Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror det er alle turneringer, altså med landshold osse.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
“Trent Alexander-Arnold has reportedly agreed a move to Real Madrid and will leave Liverpool after agreeing personal terms with the Spanish giants.

The Englishman’s contract runs out at the end of the season, meaning he will leave Anfield as a free agent.

-Alex Crook”

Nu ved jeg ikke, hvor pålidelig denne Alex Crook er som journalist, men nyheden med ham som kildeangivelse er blevet lagt ud på flere store sider på sociale medier.

Overrasket er man nok ikke som Liverpool-fan, hvis det er tilfældet. Selvfølgelig en skam, hvis hans karriere i Liverpool skal ende her, når han førhen har snakket så meget om, at hans eneste drøm altid har været at være en kæmpelegende á la Gerrard for Liverpool, og at trofæer i Liverpool altid har betydet det største for ham.

Men så betyder det nok, at Liverpool melder sig ind på transfermarkedet med den helt store pengepung til sommer, for der var i forvejen visse behov i truppen, og de bliver ikke mindre, hvis Trent skal videre - nu må man så se, om det passer, og om Mo Salah og Van Dijk også forlader klubben med Trent.
Liverpool FC - siden 1997
Jeg afventer nu stadig, at der kommer noget konkret fra nogen af de pålidelige kilder, der normalt kender klubben bedst.

Det "Alex Crook" skriver er jo mere eller mindre bare en kopi af det, der dukkede op i sidste uge i Spanien. Så det er der intet nyt i.
Y. N. W. A. - #JFT97
Der er nu flere der er på af de mere troværdige:

Trent Alexander-Arnold and Real Madrid, story revealed one year ago. Deal on. ⤵️👀
Fra Romano

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Betfair har lukket spil ned på et skifte nu :

BETTING SUSPENDED🚨

We’ve suspended betting on Trent Alexander-Arnold joining Real Madrid from Liverpool this summer.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skyder Romano ikke mere og mere med spredehagl efterhånden 🤷‍♂️
Y. N. W. A. - #JFT97
Romano og Crook er begge Tier 3 journalister. Gylle journalistik.
Når det er sagt så er det ikke raketvidenskab at gætte sig til at Trent vil til Madrid for at vinde Ballon d´or
Som snart 27 årig så er der vel også nu han ned til bedre vejr.

Det fede i det her er at det måske sætter gang i nyhederne omkring de to andre med udløb.
Nine Season Wonder
Jeg tror, man efterhånden bare skal acceptere det som Liverpool-fan. Der har ikke været et eneste rygte om, at Trent og Liverpool har været tætte på at forlænge samarbejdet.

Tværtimod ser man udelukkende rygter om, at skiftet til Madrid kommer tættere og tættere på, og specielt indenfor de seneste par dage virker det til, at der nu bliver speedet op for processen, og som YNWA skriver, kan man ikke engang længere gamble på det, som man stadig kan med Mo Salah og Van Dijk. Bettinggiganterne er selvfølgelig ikke altafgørende, men de plejer at have ret godt styr på den slags, så når de lukker ned for gambling på Trents evt. skifte til Madrid, så er der som minimum noget om snakken, selv hvis det ikke skulle blive til noget.

Man vil selvfølgelig gerne lige vente på de store drenge som eksempelvis Ornstein, men Ornstein, Joyce/Pearce m.fl. er jo som regel heller ikke ligeså spekulative på samme måde som Romano og andre. Ornstein skriver nok, når den er så godt som hjemme, og så er han helten, der endeligt bekræfter det. Det er i hvert fald sådan, jeg ser Ornstein.
Liverpool FC - siden 1997
Tør slet ikke tænke på hvad der sker i den her tråd hvis "ham vi ikke snakker om" kommer forbi efter/hvis det bekræftes ...
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Han har jo gættet og nogle gange gætter man rigtigt, det var vel et gæt med 33% chance for at ramme rigtigt.

Jeg kommer ikke til at acceptere at han smutter på en fri og for mig er han i samme bås som Owen, at han vil til Real kan jeg sagtens forstå, men så må han fortælle dem de må købe ham under kontrakt, vi får jo ingen penge til at købe en afløser når han smutter gratis.

Og nej, Bradley er slet ikke god nok imø.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Annonce