Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo helt klart noget mentalt, der er galt med holdet lige nu - vi er tilsyneladende gået fra Mentality Monsters til Mentality Chickens, der løber forvirrede rundt ved den mindste modvind.

Det er jo ikke længe siden, at alle mand bare kværnede på lige til allersidste fløjt – også når vi var kommet planmæssigt bagud - og gjorde det med en urokkelig tro på, at vi bare ikke kunne tabe.
Nu er det nærmest vendt til en urokkelig tro på, at vi ikke kan vinde.

Jeg har det blandet med Forest-kampen, som i mine øjne rummede både fremskridt og tilbagegang.
Og jeg undrer mig lidt over, at Paz må kæmpe en næsten ensom kamp for det synspunkt, at vi faktisk spillede rigtig godt den første halve time. Som jeg så det, er det en oplagt vurdering - spillet og kombinationerne flød godt og kreativt i et stærkt tempo, og selv Salah så ud til at være i hopla.

I den fase manglede vi jo så bare lige den lille detalje med at få kuglen i mål - og så skete det sædvanlige med sløset forsvarsspil, udløst af ufarlig situation. Med en Konaté på det nuværende niveau, stemmer jeg for, at vi tilbyder Real 10 mio. for at tage ham til januar.
(i øvrigt var der i min bog præcis lige så meget offside ved det mål, som ved van Dijks annullerede mål mod City - nemlig ikke en skid, men man orker jo efterhånden ikke at brokke sig, når den eneste linje er, at der ikke er nogen linje).

Og som flere er inde på, kunne det mærkes helt hjem på sofaen, hvordan brystet og skuldrene sank på alle drengene, da de slet ikke var klar ved den hurtige scoring i anden halvleg. Game over.

Den er helt galt i hovederne på holdet - af en eller anden eller nok nærmere mange grunde. Men det får mig også til at tro på, at det kan gå væk igen lige så hurtigt, som det ramte.
Jeg var meget overrasket over at høre Robertsons udtalelser om sine tanker på Jota - midt i VM-ræs og eufori - men den del må vi selvfølgelig også anerkende. Omvendt er det jo professionelle, kompetitive og til en vis grad kyniske mennesker - ellers havde de ikke nået det her niveau - og de er jo vant til, at folk kommer og går ind og ud af deres liv, dog heldigvis som regel uden at blive båret ud. Så sorgdelen kan forklare noget, men selvfølgelig ikke det hele, og tiden læger også disse sår.

Jeg er stadig overbevist om, at Slot er rette mand på posten, og vi ikke bør gå i panik og fyre ham.
Men vi kommer jo heller ikke udenom, at det efterhånden er en diskussion, vi må forholde os til.
Klopp tror jeg slet ikke på, selvom det er en skøn tanke, men Nagelsmann er et fedt bud!

Foreløbig må vi holde hovedet koldt og hjertet varmt. Vi er jo trods alt ikke engang en tredjedel inde i sæsonen, og der er kun tre point op til Top4. Bevares - det kan hurtigt blive flere, hvis vi slingrer videre i samme spor. Men det kan jo også hurtigt blive færre, hvis tingene begynder at klikke.
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
To mesterskaber på 10 år præsterede Klopp. Han havde også perioder, hvor alt så håbløst ud og der blev råbt på plan B og alt muligt andet.
Han er ikke garanti for succes på nogen måde. Det var underholdende det meste af tiden, og vi har vel været det bedste “lige ved og næsten” hold i den periode
- Jeg hører folk har ambitioner om mesterskaber, så Klopp er jo ikke den sikre løsning.

Det har været uinspirerende i mere end 6 måneder ja, men som Klopp selv har udtalt for nyligt så tager ting tid. Også for ham.
- Klopp virker ikke nervøs, så når den almægtige tror på projektet bør hans tilbedere vel gøre det samme🤷🏼‍♂️

Slutteligt bliver vi også nødt til at acceptere at et hold som Arsenal nu efter 5 år med Arteta for alvor viser hvad de kan. Det har taget lang tid (ting tager tid) men de stempler ind, mens de “dårlige” hold ikke længere er hold man bare vinder over.

Hvis man uge efter uge skal analysere på præstationerne bliver det en lang og hård sæson. Ting tager tid, og vi er ikke engang tæt på at være halvt igennem sæsonen.

Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
@Hasse
Uanset om vi hver uge analyserer eller ej, hvad vi nok kommer til fordi det er grunden til at vi er på dette forum, så bliver sæsonen lang.

Vi vandt de første fem kampe i PL på en lettere heldig facon, hvilket er grunden til at vi stadig kan skimte toppen af rækken. Pt må vi vist dele sidstepladsen på formbarometret med Wolves - sådan cirka.

Vi er alle af forskellige årsager skuffede, for ingen havde vel regnet med SÅ dårlige præstationer. Derfor er det da i højeste grad interessant hvad folk mener om årsagen til misæren.

Alle er vel enige om at en årsag er at det tager tid at spille så mange nye spillere ind på holdet.

Jeg kan heller ikke huske at nogen har benægtet at Jotas død selvfølgelig har haft indflydelse på præstationerne - og i et vist omfang måske stadig har det.

Så er der Slot, og han er nu omdiskuteret. Det må man som manager naturligvis finde sig i når man taber og taber. Her er fansene åbenlyst mere delte: den “fornuftige” gruppe vil beholde Slot med henvisning til klubbens historik og at ting tager tid. Den utålmodige gruppe vil af med Slot med reference til det sidste års præstationer på banen, spille- og resultatmæssigt.

Så er der spillerne: et springende punkt er her om man kan holde Slot ansvarlig for deres præstationer eller ej. Her er folk ikke enige.

Endelig er Hughes og co også under beskydning, for hvor gode/dårlige har vores transfers egentlig været. Igen er der uenighed mellem de fornuftige og de utålmodige.

Det eneste der samler alle er nok kærligheden til klubben. Og i takt med at vi i løbet af sæsonen får svar på flere af ovennævnte spørgsmål, er det da naturligt at de bliver diskuteret.

Jeg er selv i den utålmodige båd på trods af at jeg alle dage har været fan af Liverpools ofte konservative ageren på ledelsesplan.
I mine øjne kan Slot ikke fixe problemerne, for problemerne er opstået på grund af ham:
- en 4-3-3 opstilling uden aggressivt pres
- den bedste og helt afgørende midtbanespiller på højre back
- en insisteren på at nyindkøb bare skulle gå direkte ind i startopstillingen
- en manglende erkendelse af hvor fysisk krævende PL er
- en helt åbenlys manglende vilje til at bruge bænken
- handlingslammelse i forhold til de dårlige resultater

Ledelsen må også æde sit ansvar for en underfundig og u-Liverpoolsk ageren på transfermarkedet:

Alle os sofatrænere har jeg ved ikke hvor længe skreget på forstærkning på CB. Alligevel sælger man Quansah - og køber godt nok en dygtig erstatning som så uheldigvis bliver langtidsskadet, men resultatet er stadig underskud på pladsen.

Kerkez - I kender min holdning.

Wirtz og Isak - enten har ledelsen eller Slot eller begge undervurderet hvor lang tid det ville tage at få dem integreret på holdet.

Frimpong - der skal vel ikke fældes dom over ham endnu, men det kunne godt se ud som om han i hvert fald ikke er løsningen på HB.

Det var lige mine morgentanker.
Sandheden er ilde hørt
Hasse og Klopptimist

Gode og nødvendige indspark og perspektiver i en al for skinger debat. Jeg istemmer i øvrigt Paz, at vi spillede godt de første 20-30 minutter. Jeg har fået set kampen nu med en analytisk brille (selvom jeg ikke bruger briller), fordi resultatet kendte jeg jo på forhånd.

Det er tydeligt, at tvivl og frygt indtraf da Forest scorede og anden halvleg ødelægges ved, at de kommer ud efter pausesnak, hvor det er blevet diskuteret, hvordan de skal vende opgøret og så scorer Forest igen. Defensiven er et problem, for modstanderen scorer på stort set alle chancer de får.

Det handler meget om marginaler i denne sæson. I de første kampe havde Liverpool marginaler med sig, når krisen kradser følger marginalerne sjældent med.

Klopp har ret, det vil tage tid at få spillet holdet sammen, men det skal nok ske og det kommer til at ske med Arne Slot som træner. Jeg synes ikke, det er så slemt som det hele gøres til, men fodboldfans er reaktionære og vi er blevet forvendte med sejre. Der hvor det gør ondt er, at det er på Anfield, vi lukker tre mål ind.
(i øvrigt var der i min bog præcis lige så meget offside ved det mål, som ved van Dijks annullerede mål mod City - nemlig ikke en skid, men man orker jo efterhånden ikke at brokke sig, når den eneste linje er, at der ikke er nogen linje).

Vi skal ikke bore mere i kendelserne, for vi taber fair and square, men jeg synes egentlig kun, det er positivt, at målet gives. Det er træls, det er mod os og det er træls, at konsistensen ikke er til stede hos dommerne, men det er positivt, at vi her har en dommer og et VAR-rum, som træffer den rigtige beslutninger og alt i alt dømmer en god kamp. Han skal alle dage træffe den rigtige beslutninger uanset, hvad der skete mod City og det gjorde han.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I øvrigt mindes jeg, at Man City tabte en del kampe sidste sæson, tror de tabte fem kampe i træk. Deres situation var/er er jo på nogle punkter meget sammenlignelig med Liverpools, i og med, at begge klubber har skiftet en del ud i spillermaterialet.

Pointen er i øvrigt ikke at sammenligne City 1 til 1, de havde også skader til Rodri osv., pointen er at perspektivere til, at det slet og ret kan ske.
Fin sammenligning med Citys fald i kadence sidste sæson. Man ser ofte hold der har trukket hårdt på vekslerne i en lang periode have den form for dyk. City skiftede også mange spillere over en-to sæsoner og er nu ved at finde noget der ligner tidligere sæsoners form.

Det forklarer ikke vores form entydig, men det skifte - både i trup og system - er oplagt at tage med i kalkylen og i den samlede vurdering.

Mon ikke Edwards og Hughes har de langsigtede briller på, men selvfølgelig også justere ift. de mere kortsigtede perspektiver, eksempelvis en stribe nederlag og manglende udtryk på banen.

Thomas Frank går igennem en lignende analyse pt. Maresca havde også en lang indflyvning (og nogle af spillerne også). Men det er klart. Vi skal til at se noget handling bag ordene, fra spillerne og Slot.
Og lidt mere om transferpolitiken:

Hvordan er det muligt at af alle de dyre spillere der blev hentet i sommer, har kun én været plug-n-play? Jeg tænker på Ekitike.

Og hvorfor beslutter man at hente Isak og Frimpong - to meget skrøbelige spillere - når man i forvejen råder over Allison, Bradley, Konaté, Chiesa og Curtis - spillere der også går i stykker hele tiden?

Når manageren ovenikøbet meget nødvilligt bruger truppen, så er det jo et design der må fejle.
Sandheden er ilde hørt
Jeg tænker at "nummer-drengene" har fundet frem til de spillere der er købt hen over sommeren ud fra de tal, der er dukket op i "regnearket".

At nye spillere skal have tid til at falde til i en ny klub er ikke lige frem raket-videnskab, lige som folks manglende tålmodighed kombineret med deres forventninger går helt agurk, når det nu er gået som det er gået hidtil.

#Tålmodighed
Y. N. W. A. - #JFT97
Mærkeligt at skrive at man hentede en skrøbelig spiller i Frimpong.
Det er han blevet i Liverpool.
Han har aldrig været specielt meget skadet.
Nine Season Wonder
Annonce