Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Brighton sælger Joao Pedro, eller West Ham sælger Kudus, så virker han meget oplagt sådan et sted og kunne sikkert få succes der.


Enig, han er endda blevet kædet sammen med Brighton, så det er ikke engang et urealistisk scenarie, at han skulle skifte til dem og særligt ikke, hvis Joao Pedro bliver solgt, som du er inde på. West Ham har altid slået mig som et fysisk stærkt hold, der er gode på dødbolde og kontraer, så der ved jeg ikke, om han ville passe ind, men det kan selvfølgelig være, det er nye tider under Potter, og han gerne vil til at spille noget mere pasningsorienteret spil, hvilket Elliott ville passe godt ind i, hvis Potter laver spillestilen om.
Det scenarie at Elliott skulle ende i Brighton er mere end svært at se for sig. Så har man i hvert fald ikke fulgt ret meget med i, hvordan Brighton drives. Jo man har da hentede lidt spillere der har kostet lidt mere end €30 M, men det er fåtal. Brighton har nok HG spillere og Elliott vil blive Brighton dyreste køb nogensinde. Der er ikke rigtig noget der taler for, at det evt kunne være i Brighton han ender.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det kan du have en pointe i, YNWA. Omvendt tænker jeg også, at Brighton ikke kan blive ved med at hente så billigt, som de gør, og så stadig have ambitioner om at kvalificere sig til de europæiske pladser. De er nødt til også at tilføje noget kvalitet på holdet, som kan bidrage til sportslig succes og ikke kun tænke på at hente det næste store stjerneskud, som kan indbringe et stort salg.
@YNWA

Brighton har bare sidste sommer alene hentet 6 spillere der lagde mellem €30-46m. Jeg ved ikke om jeg vil kalde det få. De har også lige hentet et 18 årig talent i Kostoulas til hele €35m. :)

Og der er jo heller ikke nogen garantier for at i får helt op til €50m for Elliot, bare fordi i prissætter ham der.
Er ikke helt inde hvilket kilder som er mest pålidelige, havde bare set ham linket til Chelsea to forskellige steder. At han som type umiddelbart ikke er det de står og mangler, plejer jo ikke at holde dem tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De kilder jeg har set har i hvert fald været ret ringe og jeg tør godt lægge hoved på blokken og sige det er en and.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
@Vince

Nå kan da godt se, at de har fået brugt nogle af de penge i har lagt hos dem :) men pointen er stadigvæk den samme. Det er stadigvæk svært at tro på han ender i Brighton.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
(🚨) NEW: Luis Diaz remains Al-Nassr´s top left-wing target, even after Liverpool told Barcelona he is not for sale.

Nassr prepared to offer in excess of €85m. Diaz was open to Barcelona, but still unclear if he´ll consider Saudi.

[@JacobsBen]
@YNWA

Haha, ja vi hjælper dem lidt for meget og det ser desværre ikke ud til at vi har lært lektien. :´)
Det er simpelthen for fedt at Elliott ikke gider synge med på deres nationalsang. Jeg tror nærmest at Torres er sidste gang jeg var så ked af at en af vores spillere (sandsynligvis) smutter. Exceptionelt talent og sindssygt fed personlighed... Skal han sælges, skal det være med en buy-back ligesom Quansah!
Annonce