Snak

Mere indhold efter annoncen
Om Darwin:
Sælger vi ham til sommer?
Hvis klubben kan få et beløb der er bare lidt i nærheden af hvad han kostede, så er det nok ikke utænkeligt, og rygterne har jo floreret om et godt tilbud.
Det der bør stå klart er dog at hvis vi erstatter Darwin med en spiller der også har en goalgetter-profil, så vil vi ikke stå et hak bedre, for med den måde Liverpool spiller på, er det begrænset hvor mange chancer der vil tilfalde en nier. Det er lidt det samme problem Højlund har i United.
Hvis Darwin skal erstattes er det derfor tvingende nødvendigt at klubben leder efter en profil der har lidt den samme karakteristik som Bobby: en spiller der kan trække ned i banen og derved skabe plads til andre, en eminent tekniker der er stærk i de hurtige kombinationer, en spiller der kan lave mange assists og en spiller der tålmodigt venter på sine egne chancer og sparker dem ind. En uselvisk spiller der kan lede presset.
Hvis en sådan spiller ikke er tilgængelig, kan vi lige så godt beholde Darwin.
Det er selvfølgelig Isak der har været flest rygter om, og jeg synes selv at han er en fantastisk fodboldspiller, men jeg håber at klubben er fornuftig og holder nalderne væk - han er for dyr og for skadet.
Darwin har vel underpræsteret i forhold til hvad forventningerne var da han blev købt, og hvis en køber vil lægge mange knaster og Darwin vil til den pågældende klub, så sker salget jo nok, men jeg vil ikke blive overrasket hvis han stadig er at finde i truppen til næste sæson.
Sandheden er ilde hørt
@Paz
Vi kunne SÅ godt have brugt Rice, men han havde vist et udtalt ønske om at blive i London.
Sandheden er ilde hørt
Det der bør stå klart er dog at hvis vi erstatter Darwin med en spiller der også har en goalgetter-profil, så vil vi ikke stå et hak bedre, for med den måde Liverpool spiller på, er det begrænset hvor mange chancer der vil tilfalde en nier. Det er lidt det samme problem Højlund har i United.


Mon ikke Slot og co har styr på den type Darwin skal erstattes med. En ting som ingen vist er i tvivl om det er at Slot ikke tror at Darwin er fremtidens mand i Liverpool trøjen.
Nine Season Wonder
@Kanmandet
Jeg er sikker på at Slot, Hughes og Co. har styr på hvilken type Darwin skal erstattes med, men da vi ikke ved noget, har jeg vel, præcis som dig og alle andre herinde, lov til at spekulere uden at skulle rende ind i dumsmarte kommentarer.
Sandheden er ilde hørt
moderator
"Sælger vi ham til sommer?
Hvis klubben kan få et beløb der er bare lidt i nærheden af hvad han kostede, så er det nok ikke utænkeligt, og rygterne har jo floreret om et godt tilbud."

Hvem i alverden vil betale i det leje? Jeg ville da ellers formode hans værdi er styrtdykket.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Geddar
Der har været rygter om at Saudi er parat til at lægge i omegnen af 75 mio £ for ham. Om det kommer til at ske er selvfølgelig ikke til at sige.
Sandheden er ilde hørt
Darwin skal til SA hvis man skal noget der minder om pengene ind igen.
Men jeg er personligt selv fortaler man beholder ham og så kommer af med Jota. Med Jota kan man snakke om at man har en spiller i truppen der bare spilder en plads og en lønseddel.
Nine Season Wonder
moderator
Ah ja selvfølgelig, det kan næsten kun være derfra.
https://kortlink.dk/sudv
@Kanmandet
Jeg synes absolut ikke at Jota er penge ud af vinduet, men du peger selvfølgelig ind i noget centralt når det gælder Jota og Darwin:
Jota - alt for skadet
Darwin - ikke nok mål
Men hvis vi forholder os objektivt, så har begge spillere i løbet af deres Liverpool-tid givet os mange grunde til at juble ved at score afgørende mål.
Ingen af dem har dog nok i sig til at være en stor nier i Pool, men det tror jeg egentlig heller ikke potentielle afløsere bliver. Det kommer til at vare længe før vi får en ny Rush, Fowler, Owen, Torres eller Suarez.
Sandheden er ilde hørt
Slot spillede vel med en rendyrket 9´er i Feyenoord. Når først han har fået trimmet truppen som han vil, som ifølge ham selv sker fra næste sæson, så er det vel ikke utænkeligt at det er det han også vil gøre i Liverpool. Det må tiden vise.
Nine Season Wonder
Annonce