Og vi har jo reelt ikke en erstatning i tilfælde af en skade til Salah eller Gakpo (medmindre vi tæller Rio med, eller bruger en spiller ude af position).
Nej, det ser tyndt ud på kanterne efterhånden, gad nok vide hvordan de har tænkt sig at stille hold i cup-turneringerne. Ideelt set så hev man en fuldgod sub ind nu, som kunne dække begge kanter, à la hvad Arsenal har gjort med Madueke - de har øjensynligt lært lektien efter at skaden til Saka ødelagde alle muligheder for et potentielt mesterskab i sidste sæson, og vi har før stået i samme situation i midterforsvaret. Det er risky business at undlade at sikre bredden.
Så kan det godt være at Frimpong kan dække for Salah på RW mens han er til AFCON, men med Bradleys skadeshistorik, så er det alligevel lidt af et sats. Og hvem ved i øvrigt også hvilken udgave af Salah vi får at se i denne sæson? Han var selvsagt fænomenal i første halvdel af sidste sæson mens anden halvdel til sammenligning var noget undervældende og mere i tråd med dét niveau, vi har set fra ham gennem de foregående par sæsoner. Havde man nu f.eks. en fuldgod spiller at rotere ham med, så han ikke skal spille fuld tid i stort set samtlige kampe i PRL og CHL, så kunne det måske også være at de gode præstationer varede længere end til årsskiftet, og så havde han formentlig også stået med en Ballon D´or til efteråret, der efter eget udsagn jo også er noget han stiler efter (og som man i øvrigt sagtens kunne unde ham).