Snak

Mere indhold efter annoncen
Bittert pointtab, Burnley kunne jo nærmest ingenting, men selvfølgelig skal de foræres et mål, samt næsten et til på dødbold..
Klopp må tage sin del af ansvaret, forkerte og for sene ind/udskiftninger var til at rive håret ud af hovedet af.

Men for satan vi havde heller ikke heldet idag.
FCM Liverpool
Holdet har ikke ændret sig det fjerneste fra sidste sæson. Det er håbløst at kigge på, og man kan ikke være andet end misundelig på de andre tophold, hvis kynisme i forsvaret og angrebet er langt højere, end hvad vi har.
3 kampe nu uden sejr og hvor forsvaret virkelig er blevet udstillet. Jeg tror simpelthen ikke på, at VVD åbenbart er den eneste forsvarsspiller i verden, der kan forbedre Liverpools defensiv, og som samtidig er mulig at hente.

Det er skuffende, pinligt og skideirriterende at sidde og se på, og det hele falder tilbage til Klopp.

EDIT:
Liverpool: 35 skud, 9 skud på mål = 1 mål.
City: 27 skud, 9 skud på mål = 6 mål.

Jesus christ....
Intet nyt under solen. Hvad præcist er forbedret siden sidste sæson?
Y. N. W. A. - #JFT97
Helt enig, Alstrup. Det er en katastrofe forsvaret ikke blev forstærket. Og så hjælper det jo ikke at lave så mange ændringer hver eneste kamp. Og jeg giver ikke noget for "mange kampe" argumentet. City lavede én ændring i kampen mod os til deres kamp mod Feyenoord, og én ændring til deres kamp i dag. Altså 10 gengangere i alle tre kampe.
YNWA
Har nu ikke afskrevet holdet i denne sæson, synes der er så mange kvaliteter i holdet, holdet er selvfølgelig ramt på selvtilliden efter den city kamp. Men synes faktisk de spiller en god kamp både mod Sevilla og idag synes jeg heller ikke er så ringe, forsvaret har brug for lidt succes, også vil jeg nok fortrække at man ikke roterer så meget i forsvaret . synes bestemt heller ikke liverpool var heldige idag. Men det kan være det bare er mig der er så optimistisk :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det skal lige pointeres at det IKKE er forsvarets skyld at Liverpool ikke vandt idag.
Hvad Matip og islr Klavan fuckede op på deres mål.
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Matip? 100% Klavan der er skyld i målet.
En lille ting jeg lagde mærke til idag.
Den fejl Lovren laver mod Sevilla, hvor bolden ryger under foden, laver Burnley to gange i de første 30 min.
- vi var bare i heldige placeret.

Jeg har mistet troen totalt på Lovren, Klavan og Matip som mulighed til at danne vores centrale forsvar.
- Lovren virker uden nogen form for selvtillid og Klavan sejler rundt. Havde egentlig en god sæson sidste år synes jeg, men er i år alt for langt fra krævet niveau.

Matip kan jeg sagtens se fremtid i. Hans offensive er jo som Agger, men han mangler bare at klappe til klatten når han nærmer sig.
- om man skal bruge Gomez derinde, el rykke Can ned ved jeg ikke. Men Can forlænger nok ikke hvis han skal være midterforsvarer.

Moreno, Arnold, Robertson og Gomez er jeg fuldt trygge ved.

Det er heller ikke nemt at være forsvarsspiller i Liverpool. Den mindste fejl - om den koster mål el ej - bliver brugt voldsomt i kritikken af forsvaret. Det hjælper ikke just på selvtilliden, og det er der virkelig brug for.
Nøj hvor jeg håber der dukker en dygtig spiller op til vinter. Ligeglad om han hedder Ramos el Robert, så længe han kan tackle, heade og dominere.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Hva Hasse er du endelig kommet frem til den konklusion at midterforsvaret ikke er godt nok...-:)-:) ?
Endnu en frusterende dag på kontoret, med åndssvage point tab. Hvis vi så bare spillede som en sæk kartofler, var det lidt nemmere at acceptere at modstanderne får point. Jeg synes faktisk at vi igen spiller en rigtig god kamp ( ikke i forsvaret)..-:)-:) vores helt store problem sidste sæson var, at vi havde ufattelig svært ved at åbne et deffensivt kompakt hold op. Det var ikke det der var problemet idag, trods vi manglede Mane. Salah er en kæmpe gevinst for holdet allerede og synes han bliver bedre og bedre for hver kamp. Coutinho er ikke i gear endnu og alligevel viser han hvilken fremragende spiller han er. Milner giver ikke rigtig noget til holdet udover noget rutine. Jeg kan simpelhen ikke se, at med de præstationer der bliver leveret iøjeblikket, at vi ikke får mange sejre i denne sæson. Det har desværre været "lidt stolpe ud" og ikke ind, vi mangler osse lidt held, det har vi ikke haft endnu i denne sæson.Jeg er stadigvæk meget fortrøstningsfuld at det her hold stadigvæk kan spille med om 3-4 pladsen trods vores problemer deffensivt.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce