preferred to substitute him”
Y. N. W. A. - #JFT97
Og en update på Gravenberch:
🚨 𝗜𝗡𝗙𝗢: Ryan Gravenberch pulled out of the Netherlands squad for precautionary reasons.
He should be ready for Liverpool´s important title run in.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alisson:
🚑 𝗙𝗜𝗧𝗡𝗘𝗦𝗦 𝗨𝗣𝗗𝗔𝗧𝗘:

Alisson has returned to Liverpool and left the Brazil camp due to a concussion injury picked up last night.

Statement from the Brazil NT:

"Alisson, who suffered a head injury, is doing well and has not reported any clinical complaints. However, he needs to follow the FIFA Concussion Protocol. He will return to his clubs to continue the recovery"
Y. N. W. A. - #JFT97
Jones fra start for England i aften 👍
Y. N. W. A. - #JFT97
Det er da ikke i de største kampe at Salah har sine moments:

Mo Salah has now played 11 finals for club and country without scoring a non-penalty goal, accumulating approximately 1000 minutes of finals football in this run. His two final goals were penalties against Tottenham and Man City.
Nine Season Wonder
Nej, Mo Salah har ikke ligefrem brændt banen af i finalerne for os, men Henry har vist 0 mål i finaler for Arsenal, og han bliver jo ofte kaldt den bedste i ligaens historie.

Til gengæld har Salah fuldstændigt brændt banen af i kampene mod de andre storklubber, hvilket vi også har set i ligaen i denne sæson, hvor han har lavet to mål og to assists i to ligakampe mod City, to mål og to assists i to ligakampe mod United, to mål og to assists i en ligakamp mod Spurs, et mål og en assist i en ligakamp mod Chelsea og et mål i en ligakamp mod Arsenal - jeg kan umiddelbart ikke komme i tanke om en eneste spiller i ligaens historie, der i samme sæson har lavet 15 G/A i kun 7 kampe mod de traditionelle storklubber.

Mange Liverpool-fans kan eksempelvis godt lide at snakke Suarez’ 13/14-sæson op til den bedste sæson nogensinde, men glemmer ofte, at han i den sæson ikke scorede et eneste mål mod City, Chelsea og Arsenal, som var de tre andre hold i top-4 udover os, og at 15 af Suarez’ 31 mål i ligaen blev scoret mod ligaens fire nederste hold i Norwich, Cardiff, Fulham og West Brom.

Det virker i det hele taget til, at det kun er med Mo Salah, at folk prøver at diskreditere hans sæson i den grad, at selvom han har leveret 44 G/A i ligaen efter 29 kampe og 54 G/A for hele sæsonen efter 43 kampe, så vil folk stadig påpege enkelte kampe for at tegne et billede af, at han stadig mangler noget, og man ser de samme kritikere kalde eksempelvis Henry og Suarez bedre, selvom ingen af de to legender har haft en ligeså god sæson som Mo Salah i Premier League hverken målt på generelle stats eller Big Game Performances. Gad vide hvorfor..
Liverpool FC - siden 1997
F.eks. Suarez var rigtig god, men han holdte et stabilt godt niveau, mens Salah kan være verdensklasse i den ene kamp og dårlig i den anden kamp. Toppræstationerne fra Salah overstiger Suarez’ (selv han selvfølgelig kunne have kampe hvor han var helt outstanding).

Jeg tror mere at der er det, som folk opponerer imod.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Annonce