Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha det var godt nok en vild trup! Tidligere skrev jeg følgende:

Jeg formoder at seks eller flere af de følgende spillere starter inde i aften:
Woodman, Ramsey, Nallo, Gomez, Macca, Rhys Williams, Nyoni, Endo, Chiesa, Rio


Det blev så til otte af de 10, med Nallo på bænken. Vildt! Vi ryger ud i aften, jeg har slet ikke fantasi til at forestille mig andet. Det skal da lige være fordi Chiesa scorer hattrick og Rio brækker anklen på hele deres højreside med sine driblinger! Kan drengene holde det til et nederlag med to mål eller under er jeg imponeret.

Omvendt var jeg inde og se os spille mod Shrewsbury i 2020 og der startede vi med Kelleher, Lewis, However, van den Berg, Williams, Jones (C), Elliott, Chirivella, Cain, Clarkson og Millar og vandt alligevel. Virkeligt sjov aften, det var da vi spillede en replay i FA Cup og de havde lagt det i den vinterpause de prøvede at indføre (hvad skete der med den?) og Klopp sagde at han og spillerne ikke ville dukke op 😂 tænk, der var Jones kun lige blevet 19, Elliott var 16, Kelleher 21... Det føles ikke som lang tid siden!
Så vigtig er den turnering heller ikke, at man skal stille stærkere op i anden runde, når man i forvejen halter efter i ligaen. Så er det nemmere kun at have ligaen og Europa at fokusere på, indtil FA Cuppen sparkes igang i januar. Men hvis reserveholdet kan klare det på Anfield, så er det rigtig fint. Og hvis ikke, så er det også helt fint og ingen grund til at panikke.
Liverpool FC - siden 1997
Normalt ville man jo fylde bænken med de helt store profiler som så kan komme ind og ændre kampen. Det gør de andre store hold her til aften.
Det burde give en bøde at stille op på den måde.
Nine Season Wonder
At "smide en kamp" på den måde, al ære og respekt for dagens trup, skuffer sgu.

Men Slot ved bedst, og må stå model, når han skal forklare endnu et nederlag.

Mirakler sker dog, siges der.
Y. N. W. A. - #JFT97
Og virker helt ligegyldigt risikere MacA. Han får vel intet ud af at spille med en masse spillere, han ikke kommer til at spille med resten af året.


Jeg tror han har godt af minutter i benene, uanset med- og modspillere. Som jeg ser det, har vi nærmest ikke råd til at risikere at spille med ham i ligaen før kampene er afgjort, han har virket helt ved siden af sig selv. Tror det er fint han spiller ved siden af en ordentlig skraldespand og Nyoni foran glæder jeg mig faktisk til at se. Han var fantastisk i preseason.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Spillerne på bænken i aften har en gennemsnitsalder på 19,44 år og har sammenlagt spillet 9 kampe på senior niveau.
Y. N. W. A. - #JFT97
Vi slog Frankfurt:)

Det er også rigtigt 😅
Spacefreak
Jeg tror han har godt af minutter i benene, uanset med- og modspillere. Som jeg ser det, har vi nærmest ikke råd til at risikere at spille med ham i ligaen før kampene er afgjort, han har virket helt ved siden af sig selv. Tror det er fint han spiller ved siden af en ordentlig skraldespand og Nyoni foran glæder jeg mig faktisk til at se.

Jeg håber du har ret👏
Spacefreak
Slot skal ikke beskyldes for at lefle for hjemmepublikummet.

Jeg var blevet rasende, hvis jeg havde betalt for at komme ind og se det hold.
Flot assist af Gomez, og 0-1.

Ellers en fin præstation indtil da over hele linjen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce