Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Klopp mener, at det gør hans arbejde sværere at beholde Coutinho i truppen, så er det en grund. Og det kan jo godt blive lidt problematisk. Coutinho vil selvfølgelig spille for sin VM-plads, og han virker professionel, men det kan skabe en lidt underlig stemning, at en profil på den måde ikke kan se sig selv i Liverpool længere og er så utålmodig efter at skifte. Også i forhold til hvor meget Klopp skal satse på ham i forhold til andre spillere. Ulykken er ikke sket endnu, men hvis Coutinhos opførsel nærmer sig sommerens, så tror jeg, at det kan forstyrre holdets fokus. Og det tror jeg også, at det gjorde i august.

Et salg uden en erstatning kan dog også give fornemmelsen af fremgang et nyk nedad. Hvis resultaterne og spillet skuffer, så kan det hurtigt komme til at handle om, hvem der ikke længere er i klubben, og om det er et for stort tab i forhold til konkurrenterne.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Benzo, jeg var sikker på du var på vej som erstatning for Coutinho;)

Er det kun mig der synes det kunne være sjovt at PSG bød 150-200M pund for Coutinho og han så smuttede dertil og ikke Barcelona?
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
@Hasse1983,

Det kunne være sjovt med et PSG bud. De har dog nogle ret store udfordringer med at overholde FFP, hvilket også er grunden til at de ´kun´ har lejet Mbappe i denne sæson.
Mon ikke de ender med at skulle smide noget der minder om en milliard for ham, når han skal købes fri fra Monaco?

Med mindre de har skabt en helt enestående forretning, kommer der til at mangle en del indtægter i FFP regnskabet, hvis de også smider over en milliard for Cou...

Jeg håber at man kan lave en aftale med Barcelona om at han skifter til sommer.
På den måde kan man forhåbentligt få ro på indtil sommer, hvor man kan have scoutet en erstatning.
Spørgsmålet er så om det er Midtbane Cou, eller Kant Cou man går efter at erstatte(eller begge)?
Det er muligt at man med tilgangen af Keita mener at midtbanen er dækket godt ind.
Men det efterlader fortsat en manglende brik længere fremme på banen...
Coutinho har tidligere afvist PSG og vil eftersigende kun til Barcelona. Det burde give Barcelona is nok i maven til at vente til sommervinduet, men klubben må være desperat efter at få omverdenen til at glemme Neymar.

PSG er forpligtet til at købe Mbappé til sommer for er samlet beløb, der i øjeblikket vil gøre ham til den næstdyreste spiller i verden. Beløbet lader til at være på £166 mio..

Med Lallana tilbage, Chambo, som stille og roligt har fundet sig til rette, og Can, der formentlig først skifter til sommer, så er det nok kantudgaven, man har mest fokus på at erstatte. Men Coutinho spiller jo kanten meget anderledes end Mané og Salah. Han er mere en ekstra midtbanespiller på kanten end en angriber eller wing.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ja, det er meget godt altsammen, men har han selv udtalt sig?

Jeg kan nemlig ikke finde nogen kilde, andet end hearsay.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor skulle han det?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Den Joyce artikel der blev linket hævder, at Coutinho selv presser på for en transfer. Det må de jo vide et sted fra?
AlstrupLFC

Jeg elsker at du nævner det med udskiftningen, for jeg bed mærke i at Cou lignede en mand, der lige skulle have et sidste kig ud over tribunerne og sluge nogle indtryk til sig.
Med andre ord, så han ret bevæget ud - synes jeg.
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Kan det ikke bare blive 1. Februar uden at vi sælger Coutinho....

Hvis vi signer en klassemålmand og vi ikke mister nogle faste spillere, så er jeg en glad mand.
Jeg håber bare at vi ender med at lande Lemar. Han ligner en der kan blive en fuldgod erstatning for Coutinho.
Annonce