Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Rio ikke skal starte pga. hans defensive mangler, så må det samme gøre sig gældende for Salah.

Nå det så er sagt, så kan vi sagtens have en spiller eller 2, som ikke fylder defensivt, hvis de bare giver en masse til offensiven. Problemet opstår vel når de hverken er gode fremme eller tilbage.
Wine for my men - we ride at Dawn.
Mht. Rio er jeg personligt ligeglad med defensive evner. Hans offensive output er gift for enhver back, som tvinges til at bakke på ham, få opbakning eller lave frispark. Det opvejer absolut det defensive.

Rio har potentialet til at blive en kampafgørende spiller og sådan én har vi ikke rigtigt.

Vil han få kampe hvor han bliver ædt af en back?… absolut, men det har en Vini fra Real Madrid også. Jeg siger ikke at han nødvendigvis skal starte, men Rio skal have masser af minutter sæsonen ud for det kan være der vi finder de mål der mangler pt.
Scoring, assist eller 3. fod.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
@Hasse

Jeg er sådan set helt enig i at vi ikke rigtigt råder over spillere der kan afgøre tingene på egen hånd, og Rio ligner én der kan netop det. Måske har han også fået for lidt spilletid indtil videre, men det er godt nok også et voldsomt pres at lægge på en 17-årig: du skal afgøre kampene for os. Derfor håber jeg stadig at han bliver spillet med måde.
Sandheden er ilde hørt
Måske har han også fået for lidt spilletid indtil videre, men det er godt nok også et voldsomt pres at lægge på en 17-årig: du skal afgøre kampene for os. Derfor håber jeg stadig at han bliver spillet med måde.

Lige præcis, Rigtig rød.

Det er næppe den rette vej at gå, at lægge et så stort pres på en så ung gut.
Y. N. W. A. - #JFT97
Nogle gange tror jeg vi overtænker ting, og undervurderer personer. Vi aner intet om knægtens mentale tilgang til tingene, og så alligevel lidt.
Der var et interview med ham for nylig, hvor han udtrykte: “Mig?… vil I snakke med mig. Skal lige spørge klubben først om jeg må”😊
Det kunne godt tyde på det er en lidt stille dreng vi har med at gøre, og ikke en Curtis Jones der hele vejen gennem ungdommen har haft kæmpe selvtillid. (Jf. en dokumentar)

Men hvis Slot og co. nu sørger for at Rio bare skal gøre sit bedste, så kan det fint gå alt sammen.
Han er hvor han er fordi han er god nok, og der har han nogle vanvittige støtter i bl.a. Robbo og Van Dijk til at tage hånd om ham.

Det er her holdet viser styrke, og den tillid har jeg absolut til vores hold. De skal nok hjælpe Rio, hvis han bliver brugt.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rio er kun 17 år og har selvfølgelig væsentlige mangler i sit spil, både offensivt og defensivt. Man skal selvfølgelig også tage hensyn til og passe på hans fysik, han er jo knapt udvokset endnu. Det kan jo ikke være anderledes, og det er helt fint.

Vi har nogle rutinerede folk (især Robbo og VvD, men også andre), som må kunne kompensere for Rios måske manglende defensive aftryk, og det skal man naturligvis både forvente og forlange, at de kan.

Det største problem er, at vi skyder med så løst krudt pt., at man er nødt til at sætte sin lid til, at en 17 årig gut skal gøre en afgørende forskel - det er altså en falliterklæring af et forsvarende mesterhold, og siger vel egentlig alt om holdets nuværende forfatning.
Det bliver spændende at se, hvem Slot stiller med på fredag.

Om han giver FA Cuppen en langemand, ala den han gav Carabao Cuppen mod Palace, eller om han kan se det fornuftige i måske at gå efter en pokal i denne sæson, når nu mesterskabet forlængst er væk i horisonten.

En startplads til Rio kunne vel godt ligge i kortene.
Y. N. W. A. - #JFT97
Det skulle såmænd ikke undre, om det bliver samme 11 fra start igen på fredag.
Ja, det kan sagtens tænkes. Men de bør jo så nu være blevet en del klogere på, hvordan de bør spille.
Y. N. W. A. - #JFT97
Ja, det kan sagtens tænkes. Men de bør jo så nu være blevet en del klogere på, hvordan de bør spille.


Hvis man vidste det havde sæsonen nok set anderledes ud, indtil videre er man ikke blevet klogere i løbet af sæsonen.
-The Anfield sign- “It’s there to remind our lads who they’re playing for and to remind the opposition who they’re playing against!”
Annonce