Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, men der skal åbenbart sælges før der er råd til at købe. Det gør kun CL kvalifikation endnu mere essentiel, da de spillere vi gerne vil af med, næppe indbringer summer af væsentlig størrelse.


Har det ikke altid været sådan? Sidste sommer solgte vi 11 spillere for at få råd til fem. Sæsonen inden hentede vi kun Chiesa, fordi der ikke blev solgt lige så meget ud, og før det hentede man Macca, Szobo, Gravenberch og Endo efter at have taget afsked med rigtig mange. Så jeg er slet ikke så overrasket over Slots udtalelser efter aftenens kamp vedrørende transferplanerne, som Bold også har lavet en artikel om.

Elliott, Endo, Chiesa og Ramsay må være de sikreste salg. Dernæst kommer Tsimikas, Curtis og Gomez. Kan klubben blive enig med Curtis om en ny kontrakt, og vil man nå at tjene ind på Gomez? Jeg siger i øvrigt ikke, at jeg vil sælge Gomez, prøver blot at sætte mig ind i hovedet på Hughes. For han er meget skadesplaget, men har samtidig også et yderst fint niveau af et fjerde/femtevalg at være. Sidst men ikke mindst er der Tsimikas, og i den forbindelse vil jeg henvise til et rygte, jeg læste i går omhandlende David Raum fra Leizpig, som vi blev sat i forbindelse med. En rutineret herre med et anstændigt niveau til at tage over for Robertsons rolle.

Hvis vi lige leger lidt, så kommer jeg frem til disse priser for spillerne:
(alt er angivet i £)
Elliott - 20m
Endo - 5m
Chiesa - 10m (har været ude tidligere, at det er prisen for ham)
Ramsay - 1-3m
Tsimikas - 5-10m
Curtis - 30m
Gomez - 20m

= Lidt under 100m, hvilket er en fin sjat for spillere, der ikke for alvor er inde omkring idealopstillignen. Hvis man fraregner Curtis og Gomez, bliver det til en samlet indtægt på cirka 45m. Derudover er der Salah og Robertsons lønkroner, som man siger farvel til, som alt andet lige også må frigive nogle pund.

... og så har jeg slet ikke nævnt Gakpo, som jeg personligt godt kunne se blive solgt, da han - ligesom Curtis, Gomez og co. fra ovenstående liste - ikke for alvor er inde omkring idealopstillingen længere, og Slot nævnte jo, at der skulle spillersalg til for at finansiere nye køb, så det er bare et personligt bud herfra på en lidt større profil, som måske godt kan blive solgt.
@L4rens
Du er jo lidt selv ude om det, for du manipulerer konstant med vores udsagn. Jeg skrev at Slot beder dem om at spille noget fodbold som de ikke egner sig til og ikke bryder sig om, så er den del om “ikke egner sig til” forsvundet og tilbage står “ikke bryder sig om”. Det er altså ikke en korrekt gengivelse af min holdning og dermed unfair at kommentere på den.
Sandheden er ilde hørt
Det gør kun CL kvalifikation endnu mere essentiel,

Den har aldrig været vigtigere.
Vi skal bare have United til at vinde over Chelsea, så ser det lyst ud.
Hvis vi kan få point imod Everton så ser det endnu lysere ud. Vi skal nødigt invitere dem med ind i ræset.
1887
Hæv dit niveau Gshock, hvis du vil have svar.

Blev du stødt. Det beklager jeg.
1887
Nej, men jeg har aldrig påstået, at Slot er fejlfri, så hvad skal den unødvendige bemærkning med for og gøre godt for?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@L4rens
Du er jo lidt selv ude om det, for du manipulerer konstant med vores udsagn. Jeg skrev at Slot beder dem om at spille noget fodbold som de ikke egner sig til og ikke bryder sig om, så er den del om “ikke egner sig til” forsvundet og tilbage står “ikke bryder sig om”. Det er altså ikke en korrekt gengivelse af min holdning og dermed unfair at kommentere på den.

Tror de fleste af os ikke helt tager tingene så meget på sinde som du gør og maler ekstremer op, så som at påstå, at jeg konstant manipulerer "jeres" udsagn. Mit svar til Gshock var blot, at det bliver en kende usagligt, hvis han insinuerer, jeg synes Slot er fejlfri.

Jeg giver jo netop deres forskellige roller på landsholdet som eksempler på, at de egner sig til at spille fodbold på flere forskellige måder. Så den del har jeg kommenteret på.

Så du manipulerer da vist selv med tingene eller også læser du ikke nøje nok, før du svarer?
OK Lirens, det er jeg glad for :)

Jeg tror at vi starter næste sæson med en ny manager.
1887
Gshock:

Har du et konkret bud på den nye træner?

Jeg er lidt loren ved Alonso.
Nå, men der skal åbenbart sælges før der er råd til at købe. Det gør kun CL kvalifikation endnu mere essentiel, da de spillere vi gerne vil af med, næppe indbringer summer af væsentlig størrelse.


Og hvornår er det lige det ikke altid har været tilfældet ?

Det er jo heller ikke sådan at konkurrenterne har det “nemmere” til sommer.

In a SCR world, all of City, Chelsea, United and Arsenal (Liverpool seem to have a little more leeway) will have a close eye on their level of player amortisation going into 26/27 as well as wage bill. Chelsea will go into 26/27 at £250m pa, City not far off. Neither side will have a £200-250m gross spend Summer without selling. Chelsea can’t have 26/27 amortisation at £300m on revenue of £500-600m
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Lirens
Jeg tror at Alonso har det xfaktor som vi har brug for, som kan kommunikere med fans. Det var her klopp var exceptionel god, og han kunne tale sig ud af elle problemer og få fans med til at tro på projektet.
Slot er en rigtig fodbold nørd, og han kan også det faglige. Men han famler lige nu med nye formationer fra kamp til kamp uden at vi kan se hvor det skal fører hen. Det virker næsten febrilsk.
Slot kan ikke kommunikere med fans, og han får ikke den 12te mand som der er behov for i krisetider.
Slot er nået til vejs ende, jeg kan ikke se at han kan vende bøtten. Men tak for mesterskabet.
Alonso har vist at han kunne i Tyskland, og han var vel også på vej til at lave +90 point med Real Madrid. Men i Madrid er der behov for noget andet til træne de møgunger ;)
Jeg kan sagtens se Alonso som den nye træner, og hans baggrund som tidligere fodbold legende i Liverpool vil også give ham snor til at få det rullet igang igen i Liverpool.
Spillerne vil helt sikkert blive trænet benhårdt, nøjagtigt som han selv var som fodboldspiller.


1887
Annonce