Snak

Mere indhold efter annoncen
http://www.goal.com/en/news/why-a-kane-lukaku-or-classic-no9-wouldnt-work-for-liverpool/vspzhpnr2fcl1wgk8do4tfef1

Fin artikel fra “Melissa Pigen” fra idag om vores debat omkring 9 possitionen/Firmino fra forleden dag.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det er selvfølgelig en meget positiv udlægning, men den kommer vel nu, fordi det perspektiv lidt har manglet.

Men jeg synes også, at man skal hæfte sig ved, at Klopp er den træner, der har stolet mest på Firmino. I Hoffenheim var han god, men også mere fri og var måske ikke helt klar til det ansvar, som en falsk nier i Klopps system har, og Rodgers havde meget svært ved at få øje på Firminos kvaliteter.

Og jeg synes, at den tillid viser to ting om Klopp. Dels er det nyt, at han benytter en falsk nier. Jeg tror, ideen er opstået ud fra en vurdering af det materiale, Klopp overtog, og det giver igen en nuance til diskussionen om, hvorvidt Klopp er en rigid træner, der presser et system ned over en spillertrup, der ikke helt kan leve op til kravene, og om hvorvidt Klopp bare konstant ønsker at spille den samme type fodbold. Og dels viser det en af grundene til, at Klopp blev ansat. Selvom der er behov for forstærkninger, så er indkøb ikke den eneste måde at forbedre et hold på. Nu er det ikke for at svælge i Evertons krise, men en twitter-bruger, som er Everton-fan, beskrev Koeman som en middelmådig træner, fordi den eneste måde, som han tilsyneladende kunne forbedre holdet på, var ved at spendere penge. Hverken Liverpool eller Everton kommer til at bide skeer med de helt store ved at satse på den slags trænere.

@ Geddar

Ja, det virker underligt. Sidste sæson gik diskussionen på, hvordan Liverpool kunne klare sig uden Coutinho og Mané, og hvem der var vigtigst af de to (ikke nødvendigvis bedst). Salah har gjort holdet mindre afhængig af Manés fart og afslutninger og givet mulighed for, at Coutinho kan spille mere tilbagetrukkent. Men at spille med meget afslutningsglade og -stærke kantspillere, som både Salah, Mané og Coutinho er, kræver noget lidt andet af angriberen end på mere konventionelle hold.

Jeg tror nu nok, at Klopp ville kunne tilpasse systemet til Harry Kane, men en angriber som Lukaku ville ikke forbedre offensiven. Tværtimod. Der er brug forben spiller, der kan styrke relationerne spillerne imellem - lidt ligesom Real Madrids undskyldning for stadig at satse på Benzema er, at han er bedre til at gøre Ronaldo god end Morata og Higuain.

Det er egentlig lidt komisk med tanke på den britiske forkærlighed for store og stærke targetmen, der ikke nødvendigvis høvler kasser ind, men som giver presence og kan sætte holdkammerater i spil. Firminos rolle er ikke meget anderledes, men det er måske sværere at anerkende, fordi Firmino ikke tager de samme dueller og ikke udfordrer de tårnhøje og to meter brede forsvarspillere på fysikken.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Igen, jeg forstår sgu ikke helt ræssonementet.

http://www.espnfc.com/english-premier-league/23/blog/post/3236161/liverpool-need-best-of-mohamed-salah-to-break-down-tottenham

Det giver ikke mening kun at se på scorede mål hos en spiller, der har brændt så mange chancer. Og man må vel drage konsekvensen af at fremstille Salah som en måslcorer og forholde sig til ham som en afslutter i stedet for at kritisere ham for ikke at bryde defensive hold op. At mene, at der ikke var et decideret behov for en spiller, der scorer hovedparten af sine mål i feltet, giver ikke mening, når nu Liverpool i sidste sæson var for afhængige af Mané. Og når Salah samtidig kan frigive Coutinho til at spille på midten, kan han indirekte være med til at gøre holdet bedre imod de meget defensive hold, da han netop giver flere offensive strenge at spille på. At Klopp gerne vil have kanterne til at trække mere ind i banen i denne sæson, giver også mulighed for, at backerne kan komme mere på ydersiden, og her er satsningen på Moreno og tildels Alexander-Arnold ikke uvæsentlige i forhold til især Milner.

Men Lallana har været skadet, og virakken omkring Coutinho i begyndelsen og karantænen og skaden til Mané har betydet, at midtbanen ikke har været på sit højeste rent kreativt.

Jeg forstår ikke, at man kan se indkøbet af Salah som andet end et forsøg på at gøre holdet bedre imod de kompakte hold. Det afhænger så ikke kun af, hvorvidt Salah lykkes med det, han er god til, men også bl.a. Coutinhos præstationer i den nye rolle, og hvorvidt han overhovedet kommer til at spille der.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Er helt enig Fribytter, artiklen er for unuanceret efter min smag. Salah er imø ikke så god som Mane i mand mand situationer, men det er der så heller ikke ret mange spillere der er i PL. Men han er tilgengæld fantastisk dygtig til at tage de rigtige løb der gør ondt på et forsvar, også når bussen er parkeret på modstander holdet. Han er involveret i så mange “farlige episoder” i løbet af en kamp, man kunne jo så godt ønske at Salah var mere klinisk i sine afslutninger end hvad han er, men det er han ikke og det må vi leve med. Men den spidskompentence nævner de ikke med et ord i artiklen, kun at han er en spiller “der har brug for plads”. Så forholder artiklen sig heller ikke til, at Klopp er ved at bygge et hold op hvor man ikke er afhængig af enkelte spillere. Ikke at alle hold har nøglespillere, det har vi osse, men sidste sæson så vi osse hvilke mangler holdet har og hvor afhængig man var af enkelte spillere i den offensive del af spillet. Sidste sæson var det en “katastrofe” når Mane var ude, er han savnet nu, ja selvfølgelig er han det, men er det en “katastrofe” som i sidste sæson ? Nej vi har fået væsentlig flere strenge at spille på, med tilgangen af Salah - Solanke og AOC.
Så er jeg osse helt enig med det omkring at forbedre holdet “indefra”. Har man glemt mange af de spillere som Klopp har overtaget fra BR og deres præstationer i sæsonen 14/15 og frem til oktober hvor BR blev fyret ? Er de markant bedre spillere nu under Klopp end under BR ? Det er to forskellige verdener hvis man spørger mig. Heldigvis er der spillere der er begyndt at lægge mærke til, at spillerne under Klopp udvikler sig og vælger klubben til og ikke fra.

Nå ellers “storkamp” i morgen mod Tottenham. Virkelig et af de opgør jeg altid ser frem til i sæsonen. Har den dybeste respekt for Tottenham. Deres resultater og måden de spiller fodbold på, et virkelig underholdende hold at se spille. De er formstærke og alligevel har jeg en rigtig god mavefornemmelse omkring kampen i morgen. Vi står virkelig godt til Tottenham og vi gør ondt på dem kamp efter kamp. Jeg kan faktisk slet ikke huske når vi sidst har tabt til dem, men det må ligge mange år og sæsoner tilbage.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Liverpool start: Mignolet; Gomez, Matip, Lovren, Moreno; Henderson, Milner, Can; Salah, Coutinho, Firmino

Tottenham start:Lloris; Tripper, Alderweireld, Sanchez, Vertonghen, Aurier; Son, Winks, Alli, Eriksen; Kane

Umiddelbart meget defensiv Tottenham imø.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Son, Alli, Eriksen, Kane er en offensiv opstilling for Spurs.
Gini skulle have problemer med det ene knæ, så han er helt ude af truppen til dagens kamp. Hendo og Milner på midtbanen samtidig, den er jeg godt nok ikke vild med, men man kan jo blive overrasket....
God kamp !
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Synes også det ser ret offensivt ud fra Tottenhams side. Er spændt på hvordan midtbane-slaget kommer til at tage sig ud. De ser lidt tynde ud derinde, synes jeg.
Vi taber 10-0. Fatter ikke at Lovren og Mignolet stadig er i den klub.
Vi må håbe på en hårdt tilkæmpet 2-2 idag
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Annonce