Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja men nu har Arteta jo været på banen og sige at der kommer spillere ind, hvis jeg husker rigtigt ville det blive et forholdsvis travlt vindue. Så 3 spillere er vel ikke utænkeligt at man henter. Derudover havde man en sæson med et hav af skader, deriblandt nøglespillere. Man havde heller ikke rigtig kendelserne med sig i en del situationer. Næste sæson kan det jo være at LFC rammes af mange skader og Arsenal “går fri”. Det var jo osse marginaler der gjorde man ikke slog PSG.

Forskellen er efter min mening ikke ret stor og lidt held/marginaler har man som regel brug for.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Men uanset bliver det svært for Arsenal da Liverpool og City har bedre tiltrækningskraft og dermed notorisk vil kunne få de bedste spillere - City opruster kraftigt lige nu og det samme gør Liverpool hvis de får Wirtz osv - dem Arsenal sættes i forbindelse med er jo ikke navne på helt samme hylde
?
Med ganske få undtagelser, har LFC aldrig hentede spillere fra hylde 1 under det nuværende ejerskab. Arsenal har gjort det på samme måde under Arteta. Rice stikker lidt ud og det vil Wirtz osse gøre hvis han lander i LFC. Uden af gå ind i en diskussion om hvilke klubber der er de mest attraktive, så er der ikke mange klubber der er mere attraktive end Arsenal nu. De har næppe problemer med at overbevise spillere om at komme til dem.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
så er der ikke mange klubber der er mere attraktive end Arsenal nu. De har næppe problemer med at overbevise spillere om at komme til dem.


Hellere ikke hvis det er i konkurrence med Liverpool og City?
Jo der kan da komme overlap på spillere, nogle gange vinder man andre gange taber man “den kamp”.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jo der kan da komme overlap på spillere, nogle gange vinder man andre gange taber man “den kamp”.


Men du mener ikke at Liverpool og City er mere attraktive for spillerne så? Arsenal har jo ikke vundet så meget i de senere år
På papiret ser mange hold spændende ud, og som mulige favoritter. Men når fløjten har lydt, og sæsonen går igang er det 38 runder, hvor mange ting kan ske for de enkelte hold.
YNWA nævnte bl.a. Arsenal som blev ramt af både skader og kendelser. Det er ikke nødvendigvis afgørende for om de blev mestre eller ej, men det gør ikke tingene nemmere.

Liverpool, Arsenal og City har allerede nu trupper der sætter baren højt. Chelsea skal man absolut heller ikke kimse af rent spillemæssigt, og Manchester United ligner også et hold der kommer forstærket ind til den nye sæson.
Alle 5 hold med managers der nu har haft en sæson i PL, og som man må forvente går bedre forberedt ind til nye sæson.

Så er der alle de næste klubber som Newcastle, Tottenham, Aston Villa og måske Nottinham Forrest, som ikke lugter af PL trofæ, men som absolut har vist kvaliteter.

Jeg tror vi går et par underholdende sæsoner i møde, hvor mange hold har mulighed for at drille hinanden og presse niveauet op.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Liverpool FC coach Arne Slot received permission from Bayer Leverkusen for talks with Florian Wirtz in March. At the time, FC Bayern was primarily concerned with his father and agent Hans, who had been leaning towards a move within the Bundesliga. Bayern had possibly underestimated that Florian would make his own decision.

[@AxelHesse1, @SPORTBILD]
Ja det bliver jo hurtigt en diskussion om trofæer. Nu er det altså ikke en naturlov at Arsenal skal vinde trofæer med den 4 dyreste trup og 5 højeste lønbudget i PL. Man er blevet 3 gange nr.2, hvor 2 af gangene blev det først afgjort i sidste spillerunde. Man har lige været i semifinalen i CL og selv om jeg synes PSG var bedst over de 2 kampe, så er det jo marginaler og Donnarumma der står fantastisk, der gør at Arsenal ikke gik videre. Synes Arteta gør det fantastisk. Bliver man ved med at præstere som man gør, så vinder man osse noget før el siden.

Pep er da nok den største trækplaster af de 3 managers. Personligt er jeg da glad hvis LFC/Slot lander Wirtz. En ting at han er en dygtig spiller men ikke mindst fordi, at efter Klopp’s afgang, så kunne man have sin tvivl om Slot’s tiltrækningskraft. Wirtz var jo City’s store transfermål som erstatning for KDB. Så så stor forskel er der måske heller ikke når det kommer til stykket. Det kommer ( udover pengene), nok meget an på den enkelte spiller, hvor han tror fremtiden er bedst for ham.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Vinder Arsenal ikke noget under Arteta i den kommende sæson, så kan jeg godt frygte på deres vegne, at stjernespillerne på deres hold bliver kørt døde og trætte i projektet, hvis der ikke snart kommer nogen gevinster i form af trofæer på bordet. Det er flot nok med fremskridt år efter år og en CL semifinale og flere andenpladser, hvor man har været tæt på at ende på førstepladsen, men i sidste ende er det bare ikke nok.

Artetas tid i Arsenal minder IMO lidt om Klopps i Liverpool, hvor begge gjorde fremskridt på holdet år efter år og genopbyggede klubben, så jeg forstår udmærket de fans der holder af Arteta. Forskellen er bare, at selvom Klopp ikke vandt lige så meget som hans konkurrent Pep, så vandt han i det mindste noget, og det er det samme Arteta er nødt til, hvis det her stærke Arsenal hold skal huskes i fremtiden, for det er proppet med dygtige spillere, der fortjener et af de to store trofæer som CL eller PL.
Annonce