Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi kunne ikke slå Burnley på Anfield. Men vi vandt XG.
Vores næste 5 kampe er :
Bournemouth away
Newcastle Home
City Home
Sunderland away
Forest Away
Efter de 5 kampe tænker jeg at vi er nede på en sjette syvende plads.
Så må vi se om vi stadig kan tilkæmpe os en CL plads.
Jeg tænker ikke at vi slutter sæsonen med over 70 point.
Vi slutter nok sæsonen på et sted imellem 62 og 66 point. Det kan måske også være nok til en femte plads.
Det er min forudsigelse.
Jeg håber ikke at jeg får ret 😉

1887
Hvad bygger I jeres tiltro til dem under os på? For det kan jo ikke kun handle om os selv. Det kører heller ikke ligefrem for dem, men de er trods alt modige og handlekraftige nok til at skifte deres trænere, og det giver dem så den fornødne styrke til nu at buldre forbi os, eller hvad?
Hvad bygger I jeres tiltro til dem under os på? For det kan jo ikke kun handle om os selv. Det kører heller ikke ligefrem for dem, men de er trods alt modige og handlekraftige nok til at skifte deres trænere, og det giver dem så den fornødne styrke til nu at buldre forbi os, eller hvad?


Tror ikke du skal forvente et uddybende svar. Flere ser ikke de andre holds kampe, nogle ser ikke vores kampe, og de fleste kan kun se pasninger mod sidelinjerne.
Det var sgu en mavepuster at Burnley skulle stjæle et point i dag. Første halvleg var decideret fremragende, kan vi replikere det fremover bliver det en stensikker Champions League kvalifikation, og ikke som femteplads.

Desværre mangler skarpheden i afslutningerne i dag og i momenter vælger vi også den svære løsning med at kombinere os igennem bitte små områder med fire Burnley spillere i et område på størrelse med et "badeværelse" i København - som vi faktisk mirakuløst alligevel kom helskindet ud af en stor del af gangene.

Jeg synes det er decideret svært at vælge hvem jeg synes der var bedst for os i dag - og ikke af samme grund som tidligere i sæsonen. Den intensitet vi kom med i første halvleg har virkeligt været savnet, jeg håber vi ser det samme mod Marseille i midtugen!
Hvilket jo er forkert.

Arsenal har spenderet op imod én millard pund på indkøb af nye spillere, siden Arteta overtog tøjlerne for fem år siden, mens Liverpools indkøb er fordelt ud over en noget længere årrække. Inden for samme tidsperiode har vi ikke engang brugt halvdelen af dét beløb på transfer fees ifg. Transfermarkt. Arsenal har helt præcist brugt £524m mere, end hvad Liverpool har inden for de sidste fem år, og så er det for mit vedkommende ikke så underligt, at de anno 2026 står tilbage med en trup, der er noget mere konkurrencedygtig end vores. Og for god ordens skyld, så er det ikke ment som en stikpille rettet mod Arsenal, men snarere at forventningerne i egne rækker måske så også skal justeres derefter. Flere af vores største profiler og transfers har til sammenligning været i klubben længe før der overhovedet var tænkt på Arteta i Arsenal.

Læg dertil at de stort set aldrig laver nogle nævneværdige salg kontra Liverpool, hvilket selvsagt også bør inddrages i den samlede vurdering hvad angår forbruget. Deres netspend er vitterligt £250m lavere end vores. Opvejer disse tal for at vores bonusordninger hvad angår lønninger er højere, hvilket, som du selv er inde på, er godt på vej til så småt at blive udlignet? Næppe.

Og så er jeg godt med på at vores lønstruktur i højere grad er anlagt på bonusordninger, man tager man udgangspunkt i annual base wages, ligger Arsenal (£189.3m) også højere end os (£173.4m). Er du bekendt med hvor meget mere vi betaler i bonusser årligt? De tal har jeg ikke kunnet finde kilder på.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det var sgu en mavepuster at Burnley skulle stjæle et point i dag. Første halvleg var decideret fremragende, kan vi replikere det fremover bliver det en stensikker Champions League kvalifikation, og ikke som femteplads.

Det kommer vel and på om vi kan spille 2 gode halvlege.
Jeg er enig i at første halvleg var god. Men jeg har også lyst til at skrige at det var imod FUCKING Burnley på HJEMMEBANE.
Hvis vi ikke og alle de mange tilskuere kan forvente god angrebsfodbold den dag, hvornår så.?
Så må jeg bringe den gamle kliche. En fodboldkamp vare 90 minutter.

1887
Hvad bygger I jeres tiltro til dem under os på?

Vi spærre mere ben for os selv end at de andre er bedre. Det kan sagtens være nok.
Lad os se efter de næste 5 kampe. Som jeg skrev så frygter jeg at vi er droppet ned på en sjette syvende plads efter de kampe.
Jeg håber at jeg tager fejl.
1887
Vi kan heller ikke udelukke at Newcastle kan blande sig i CL pladserne.
1887
Jeg ser ikke Liverpool og de andre hold nok til jeg vil gætte på hvem der slutter hvor.
Men både MU, Chelsea og Brentford har slået Liverpool en gang, ret fortjent, så tænker at det kan sagtens gøre igen og så er de alle foran Liverpool point mæssigt.

Jeg forholder mig til at Slots point gennemsnit er bekymrende lavt, og at man er nødt til at glæde sig over at Liverpool har spillet sæsonens bedste kamp mod Burnley i en 1-1´er og man ikke engang som forsvarende mester har besejret en af de 3 oprykkere endnu.

Jeg har hele tiden troet på at Slot ikke bliver fyret midt i sæsonen, mest fordi der ikke var nogle alternativer derude, men nu er de 2 foretrukne valg altså ledige, så jeg er sikker på at det nu er i overvejelserne.
Blev Rodgers egentlig ikke fyret da Klopp var ledig?
Nine Season Wonder
moderator
@Mathews

Når du sammenligner på den måde skal du jo også tage højde for timingen i en genopbygning af holdet. Her skulle Arteta i gang med en voldsom udskiftning af truppen, da det ikke bare var evner, men også kulturen der skulle opbygges. Da Arteta startede havde i langt mere på plads, og der havde været tunge indkøb årene forinden. Men du har givet ret i, at man nok har haft lidt mere elastik i Arsenal, da man som du skriver ikke har formået at sælge specielt godt.

Hvad angår lønningerne, så lå Liverpool 100m. højere på totale lønninger end Arsenal i de seneste regnskaber.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce