Redigerettors 12. jun 23:06
Selvfølgelig har Bayern råd. Når man kunne betale £100m for en 30-årig Harry Kane, så kan man som en gigant, som Bayern er, også betale £125m for en 22-årig tysk landsholdsspiller, der har vundet prisen som sæsonens spiller i Bundesligaen de sidste to år.
Og jeg siger selvfølgelig ikke, at Bayern bare lige kan købe en masse spillere til den pris, bare fordi de gjorde det engang med Harry Kane, men de er økonomisk en af de største klubber i Europa, og Wirtz var et stort mål for dem. De vidste desuden længe forinden, at Leverkusen krævede £125m, så man havde ligesom Liverpool nok prøvet at forhandle den ned, men jeg tvivler på, at man havde droppet handlen helt.
Bayern har desuden sagt farvel til Sané og Müller, som havde en samlet årsløn på £30m, og så går rygterne på, at Coman er sat til salg, rygtet til Saudi, med et prisskilt på £30m. Coman er desuden også på en gigaløn på £15m, så hvis man havde fået solgt Coman til Saudi, så havde man fået £30m ind i salg samt skåret £45m om året fra i lønninger med afgangene af Sané, Coman og Müller. Det ville have åbnet op for at kunne signe en spiller som Wirtz.
Liverpool FC - siden 1997