Snak

Mere indhold efter annoncen
Timber, Gyökeres, Martinelli, Madueke, Zubimendi og Eze


Men er det så kvalitet? Eze er god mod Tottenham, men har derudover været en skuffelse, Gyökeres er en championsshipspiller, og Martinelli og Madueke er der vel relativ stor enighed om i Arsenal-tråden, at man skal forsøge at skippe videre. Zubimendi er jeg ikke stor fan af, men som bænkspiller er han solid. Timber er den eneste jeg vil kalde klasse, eller ‘kvalitet’.

Jeg vil langt hellere satse på 2-3 emner, som man er overbevist om kan udvikle sig til at blive en del af holdets ryggrad end 4-5 stykker, hvor de fire viser sig at være lappeløsninger til bredden. Der skal så vidt muligt bygges på ovenfra, og så må vi acceptere, at det måske tager mere end et enkelt vindue at komme helt i mål.
Vi skal prioritere pengene på en 6’er og/eller en CB, og så en erstatning for Salah til højre. Jeg ved ikke, hvor hårdt man tør satse på Leoni og Jacques. De er mig begge ubekendte, men nu hvor Konaté smutter og Van Dijk er på vej på pension, så er det jo stadigvæk et område, der skal investeres i.

Jeg er enig i, at venstre kant, højre back og målmandspositionen af forskellige årsager også kan bruge et løft, men det er for mig sekundære prioriteringer, og kun noget man slår til på, hvis der pludselig opstår en mulighed i markedet.
Eze er en klassespiller. Han har ikke vist det i samme grad hos Arsenal, men han er simpelthen så fed en spiller. Sidste sæson lavede han 8 mål og 8 assists for Palace, sæsonen forinden 11 og 4, sæsonen inden 10 og 4. Jeg synes han lider under Arsenal´s forfærdelige spillestil. Gyökeres er ikke verdensklasse eller noget, men Championship er godt nok hårdt sagt - han har trods alt lavet et mål hvert 160. minut for Arsenal i PL. Hverken Martinelli eller Madueke er min kop te, men en af deres kvalitet som backup til vores nye højrekant ville være klasse. Som starter hist og her i ligaen er de også OK. Timber og Zubimendi ville vade direkte ind i vores start XI.

Barcola har f.eks. kun én sæson med over 2000 minutter spillet (2192) og det er vel og mærke i Ligue 1. Resten af sæsonerne har han spillet færre minutter end Curtis Jones har spillet for os i denne sæson. Jeg tror ikke på, at vi får den bedste version af Barcola (eller Diomande), hvis vi forventer at de skal spille 3420 minutter, som van Dijk har gjort det. En Shaqiri-type som back up ville være genialt nødvendigt, så vi ikke ødelægger spilleren med det samme.

Prioriteten for mig er også at få de startere, vi skal bruge. Men vi skal også bruge spillere som kan bidrage uden nødvendigvis at starte hver uge. Vi har set hvor stor en hæmsko det har været, at Chiesa og Rio har været den eneste bredde i offensiven - eller at Szoboszlai skal ned og spille højreback hver fjerde kamp.

Om det er realistisk, skal jeg ikke gøre mig klog på. Men jeg nægter at tro, at vi ikke kan finde en Minamino et sted i Europa. Bournemouth fandt Rayan for £25m. Diomande kostede Leipzig €20. Så kan det godt være de ikke viser sig at være helt det niveau, men vores scouts må simpelthen også stemple ind - jeg kan også pege på Isak eller Wirtz, det kan ikke være der, de tjener deres løn.
Selvom han måske ikke er helt ligeså spændende som spiller, så vil Bowen minde meget om Shaqiri-transferen i 2018?
Nej, vi har ikke set, hvor problemetisk det er at have Chiesa og Rio til at sidde på bænken. Vi har set, hvor svært og problematisk det er (generelt og for breddespillere) at præstere på et hold uden en ordentlig ryggrad.

Top- og bundniveau skal løftes i startelveren, og så skal breddespillerne primært bruges til at aflaste de spillere som ikke udgør en del af rygraden. Vi kunne ikke klare os uden Van Dijk under Klopp og nu skranter vi sammen med en aldrende Van Dijk (og Salah). Derfor er det klart vigtigst at få fundet nogle nye spillere, der kan tage over for dem. Så vidt muligt. Hvor er den nye ryggrad henne? Isak kunne man håbe på, hvis han kan holde sig skadesfri, men det er jo desværre tvivlsomt. Jeg havde håbet på Ryan kunne tage skridtet i denne sæson, men nu er det mere Szobo man har øje for her. Men derudover er der ikke det store at komme efter. Vi har altså akut behov for at finde 1-2 spillere, der kan bære faklen videre i defensiven og i offensiven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Eze er en humørspiller, og indtil videre har han kun haft humør til at spille mod Tottenham. Jeg forstår godt man synes han er spændende, men på baggrund af den netop spillede sæson, synes jeg det er en tilsnigelse at kalde ham klasse.

Har svært ved at se hvem Zubimendi skulle slå af hos os, og nu har Arteta vist også langt om længe fundet ud af, at der er mere perspektiv i at have Lewis-Skelly til at rende rundt derinde.

Gyökeres er slappere end slap til alt andet end at sparke straffespark. Ham gider jo sgu ikke have til at sidde på min bænk. Kan Ricky Lambert ikke også sparke straffe?
@Paz

Jeg forstår ikke helt hvordan du fik Shankly og Benitez ind i samme sætning. De er fra fuldstændig forskellige tidsaldre, og selvfølgelig har Benitez da aldrig mærket Shankly’s skygge.

Når det gælder din bekymring for om Iraola er karismatisk nok, så er det måske en fair bekymring som tiden vil give svar på. Personligt er jeg dog ikke bekymret overhovedet. For mig er Iraola den krydrede chorizo-pølse, mens Slot var den grå leverpølse uden smag. Iraola har måske ikke de store fagter, præcis som Slot, men der er liv i hans øjne - hvilket der ikke var i Slots, pånær når han var meget nervøs.
In Iraola I trust - bedste valg af manager klubben kunne foretage. Jeg får Klopp-vibes - ikke kun pga. spillestilen. Iraola vil gerne benytte de unge, og så tror jeg at han vil vise sig at være mere klubmand end Slot var.
Sandheden er ilde hørt
Arsenal er i øvrigt stadigvæk de evige 2’ere som det er lige nu (og det kan man jo komme langt med, hvis dem der er bedre lige pludselig rammer en krise). De mangler stadigvæk noget for at ramme det niveau vi havde under Klopp og City under Pep. Og derfor er det selvfølgelig også parløbet med Klopp som Pep mindes og ikke det med Arteta. Han har vundet et mesterskab ved at være utrolig stabil, men uden nogen klar identitet. Jeg kommer ikke til at tænke til tilbage på det her Arsenal-hold som Arsenal under Wenger eller Chelsea under Mourinho. Det føles ikke heltstøbt på samme måde. Arteta har bygget et defensivt fundament, en ryggrad på den bagerste del af banen, men ikke hele vejen rundt. Det samme kan man iøvrigt sige om Slot. Han bidrog heller ikke med noget særligt, men vandt med Klopps hold. Og tak for det.
Jeg forstår ikke helt hvordan du fik Shankly og Benitez ind i samme sætning. De er fra fuldstændig forskellige tidsaldre, og selvfølgelig har Benitez da aldrig mærket Shankly’s skygge


Men er det ikke fuldstændig det samme jeg skriver?

Jeg håber du får ret med Iriola. Jeg er lunken, men spillestilen kan jeg godt lide, så det er da nok et skridt i den rigtige retning…
Først Keegan med kræft i fjerde stadie og nu har King Kenny offentliggjort, at han også er i behandling mod kræft. Håber begge klarer den. Møg sygdom.
Annonce