Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis han er indstillet på en 1 årig kontrakt, så kan jeg godt se noget fornuft i at hente ham ind som reserve til den krative midtbane rolle.

Kan dog godt være i tvivl om hans fysiske forfatning og hans evne til defensive returløb, som Szobo gør det.

Wijnaldum, Bobby, Ox, Keita, Origi, Matip, Lallana, Nat Phillips, Emre Can, Thiago, Clyne, Alberto Moreno


Der er en del spillere imellem, som har meget lav eller ingen værdi ved videresalg. Thiago stoppede karierren, Ox var et aktivt valg fra klubben om ikke at forlænge og med Bobby og Lallana var der gentlemen aftaler om at de kunne smutte frit.

Men kan godt se pointen - den jeg var mest bitter og at miste var Can - men må også sige at han faldt meget i niveau efter skiftet - ved ikke om det var Juves skyld eller om han bare fandt sit mere "rigtige" niveau spillemæssigt.
Der er stadigvæk ingen af de troværdige journalister, der har været ude at skyde historien ned. Det er vel det mest interessante pt. Men alt taler jo imod at der skulle være noget i det rygte.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ellers tak til De Bruyne, han er gammel, skadesplaget og løntung. Man har allerede Szoboszlai og Elliott til 10’eren, det bør ikke være på den position man spilder lønkroner, når man til sommer efter al sandsynlighed kommer til at have brug for 1-2 nye backs, en ny angriber og muligvis en ny CB samt CM.

Bold melder så nu, at De Bruyne og Napoli har indledt dialog ifølge Sky Sports og Corriere dello Sport. Serie A ville nok passe ham bedre end intensiteten og fysikken, der kræves for at spille for et tophold i Premier League.
Liverpool FC - siden 1997
Jeg ville nu ikke have noget imod lidt mere flair at kunne sætte ind/aflaste Szobo. Jeg har et svagt punkt for Elliott, men det tror jeg ikke Arne har.

"This is the biggest injustice since Chris Waddle's barber was allowed to buy a pair of scissors."
Men jo, først skal der sikres 2 backs, og en 9´er. Vi får masser at snakke om over sommeren
"This is the biggest injustice since Chris Waddle's barber was allowed to buy a pair of scissors."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Siger ikke at han ikke er god nok, men han skal (vil) jo spille XI bold, og hvis nuværende skubbes ud for en spiller der måske kun har 2-3 år tilbage på topplan kan det give problemer i omklædningsrummet


Szoboszlai er en bedre spiller i dag. De Bruyne er den anden bedste midtbanespiller nogensinde i PL, men der er han ikke længere. Det ville desuden kræve betydeligt mere defensivt arbejde af Gravenberch, Macca og ikke mindst Salah.

Best case er at han går ind og bliver en nøglespiller i to år. Herefter ville vi så (sandsynligvis) skulle erstatte van Dijk, Salah og de Bruyne samme sommer. Desuden bliver Szoboszlai/Elliott/Jones nok ikke synderligt glade for at en 34 årig bliver hentet og tager deres plads. Worst case henter vi ham og han mangler niveau og fysik, og ender som en enormt dyr reserve der samtidig bringer ubalance til truppen.

Det er en kæmpe nej tak herfra. Vi må kunne lokke en lige så god yngre spiller til, hvis vi faktisk vurderer at Szoboszlai ikke er god nok - hvilket i min verden ville være fuldstændigt sindssygt.
Tror Slot er mere end tilfreds med Szobo. Så et interview med ham, hvor han roste ham til skyerne. Ja det bliver spændende at følge, hvad man har tænkt/gør sig på midtbanen. Elliott har jo fornyeligt selv åbnede op for at skifte væk fra klubben. Han elsker jo klubben, men som han sagde, så er han jo osse nød til at kigge på hvad der er bedst for hans karriere.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg ville nu ikke have noget imod lidt mere flair at kunne sætte ind/aflaste Szobo.

Det bliver der vel ret beset også behov for med Trents afgang, med mindre man selvfølgelig går efter en lignende type på RB. Hvor utopisk det end lyder.

Szoboszlais presspil giver helt afgjort holdet en ekstra dimension, men nogen playmaker/10’er er han ikke. Måske i Bundesligaen, men ikke på dette niveau.

Rugbrødsmidtbanen med Henderson, Fabinho/Milner, Wijnaldum fungerede så godt på daværende tidspunkt fordi vi var i besiddelse af en hidtil uhørt grad af speed på kanterne. Det er vi som bekendt ikke længere, så spørgsmålet er om man ikke fremadrettet ville være bedre stillet med en mere pasningsstærk midtbane a la hvad PSG kan mønstre. Deres evne til at spille sig ud af presset samt skabe chancer på små rum er dybt imponerende, men de råder så netop også over de rigtige typer på midten til at praktisere dette.
´´Rugbrødsmidtbanen´´ synes jeg dog også var ret undervurderet, mest af alt af fans og eksperter, som ikke holdte med Liverpool. Da Fabinho, Gini og Hendo var på deres allerbedste i 18/19 og 19/20, var de helt fantastiske og havde IMO hele pakken ift. Klopps forventninger. De stod ikke for en masse kreativitet, men de tre angribere + de to backs var så farlige offensivt, at der ikke rigtigt var brug for det, hvilket 97 og 99 points i ligaen i de to sæsoner samt en CHL-triumf også bekræfter. Som en trio er det den bedste midtbane i min tid som fan. Ikke mand for mand, men som helhed den midtbane, der fungerede allerbedst, selvom Gerrard, Alonso og Mascherano lyder mere sexet.

På nuværende tidspunkt mener jeg, at vores største prioriteter skal være to nye backs på hver plads til at erstatte Trent og forbedre VB, og så gerne en ny CB, da Konaté og Gomez for ofte bliver ramt af skader i løbet af en sæson, mens Van Dijk fylder 34 år lige om lidt, og Quansah er stadig ret tvivlsom ift. hvad Slot synes om ham. En ny angriber er vigtig, fordi Jota tydeligvis er faldet i niveau, mens Darwin med al sandsynlighed skal videre, og så må man se, hvad der ellers sker i transfervinduet ift. salg. En ny midtbanespiller ville være kirsebærret på toppen, men ikke en nødvendighed i mine øjne, medmindre man mister nogen af de nuværende.

Leger vi FM, ville jeg sælge og købe:

Ud
Kelleher (25-35 millioner pund?)
Darwin Nunez (60-70 millioner pund til Saudi?)
Tsimikas (10-15 millioner pund)
Bajcetic (15-25 millioner pund?)
Trent (modvilligt)

Ind
Mamar (allerede købt)
Isak/Ekitike/Sesko (60-130 millioner pund?)
Kerkez/Hato (40 millioner pund)
Huijsen (50 millioner pund)
Ny HB?

Den nye angriber kan koste alt fra 60-130 millioner pund alt efter hvilken af dem man jagter. Kerkez og Hato rygtes hver især til at koste 40 millioner pund, mens Huijsen skulle have en frikøbsklausul på 50 millioner pund, og så mener jeg, at Bradley skal have chancen som den nye HB, og derfor kan man erstatte Trent med en billigere HB til måske 20-30 millioner pund.
Liverpool FC - siden 1997
Helt enig, Muhami ift. det meste af dét, du skriver om “rugbrødsmidtbanen”.
Kæphest incoming: I særdeleshed Hendo var stærkt undervurderet - basta!
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Annonce