Snak

Mere indhold efter annoncen
MudrykTilArsenal

Timber, Raya og Rice ville man også kunne argumentere for, ville kunne gå ind på de fleste hold, men jeg tager ingen fra deres offensiv, og det siger jeg, selvom Salah og Gakpo har været meget dårlige for os i indeværende sæson.
Lynild

God spiller, men personligt er jeg ikke fan af spillere, der har været et smut forbi Saudi og tjent boksen. Jeg frygter lidt, at de har mistet motivationen osv, for man oplever jo tit med unge spillere, at de er ekstra motiveret for at spille sig til en bedre kontrakt, men her har vi at gøre med en, der allerede har tjent nok til at forsørge sine kære resten af livet. På den anden side så er der også et VM i sigte for ham, hvis han kan komme til en stor europæisk klub og gør det godt med tanke på, han plejede at tørne ud for det franske landshold, så det er ikke et dumt shout, og han kan da meget vel også stadig være motiveret, men jeg er ikke den største fan af handler som disse omhandlende spillere, der kommer fra den saudiske liga.
Rygterne vil, at klubben kigger på en ung fransk back, Jacquet fra Rennes. Aner intet om den unge mand, men det er ikke en dum idé at hente en CB ind.


Mon ikke den snak er lukket inden længe.

🚨 Chelsea will hold more talks this weekend in the hope of convincing Rennes to sell Jacquet this window. Chelsea haven’t given up on trying to add him to the squad for THIS SEASON. It’s understood Jacquet has expressed a preference to move to Chelsea this window. (@Matt_Law_DT)
C'mon do something...
Skaruha,

Det kan der være noget om. Omvendt vil han vist gerne tilbage til Europa og spille noget ordentlig fodbold. Og ja, med VM i sigte som du siger.

Ift. Arsenal, hatten af for at svare på den. Og jeg forstår dig ift. Arsenals offensiv, men må også sige, at Saka vil pynte på de fleste hold. Han har ikke været så toneangivende den her sæson, men ligger stadig i top5 i Prl på de fleste rating-sites.
Arsenal har jo haft lidt sammen udfordring som os med at score i åbent spil. Tror simpelthen det er udviklingen i ligaen. Trossard og Gyokeres er topscorere med fem mål hver 🤷🏼‍♂️
Dertil skulle Zubimendi, Ødegaard, Eze, Havertz m.fl. nok kunne finde en startplads i en af de klubber. Ser kun PSG som et nærmest komplet hold.
Jeg frygter lidt, at de har mistet motivationen osv, for man oplever jo tit med unge spillere, at de er ekstra motiveret for at spille sig til en bedre kontrakt, men her har vi at gøre med en, der allerede har tjent nok til at forsørge sine kære resten af livet

Modsat fattigrøve som Salah, Casamiro, Mbappe osv. som ikke kan forsøge deres familier og derfor kræver £3-400K om ugen.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Lirens

Nej sådan isoleret set betyder de 2 kampe mod Arsenal ikke noget, når man er så langt fra mesterskabs kampen. Mener dog, at selvom resultaterne er vanvittig svingende, så mener jeg at Slot fortjener stor ros i netop Arsenal kampen ude. Arsenal var lidt bedre i 1.halvleg, men 2.halvleg dominerede vi jo stort. Dog uden chancer og det havde været sæsonen i en nøddeskal hvis de havde scoret i de døende sekunder, på en god chance efter et hjørnespark. Men godt set af Slot, at lukke Zubimendi ned. Det fik de slet ikke løst i 2.halvleg og det endte med, som jeg husker det, at vi havde bolden 65% af tiden. Hvilket er jo en ret god måde af forsvare sig på.


Ja det kan jeg sagtens se for mig de gør. De har i hvert fald med 1.pladsen i gruppen, jo fået den fordel, at 2 opgør spilles på Emirates indtil finalen. Men som skrevet tidligere er det mere reglen end undtagelsen, at man har brug for lidt held/marginaler. Hvem rammer lige storformen/momentum på det rette tidspunkt. Ofte er vinderne, ikke dem der har været “bedst”.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Lynild

Det kan sagtens være, at Saka ville pynte på de fleste hold, hvis han havde bedre medspillere i angrebet, for ja, det er også mit indtryk, at han nærmest bærer Arsenals offensiv alene i forhold til at skabe chancer, men jeg savner noget mere slutprodukt fra ham. Trossard, Gyokeres, Havertz, Jesus (i nuværende forfatning) og hvem de ellers har deroppe er ikke min kop te, må jeg indrømme, og det samme må jeg sige om den forfatning Ødegaard og Eze er i pt. Ødegaard i 22/23 var virkelig god, og det samme sæson efter, og Eze var også god i Palace samt i begyndelsen af hans Arsenal tid, men så er det som om, begge er faldet lidt i niveau.
Modsat fattigrøve som Salah, Casamiro, Mbappe osv. som ikke kan forsøge deres familier og derfor kræver £3-400K om ugen.


Kan du uddybe, hvad du mener? Er ikke helt med på din pointe.
Faldt btw lige over denne her om Endos indhop i aftes, hold kæft den er sjov!

´´Slot uses Endo so little that he’s still gegenpressing´´
Men udover Gabriel og Saliba - hvilke spillere hos Arsenal ser I gå ind i en startopstilling hos City, Barcelona, Real Madrid, Bayern München eller Paris?

Vildt ikke at nævne Rice og Timber i dén sammenhæng, og nok er det early days hvad angår Zubimendi, men han har ligeledes været eminent siden sit skifte i sommers.

Og Saka ville da uden tvivl stryge direkte i startelleveren for Liverpool med Salahs form det sidste års tid in mente. Han har ikke gang i sin bedste sæson på det personlige plan, som Lynild også er inde på, men overordnet set er han en fantastisk spiller.
Annonce