Men ellers vidner nok om, der p.t. ikke lige gemmer sig en midterforsvarer til førsteholdet i akademiet og diverse U-hold – og der ikke er nok kvalitet/talent til CB-pladsen i akademiet.
Nej, det vælter desværre ikke med defensive spillere på akademiet, som er gode nok til førsteholdet. De sidste jeg husker slå til af defensive spillere er Quansah og Bradley, og så Trent før dem, så det er ikke så mange defensive spillere, der har slået til de sidste 10 år, men det hænger vel også sammen med, at HB og VB har været fremtidssikret med Trent og Robbo gennem de sidste otte år og det samme med CB med van Dijk, Gomez, Matip og Konate, så man har nok ikke investeret lige så heftigt på defensive spillere, som man ser det nu med de tre nye U-17 spillere.
Det er mere oppe foran, hvor der er lidt mere potentiale. F.eks. har vi et KÆMPE talent i stalden ved navn Josh Abe, som er en venstrebenet højrewing, der skulle have en fart på et uhørt højt niveau for en 15-årig, men problemet med ham er hans agent, som er Trents storebror, Tyler Arnlod. Tyler og Trent har også allerede haft Josh på rundvisning på Bernabeu, hvor han mødte alle Real spillerne, så flere regner desværre med, at han er tabt, når han er så eftertragtet både af klubber i England og udland, og særligt City er efter ham, men Chelsea vil også have revanche for Rio.
Ellers er der Will Wright, som er en 17-årig angriber, og så de to kanter Kieran Morrison, som lige har fået forlænget sin kontrakt eller er på vej til det, og Trent Kone-Doherty, der også er en yderst talentfuld kant. Men nej, defensivt er der kun Nallo, som dog skulle have imponeret akademitræneren så meget, at han på trods af to røde kort i hans tid på førsteholdet, får lov til at træne med og være inde omkring førsteholdet pt., men der har også været snak om, at han skulle lejes ud snart, så der er kun de tre nye, Leoni og Jacquet med potentiale til førsteholdet.
Calum Scanlon (20, VB) har jeg personligt også et godt øje til, men det er usikkert, om han slår til på førsteholdet. Husker bare en cup-kamp, hvor man virkelig fik hans kvaliteter at se, men han har desværre været uheldigt ramt af skader gennem hans unge karriere.