Snak

Mere indhold efter annoncen
RyanAir åbner en ny flyrute fra København direkte til Liverpool med to ugentligt afgange. Angiveligt afgang fra KBH mandage+fredage. Super luksus!


Den har de fløjet før.

Jeg fløj derover i januar 2020 med ruten - stod i næsten en time for at komme igennem paskontrol i frostvejr, hvor det meste af køen stod udenfor.
Og så med bus ind til byen - havde været betydeligt hurtigere at flyve til Manchester og så videre derfra.

John Lennon Airport var ikke gearet til det dengang - håber da det er noget der er blevet opgraderet sidenhen. Så med en opgradering, vil det være en fed rute de har genåbnet.
For scenarie 1 kan man argumentere at truppen er smal, og de spillere der blev hentet sidste sommer er indkøbt til boldfedteriet.


Hva?

Kerkez og Frimpong er da absolut ikke bare boldfedtere, men blev købt pga. deres offensive tilgang og output.

Wirtz er ikke bare en boldflytter - han er en af de spillere PL der har kreeret flest chancer.

Og Ekitike og Isak kan vel som sådan heller ikke klandres for at være boldflyttere.

Så kan ikke se at postulatet med at der er indkøbt boldflyttere og at ledelsen så skal lave nogle indrømmelser, i forhold til spillestil og de indkøb de har lavet.
Overordnet set må Slot, Hughes og Edwards dele skylden for at denne sæson blev dårligere end den burde have været. Spillerne, som Larsen og undertegnede flere gange har gjort opmærksom på, vandt et suverænt mesterskab året før. De er ikke faldet så voldsomt i niveau. De er blevet spændt for et projekt der er radikalt anderledes i forhold til det de blev købt ind til - det de var vant til. Og resultatet er, desværre, relativt forudsigeligt.
De tre største synder som Slot har gjort sig skyldig i er:
1) alt for beredvilligt at lade holdet stille sig tilbage og forsvare - især på Anfield
2) sylte pokalturneringerne med påstanden om at truppen ikke er bred nok
3) påstå at truppen ikke er bred nok. Hvordan skal talenter udvikle sig hvis de kun får lidt spilletid i kampe hvor klubben dybest set er ligeglad med resultatet? Selvfølgelig er talenterne ikke gode nok hvis du tydeligt viser at du ikke stoler på dem ved aldrig at spille dem i en kamp af betydning.

Hughes og Edwards’ største synder:
1) Planlægge et spillemæssigt stilskifte uden en eneste overvejelse over PL’s egenart og minimumskrav fra britiske fans
2) Købe for mange uden PL-erfaring (Wirtz, Frimpong, Ekitike, Mamardashvili)
3) Købe for dårligt og for dyrt i forhold til PL-standard (Kerkez, Frimpong, Wirtz)
4) Købe skadesplagede spillere/spillere uden den nødvendige fysik til PL
5) Lade Slot stå alene med lorten (at skulle forklare/forsvare svigtende resultater)
6) Lade spillere som Guehi og Semenyo smutte til City

Forhåbentlig bliver der evalueret grundigt på ALLE parametre, så næste sæson bliver meget bedre.
Sandheden er ilde hørt
@Zacha
Du bruger ordet “boldflytter” tre gange på trods af at jeg ikke har brugt det. Jeg taler om short passing/boldbesiddende stil - og ja, lidt negativt: boldfedteri.
En boldflytter er i min bog en spiller der ikke kan drible eller lave kreative afleveringer og som følge deraf altid er nødt til at skubbe bolden videre til en der kan disse ting. Det var overhovedet ikke det jeg skrev om.
Sandheden er ilde hørt
@Rigtig Rød
For at forsøge at forstå din pointe: Vil du så sige at Xavi og Iniesta var "boldfedtere"?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, jeg har ikke brugt begrebet om enkeltspillere, men om en spillestil. Og ja, Barcas stil har ofte været boldfedteri - lige som Citys stil til tider har været det under Pep.
Sandheden er ilde hørt
Så beklager jeg da.

Jeg så "boldfedteri" og "boldflytteri" som det samme.

Men så skift boldflyttere ud med boldfedtere hvis det passer bedre ind i dit indlæg. Jeg forstår vitterligt ikke forskellen.

Jeg ser en boldtflytter som en spiller som Henderson og Milner - spillere der ofte er på bolden, men som ikke skabte de store chancer.

Hvad og hvem er så spillere der er købt ind til en "boldfedtende" spillestil?

Igen, jeg forstår ikke udsagnet.
@Rigtig Rød
Beklager misforståelsen, jeg har har aldrig hørt boldfedteri brugt på andre måder end som et synonym for boldflytteri, så skal lige forstå hvad du mener.

Vil du så være enig i, at spillestilen under Klopp også bevægede sig hen mod boldfedteri? Her havde man også stor andel possession og kunne ikke spille så direkte som man havde gjort tidligere i Klopps tid (og var derfor nødt til at have meget spil i små rum)
Problemet er vel også at mange hold står så dybt mod Liverpool (Som Klopp blev kritiseret for ikke at have en plan B imod) at den direkte spillestil ikke længere er en vinderformel.

Så skal man gentænke hvordan man vil spille - og en mere posessionbaseret spillestil er blevet valgt (som jeg ikke er helt sikker på var den store masterplan), men mere et resultat af at modstanderne netop står dybt og vil overlade bolden til Liverpool..

Så tror mere man er endt i et limbo, hvor man nu skal bygge en ny trup hen mod en ny virkelighed.
Her havde man også stor andel possession og kunne ikke spille så direkte som man havde gjort tidligere i Klopps tid (og var derfor nødt til at have meget spil i små rum)

Tænker vel netop, at man hentede Thiago af den grund.

Synes egentlig altid man har forsøgt at ville have sådan en type på sit hold, om det har været Coutinho, Lallana, Oxlade-Chamberlain, Keita eller Thiago.

Er lidt på linje med Zacha generelt her, at når jeg kigger ned over de nye navne i klubben, så tænker jeg heller ikke umiddelbart boldfedteri, men kontraløb (Kerkez og Frimpong) og spidskompetencer (Wirtz, Isak og Ekitike), hvilket kan lyde lidt paradoksalt, når Slot understregede vigtigheden af at lære at blive i stand til at nedbryde low blocks og kompakte defensiver.
Annonce