Snak

Mere indhold efter annoncen
Det med niveauet syntes jeg har været kendetegnet for hele hans tid i Liverpool.
Så jeg ser ham heller ikke, som ham der skal lede forsvaret fremadrettet.
Men mindre kan også gøre det.

Absolut enig. Konate med en leder som fx VVD på siden har jeg absolut ingen bekymringer ved generelt. Men Konate synes jeg på ingen måde stråler af lederskab.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Konaté er lidt ustabil i sine præstationer, og det har de konstante skader i hver sæson nok været en af årsagerne til. Bare i denne sæson har det jo været tydeligt, at Konaté før sin skade mod Real Madrid lignede en af verdens allerbedste centerbacks, mens han efter sin skade stadig har været god for det meste, men uden at være ligeså dominerende som i den første del af sæsonen, og så har han også haft markant flere unødvendige fejl efter sin skade.

Han er stadig pissedygtig og stadig ret ung af en centerback at være, men jeg ser ham heller ikke som ledertypen á la Van Dijk. Men derfor er han jo stadig +£50m værd på markedet og det ville være ligeså slemt rent økonomisk som at miste Trent, hvis man også mister Konaté på en fri transfer. Især fordi vi rent faktisk selv har købt Konaté for ca. £40m i sin tid.

Så jeg er stadig 100% til, at klubben laver et statement. Det her er trods alt Liverpool FC, og derfor ser jeg gerne, at klubben ikke bare bukker sig forover og accepterer, at Real Madrid kan forplante deres interesse i Marca og til Romano 18 måneder før en spillers kontraktudløb, og at klubben så vælger at blive ved med at bruge den pågældende spiller, selvom han ingen fremtid har i klubben. Forlæng, bliv solgt eller hyg dig på bænken. Meget simpelt.
Liverpool FC - siden 1997
"I er åbenbart ikke klar over det i tråden her, men Real Madrid laver civile kontrakter med agenterne for de spillere, som man ønsker på frie transfers. Når spillerne også har civile kontrakter med deres agenter, begynder det hele at være uopbrydeligt i kontraktmæssigt regi."

Sludder. En agent kan ikke have repræsentationsaftale med en spiller og samtidig have hvad end du kalder en civil kontrakt med en klub. Tænker dog du refererer til en form for pseudo-ansættelse. Det er i strid med gældende FIFA-regler for agent og vil derfor ikke holde rent juridisk.

Real kan selvfølgelig godt fortælle agenten hvad han kan tjene, hvis han bringer spiller X til på en fri transfer, men der kan ikke indgåes en kontrakt med agenten om det på forhånd.
Sule, du må forstå, at der er så meget, vi ikke er klar over...

Er fx ikke klar over om al det volapyk skrives, mens han fornøjer sig med sin gokkesok-liste eller om han kan adskille de to ting.
Husk nu vores konkurrenter har spillede langt flere kampe end os og Slot mangler at bevise, at når tingene skal afgøres, at han er den rette manager. Men Flick’s exit fra CL åbenbart var mangel på rutine …… er du gal det er tomme tønder buldre mest……..
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FC Barcelona har trods alt reddet fodbolden.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Haha YNWA, tænker også Flick må mangle rutine i CL, når han kun har vundet den én gang. I øvrigt blev Sules irettesættelse af hans volapyk selvfølgelig ikke addresseret, men forsøgt overset.
Det er vel reelt mere eller mindre irrelevant præcis hvordan de implicerede klubber og agenter indretter de her fri transfer-arrangementer - hvis hovedsagen er, at de bryder de gældende regler på området. Det kan man jo ikke vide, om de selvfede, vamle madrilenere gør; man kan bare konstatere, at de signer mange højt profilerede spillere på fri transfer. Og at der ofte er tale om transferhistorier, der er lææænge undervejs.
HVA! Jeg troede Nick var Real Madrid fan.😉
1887
Konate skal rådne op på bænken, hvis han ikke forlænger. Så må Madrid se, hvad de kan bruge ham til efterfølgende.

Netop. Han kommer i øvrigt også til at gamble med en VM-udtagelse, hvis han hverken vil sælges eller forlænge, for så ser jeg heller ikke andre udveje end at lade ham rådne op på bænken, og det tænker jeg trods alt ikke er i hans interesse. Forestiller mig derimod, at vil han ikke forlænge, så bliver han solgt nu her til sommer, og så kan vi hente en ny CB med kvalitet til at danne makkerpar med van Dijk med det samme.

Det der adskiller Konate og klubben lige nu er jo, at Konates lejr angiveligt (med rette) kræver på den gode side af £200k om ugen, mens klubben vil give lidt mindre, så jeg har stadig et spinkelt håb om, at de når til enighed, da det ikke er SÅ meget igen, der adskiller dem fra at nå til enighed om en ny aftale.

Ellers er jeg enig med Muhami – hans niveau har været svingede i år, hvor han startede ud med at ligne en af verdens bedste stoppere, mens det så gik ned ad bakke i anden halvdel af sæsonen, men når vi lige har hentet en ultraoffensiv back, så findes der ikke ret mange stoppere IMO som Konate til at kunne dække af for det rum, som vores højre back efterlader ved angreb.
Annonce