Det kan i den grad betale sig for ejerne at udvise klubfølelse som med Fenway Park eksemplet, der nok ikke har betyde alverden i regnskabet til trods for den "dyre" løsning. Et stadion er derimod en enorm investering, og vurderer ejerne, at der er store penge at hente, får vi et nyt stadion. Selvfølgelig.
Så du mener at de ud fra et økonomisk synspunkt skal vise "falsk" klubfølelse (rebuilde stadion) fordi der er penge at spare i det?
Så slipper de for at smide mange penge efter et nyt stadion + udadtil virker det som om de bryder sig om traditionerne.
Smart.... Hvem er naiv nu?
Spændende teori.
Gad vide hvor mange måneders arbejde (og - antager jeg - spørgeskemaer/dør-til-dør interviews) har det mon egentlig taget at komme frem til, at Anfield har en vis status blandt Liverpools supportere?
Sjovt. Hvis du kender til Anfield og de omkringt liggende obstacles der gør det stortset umuligt at udbygge burde du vide at spørgsmålet ikke tager lang tid at besvare.
Derimod er det rigtigt dyrt at bygge nyt stadion, og jeg mener at ejerne meget ihærdigt har prøvet at finde den rigtige balance mellem at udvise klubfølelse, og udbygge et meget historisk stadion, og at bygge et nyt stort stadion. Løsninger der kræver man graver dybt i pengepungen, men der kan argumenteres for begge dele.
Ny trøjeleverandør og ny spiller.
Yes, der sker ting og sager for tiden.
Et citat fra Kenny som jeg er meget begejstret over:
"We´re expecting a quiet window. The Academy aren´t, but we are."