Nu så jeg Aquilani for AC Milan her til aften lidt i en rolle som Alonsos. Han slog da nogle gode pasninger på modstanderens banehalvdel, men at styre spillet når bolden skulle ud af egen zone og at presse og stresse modstanderen formåede han slet ikke. Han lavede dog ret mange klodsede frispark.
Og nu sidder jeg og ser Meireles, der spiller def. midt for CFC. Han minder om Aurelio på den centrale midt med lidt mere rappe fødder. Bløde og halv-kedelige afleveringer og alibipres.
Der er i hvert fald et stykke fra disse præstationer og så til Adams i weekenden. De kunne da begge have været habile backups til midtbanen - især Meireles, fordi han aldrig rigtig falder igennem, men jeg tror nu, at vi skal være godt tilfreds med Adam, selvom han da også har sine mangler.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"