Snak

Mere indhold efter annoncen
Altså, jeg tør ikke gå ned i decimaler for at vurdere hvor meget eller lidt indflydelse Slot havde og hvor meget Iraola får.
Man kan vel blot konstatere at klubben har en organisation hvor det primært er Hughes og Edwards der har magten i forhold til transfers, med ejerne der har det sidste ord, mens Hughes selvfølgelig sparrer med træneren.
Sandheden er ilde hørt
@Rigtig Rød

Jeg prøver virkelig at forklare det simpelt:

- Gakpo skulle aldrig have været eneste (meget højt lønnede) alternativ på venstre wing
- Gravenberch skulle ikke på nuværende tidspunkt have en af de højeste lønninger i klubben
- Frimpong skulle aldrig have været købt
- gudsketakoglov blev Slot fyret før vi også købte Dumfries
- Vi havde sikkert også købt Mahlen og Depay denne sommer hvis Slot stadig var træner


Men det kan du jo ikke klandre Slot for?

Der er jo netop lavet den opdeling i klubben for at sikre kontinuitet, uanset hvem der er træner for holdet.

Jeg forstår godt at du har set dig sur på Slot, men jeg prøver bare at få lidt saglighed ind i debatten, så det ikke bare ender med at det er ham der har stået for at lange store kontrakter ud og at der er købt spillere som har fejlet - og udover det har Slot tilmed døde øjne!!

Omkring Frimpong var størstedelen af fanbasen jo helt vilde med det køb da det blev offentligt - og det virkede fornuftigt. På trods af at manden så er faldet noget igennem, så skal Slot alligevel lige klandres for det indkøb også - selvom det virkede fornuftigt for et år siden - og det ikke er Slot er står for indkøbene.
@Zacha

Al ære til dig. Du giver ikke op, men forsøger virkelig at splitte kussehår.
Sandheden ligger jo imellem os. Du har ret i at transfers og kontrakter hører under Hughes og Edwards, men hvis du forsøger at overbevise mig om at alle beslutninger er taget hen over hovedet på Slot, så kan du godt give op. Selvfølgelig er han blevet taget med på råd.
Og selv om du godt kan lide at stille alt hvad jeg skriver totalt på spidsen, du kan ikke lide mig - det er fair nok, så vil jeg til enhver tid fastholde at Slot ikke havde nok karisma til at være Liverpool-træner. Det er et soft skill, bevares, men det er faktisk utrolig vigtigt.
Sandheden er ilde hørt
Graven var vel noget nær en genial opfindelse som CDM, og spillede fantastisk i forrige sæson?

Ret beset var det vel også kun første halvdel af sæsonen. De øvrige hold lærte relativt hurtigt at dæmme op for hans half-turns på midten, og så var det eksperiment mere eller mindre slut, da han heller ikke er nogen specielt god pasningsspiller.

Desuden var det tydeligt i sidste sæson, at Gravenberch ikke ser sig selv som CDM, og heller ikke har sine spidskompetencer i det defensive aspekt af spillet. Det duer ikke i forhold til balancen på holdet, når man samtidigt insisterer på at gøre plads til en type som Wirtz på midten, og den tredje CM dertil er Szoboszlai, der ligesom Gravenberch også oprindeligt er skolet som offensiv midtbanespiller.

Uanset hvad så havde Gravenberch ganske enkelt ikke vist nok over en kontinuerlig periode til allerede nu at få en længerevarende kontrakt på £300k om ugen, og hvad værre er, så skaber det samtidig præcedens for at en spiller som Szoboszlai, der er den næste spiller i rækken, der skal have forhandlet en kontraktforlængelse, kan gå ud og kræve en endnu højere løn, da hans impact og betydning for holdet er større end Gravenberchs.
Får Gravenberch virkelig 300k om ugen? Alligevel ret vildt, hvis det passer, også selvom han var rigtig god i forrige sæson.
Liverpool FC - siden 1997
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ser ud til at Ryan Gravenberch gik fra 150k til 280k

https://www.capology.com/player/ryan-gravenberch-37392/

men de har ikke sat "bekræftet ved" så det er med stor usikkerhed, jeg vil nok stille mig tvivlende overfor om man har 2x hans kontrakt det virker ikke normalt for Liverpool.

Det betyder han vil være sammen med Isak de næst 2 lønførende efter Vvd med Mo ude af døren.

Det er den samme "usikker kilde" der siger at Gakpo er gået fra 120k til 250k

De plejer ellers at give et "bekræftet " ved dem man er ret sikker på, det har de 2 spiller ikke pt.

En søgning rundt på nettet har heller ikke gjord mig kloger da der er ting der taler for og imod.

Men man kan nok godt fastslå at begge har en betydelig forbederet kontrakt end deres oprindelig, om det så lige er 2 gange det skal man nok passe på med at antage.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Liverpool spillerlønninger er omkring de £ 300 M. 30 spillere divideret med det beløb er i snit £ 191.000 om ugen.


Exclusive: Big boost for Liverpool as gifted young winger Josh Abe commits his future to the club.
The England youth international has signed scholarship terms and agreed a pre-contract for a pro deal when he turns 17 next year. Will be part of USA tour.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Josh Abe, som er et af Englands mest eftertragtede talenter, der har haft interesse fra United, City og Chelsea, ser nu ud til at forlænge sin kontrakt med klubben, og han skal med på USA-turen til sommerens preseason, så ham kan i godt glæde jer til at se. Han er bare 15 år, og er den her venstrebenet højrekant, som har en utrolig speed. Ellers er han - ligesom Rio - utrolig stærk i 1v1-situationer. Morrison spiller samme position, og han har også lige forlænget hans kontrakt, men har helt klart størst forventninger til Abe, som også er meget mere hypet. Generelt virker det lovende, det klubben har gang i på akademifronten - der bliver virkelig investeret disse dage.

Nå, YNWA var lige lidt hurtigere.
Vigtigt med Josh Abe. Hvad man hører, er han måske det største talent på akademiet og tidligere på sæsonen twerkede han for nogle af de andre store klubber - jeg troede egentligt han var på vej væk.

Kan det betyde at Alexander-Arnold familien måske ikke er så glade for Real Madrid alligevel? 😂
Haha same, Figo. Der florerede jo billeder af ham på Bernabeu, som han var blevet inviteret over til af hans agent, som angiveligt er Tyler-Arnold, hvor han tog billeder med mange af Reals stjerner. Derudover har de førnævnte engelske klubber fra det forrige indlæg også inviteret ham til deres kampe, som han også havde lagt billeder op af. Så jeg troede godt nok også, han var tabt, men fedt at han kan se en god pathway til førsteholdet hos Liverpool.
Annonce