Snak

Mere indhold efter annoncen
Nogen der viser dagens kamp?
" Det går bare ik' når man spiller for Manchæææster Uniiitød" - Citat: Morten Bruun. Efter at Bruno Fernandes havde lavet endnu en fejl.
Kunne godt ligne opstillingen til sæsonåbneren, som det ser ud lige nu, med Macca i stedet for Gravenberch, der har karantæne mod Bournemouth, og så Ali i stedet for Mama. Og lig mærke til Szobo på 8’eren, tror jeg godt vi kan begynde at vænne os til med ham dernede.

Your @LFC starting XI to face Yokohama FM: Mamardashvili, Bradley, Van Dijk, Konate, Kerkez, Gravenberch, Szoboszlai, Wirtz, Salah, Ekitike, Gakpo


@Mudryk

LFCTV viser den er jeg ret sikker på.
Spændende om han bliver erstattet eksternt, eller ledelsen tænker vi har redskaberne til at erstatte ham internt.


Personligt tror jeg ikke han bliver erstattet eksternt med mindre Nunez bliver solgt.

Gakpo, Ekitike, Rio og Wirtz kan dække pladsen. Bliver Nunez solgt skal Ekitike dække 9´er pladsen sammen med den nye 9´er der så kommer ind også.

Tror Liverpool har lavet en aftale med Newcaste om at forhandling omkring et Isak køb først begynder når de har fået deres nye 9´er på plads. Det giver dem en bedre forhandlingsposition så den sælgende klub ikke vil have "alle" Isak pengene. Også at der efter signende er lavet en aftale imellem Liverpool og Isak fortæller jo at man i Newcaste har accepteret et salg og givet lov til den del. En accept der er givet ud fra at Liverpool har indikeret en minimumspris de vil betale og så forhandler klubberne den endelig pris på plads senere. Meget lig hvordan man forhandlede købet af Wirtz på plads.
Liverpool og VB fan siden midt 80'erne. Bopæl v/Silkeborg men trofast VB fan. Sæsonkort til Nørreskoven - Række 12, plads 105
Kønt er det ikke, men skuffende modstanderen taget i betragtning.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Sikke en pløjemark de spiller på, har sjældent set noget lignende. Forhåbentligt ender det ikke ud i en skade på det underlag. Mølby er heller ikke tilfreds i studiet.

Nu skal man heller ikke lægge mere i pre-season kampe end højest nødvendigt, men det har godt nok været en sløj omgang mod Milan samt J-League´s aktuelle nummer 18.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lad os håbe b-holdet kan redde lidt sf æren og levere en acceptabel indsats.

Det er godt nok sløjt.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Det var en fesen omgang. Typisk pre-season kamp.

Spillerne har det svært med underlaget, det ødelægger alt flow.
Og hvis man troede det ville blive bedre i anden halvleg, så tog man da grueligt fejl.

Det er ganske enkelt rædselsfuldt at se på.
Hvis det kun er banen der undskylder indsatsen må der være mange non league hold der slikker sig om munden hvis de skal møde Liverpool.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Super salg af Diaz til Bayern M.

Faldt over denne artikel som på high level niveau bare er med til at vise at klubben bliver drevet godt selv om der pt. investeres meget:

https://www.footballtransfers.com/en/transfer-news/uk-premier-league/2025/07/how-liverpool-will-make-a-transfer-profit-this-summer-even-if-they-sign-isak

Oven i de ca. €135 mill der allerede er solgt spillere for i dette vindue så er det jo ikke utænkeligt at der kan komme yderlig min. €115 mill oven i hvis alle nedenstående spillere bliver solgt.

Tsimikas: €10-15 mill.

Morton: €10-15 mill.
Elliott: €35-40 mill.

Doak: €15-20 mill.
Núñez: €35-40 mill.
Chiesa: €10-15 mill.

Har mine tvivl om klubben kan nå at sælge alle ovenstående spillere så 2-3 stykker kommer måske ud på lejeaftaler.

Det bedste af det hele er jo at man vil stå på et meget godt sted efter dette vindue med en ung sulten trup. Inden for de næste par år står følgende spillere også til at forlade klubben og en erstatning skal selvfølgelig findes: Konate (bliver måske forlænget), Robertsson, van Dijk, Salah, Endo og Alisson

Alt efter hvad der kommer mere ind i dette vindue så er en erstatning på 1-2 pladser jo allerede klar. Men alt i alt så er truppen ved at blive gjort klar til fremtiden og et super job ledelsen har gang i.

Dermed ikke sagt at Liverpool er kæmpe favoritter da Arsenal og Manchester City også har handlet godt ind. Chelsea handler også meget ind/ud og er lidt en joker for de har skuffet nogle år hvor man har tænkt at de har en super trup. Har ikke tjekket betting firmaerne, men vil tro at de har Liverpool som favoritter hvad jeg også personligt vil mene vi er.
Liverpool og VB fan siden midt 80'erne. Bopæl v/Silkeborg men trofast VB fan. Sæsonkort til Nørreskoven - Række 12, plads 105
Annonce