Uanset hvad skal en spiller aldrig vinde over en træner i sådan en magtkamp. Salah er blandt de største i klubbens historie, men han spiller på sidste vers, og bør på ingen måde prioriteres over en træner.
Er overordnet set enig med dig Hasse og mig bekendt opførte Salah sig heller ikke superdiplomatisk dengang han ville have forhandlet en ny kontrakt under Klopp.
Medier og fans gør rigtignok Salah til syndebuk, men det er jo ikke træneren. Træneren har tværtimod i interviews og pressekonferencer sagt, hvor glad han er for Salah og al det Salah har gjort for klubben og fremover vil gøre for klubben. Så udadtil har Slot bakket Salah op, men det er klart, at ingen spiller skal kunne se sig over holdet uanset dennes meritter. Bænkningen af Salah har været fair og så mange kampe har han heller ikke været bænket.
Han overreagerer og sætter sig over holdet og klubben og det klæder ham ikke.
Snakken om Elliott er til gengæld mere end fjollet og blot tegn på, at vi har et par stykker herinde, der vil hive Slot ned ved alle tænkelige muligheder, store som mikroskopiske.