Men nu handler det lige så meget for mig om, at jeg synes Szoboszlai er virkelig god som offensiv midtbanespiller, især i sit presspil, når bolden er på modstandernes fødder.
Den del mestre Wirtz altså også godt, og det skriver jeg, selvom han rent højdemæssigt og fysisk ikke fylder lige så meget, eller er lige så stærk i nærkampene, men han får dæleme også løbet nogle meter i løbet af en kamp.
Ideelt set havde jeg nok valgt Grav som 6´eren, Szobo som box-box/8´eren og Wirtz som den offensive midt med frihed til at bevæge sig ude på siderne også, hvilket ville betyde en bænkplads til Macca, hvis vi snakker idealopstilling, men det ville jeg også kun gøre, hvis vi havde en anden venstrekant end Gakpo, og det har vi jo desværre ikke endnu, og derfor foretrækker jeg nok også inderst inde at spille Wirtz på VW, når han bliver klar, så midtbanen er den samme som i mesterskabssæonen, så vi undgår at spille med Gakpo, men dette er kun betinget af, at vi har nogle HBs til rådighed, som har kvaliteten til at spille positionen såsom Gomez eller Frimpong, for jeg gider ikke se på Ramsay dernede, hvis Gomez og Frimpong begge går i stykker, som de gjorde for nyligt, for gør de det, så vil jeg næsten hellere se på Gakpo på VW med Wirtz, Grav og Macca på midten, og så med Szobo på HB.