Mo bliver sgu da ikke droppet. En “dårlig Mo”, har 6 mål/assists i 9 kampe. Der er vel ingen der forventer han igen kan lave sidste sæson vanvittige tal. Mindre kan jo gøre det og med Isak - Hugo - Cody og Flo, så burde det kunne spredes ud.
Jeg mener der er flere ting der skal løses. Vi skal først og fremmest have Macca i gang hurtigst muligt. Han var outstanding god i sidste sæson, men hans skade og dårlig preseason forberedelse for hans vedkommende, har gjort at de 3 måneder han var ude, har gjort han har svært ved at finde sit niveau. Vores presspil fungere ikke særlig godt endnu og selvom jeg har stor tiltro til Slot, så er der måske rokerede lidt for meget rundt i kampene for at ændre billede. Synes ikke det har hjulpet specielt meget for at få mere kontrol over kampene, nærmest tværtimod.
Jeg er meget begejstret for de spillere klubben har hentet ind. Jeg har nok undervurderet, at tingene tager lidt længere tid end hvad jeg havde regnet med. Det må man leve med og selvom det kan være lidt frustrerende, at spillet hakker en del. Så forventer jeg da det bliver bedre.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.”
Bill Shankly