Snak

Mere indhold efter annoncen
Ved ikke om det er mere det her du søger :

( estimeret for 24/25 regnskabet)

LFC’s net financial debt decreased from £307.2m to £255.8m, with a decrease in the net bank debt segment from £108.5m to £57.1m.

Det skal så siges FSG har lånt klubben tæt på £ 200 M til investeringerne til udvidelsen af Anfield.

decrease in net transfer debt from £69.9m at end-May ’24 to £38.0m at end-May ’25.

Altså har man stort set ingen gæld, hvis man ser bort fra pengene man skylder til ejerne.

Kigger man i klubbernes regnskab for 23/24 så skyldte de klubber vi sammenligner os med netto det væk til andre klubber :

Arsenal £ 229 M
Chelsea £236 M
( LFC £69 M)
ManCity £110 M
ManUnited £276 M
Spurs £ 279 M

Og som skrevet er gælden for klubbens vedkommende faldet til omkring £38 M. Hvis man ser bort fra City, skylder klubben jo markant mindre væk på spillere ift konkurrenterne.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det er vel ikke forkert at sige, at vores ejere arbejder med en “økonomisk ansvarlig” tilgang til tingene, hvor de hellere fremstår tilbageholdende end risikovillige, men ikke står tilbage for at investere/bruge penge, når der er mulighed for det.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Isak udeladt fra Newcastles pre-season tour grundet en mindre lårskade. Folk undrer sig samtidigt over hvorfor Lewis Hall, der ligeledes er skadet, rejser med, når Isak ikke gør…

Umiddelbart ikke noget der får rygterne til mindskes det næste stykke tid.
Der florerede osse billeder ( uden man skal lægge for meget i det), at han trænede alene for 2 -3 dage siden. Det gør selvfølgelig ikke spekulationer mindre, samtidig med hans agent offentligt udtaler man kigger på mulighederne. Det siger man vel næppe, hvis Isak hoved ikke var et andet sted.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Han ryger sikkert til Saudi…

Mere indhold efter annoncen
Annonce
@YNWA

Baseret på gældsbilledet kan jeg godt se det. Det giver mening.

Så tror jeg til gengæld man måske skal pakke den der “Liverpool kører en forsvarlig økonomisk model” lidt væk. For så ligner vi jo til gengæld mere alle andre, når man kigger på gældsætningen. Så kan man så argumentere for at truppen så også har mere værdi. Her bliver jeg dog lidt bekymret for prisen på Etikite - men han kan selvfølgelig nå at vise at han er sin pris værd.
@FabrizioRomano
BREAKING: Alexander Isak has informed Newcastle of his desire to explore a move this summer.
Club aware of player’s plans and will now decide how to move, as
@CraigHope_DM reports.
Newcastle have already re-started exploring a move for a top striker in the market. 👀

Vildt hvis han skifter Premier League ud med Saudi Arabien.
@JacobsBen: Alexander Isak has currently NOT shown encouragement to a move to Saudi Arabia.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Vildt hvis vi henter ham oveni Ekitike. Jeg kan forestille mig, at sidstnævnte sidder og følger nervøst med, for han ved jo nok godt, at han med garanti ville være andetvalget til Isak såfremt vi henter ham.
Liverpool FC - siden 1997
Jeg tror ikke på Isak. Ja han vil væk, men prisen ser jeg ikke vi går med på. Den er for høj med tanke på hvad vi allerede har købt og at vi “mangler” en CB også.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Annonce