Den primære årsag til, at Barca foretrækker at hente Coutinho i januar, er, at man på den måde vil kunne komme andre interesserede klubber i forkøbet - særligt PSG.
Midtvejs i sæsonen er det de færreste klubber, der har behov for et indkøb af Coutinho-størrelse, men det ser utvivlsomt anderledes ud til sommer. Ved at efterstræbe Countinho nu, vil Barca kunne undgå den konkurrence fra andre klubber, som hæver prisen på Coutinho
FFP binder f.eks. PSG på hænder og fødder, og franskmændene kan givetvis ikke handle stort ind nu, hvorved Barca har et forspring til franskmændene.
I øvrigt forstår jeg ikke helt argumentet om, at Coutinho skulle føle sig fristet til at blive i L´Pool indtil sommer, da han på den måde vil kunne hjælpe til med at kvalificere L´Pool til CHL i næste sæson og spille CHL i foråret.
For det første vinder L´Pool - med al respekt - ikke CHL ( mere end 4 kampe vil være en stor overraskelse ), og i Barca kan Coutinho vinde et spansk mesterskab.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 :
"Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."