Vi har dog noget af en opgave i morgen, hvis vi for alvor vil lægge pres på Arsenal. City har set stærke ud, og Haaland er simpelthen et bæst. Det ville være et kæmpe boost, hvis vi kan tage tre points på Etihad.
Shit det havde været akavet hvis man få minutter forinden, efter 11 runder allerede havde erklæret sig som mestre … gudskelov var der ingen der kom for tidlig i Arsenal tråden , DET havde været pinligt 😂🤣 Sejr i morgen og vi er kun 5 point efter.. City kun 4 hvis de vinder.. det er langt fra afgjort
Arsenal har ikke vist svagheder længe, men i dag så vi en lille sprække. Hvis vi kan holde lidt kontakt til dem, så kan det være at nervøsitet vil spille dem et puds. Desværre så venter en meget sværd kamp i morgen. Men vi har ikke tabt til City i PL siden 2023 ;)
De eneste der allerede nu erklærer Arsenal som mestre eller KÆMPE favoritter er alle andre end Arsenal-fans. Alligevel pålægges det hele fanbasen at være jubeloptimister. Go figure.
Selvfølgelig har vi en kæmpe opgave i morgen - og skal reelt være rimeligt tilfredse med at tage fra Etihad med et point i tasken. Men at Arsenal smider point i aften gør det klart mere spiseligt med et X i morgen - og det kan være guld værd ift at få lettet presset på vores drenges skuldre. Det er sgu en ubarmhjertig opgave at spille på Etihad og vide at alt andet end tre point er en mindre katastrofe.
Og så kan det også betyde noget for Arsenal´s næste modstandere, at de kan se at det faktisk kan lade sig gøre at komme frem til chancer mod dem.
Kan vi gøre vores del i morgen, kan det her resultat være vigtigt.