Snak

Mere indhold efter annoncen
Kampen om top-4 ville også blive presset selv hvis Coutinho var blevet, jeg tror egentlig at hvis VvD viser sig at være en drømme signing, vil hans bidrag til defensiven have en større positiv effekt på vores resultater, end Coutinho´s manglende offensive bidrag vil have en negativ.

Eller man har da lov at håbe.
FCM Liverpool
mon rygterne om Riyad Mahrez er til læge check hos jer er sande ?
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Forhåbentlig ikke.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg ville elske at have Mahrez i Liverpool, stor fan af manden og han har et ekstremt højt teknisk niveau, kan både sætte spillere op og score selv.
Jeg var også imponeret over hans måde at håndtere skiftet til Roma i sommers gik i vasken, han har kun præsteret bedre og brokkede sig ikke.

Selvom jeg nok er lidt fan af Mahrez håber jeg lidt mere på en spillere fra en hylde højere.
Nogen der lige kan fortælle mig i hvilke facetter af spillet Coutinho er åbenlyst bedre end Mahrez? Jeg kan ikke lige umiddelbart få øje på det.
Stabilitet, måske? Synes da i hvert fald Mahrez´ top-niveau er ret solidt, og som typer minder de vel ret meget om hinanden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Der går stærke rygter om at Clyne er testet positivt for coke"

Jeg har set stærkere rygter, f.eks. at jorden skulle være flad og at alle verdens supermagter har bygget en kuppel omkring den flade jord for at skjule sandheden for alle.

Clyne er ude med en rygskade, hvor jeg har hørt mere sandsynlige rygter end at månen er lavet af ost på at det er omkring rygmarvsregionen. Han var en af vores absolut bedste spillere sidste sæson, så selvfølgelig er han savnet, hvis han havde været klar kunne Joe Gomez havde spillet mere i det centrale forsvar i stedet for lottokuponerne Klavan og Lovren.
Jeg har set Coutinho lave defensive tilbageløb, har Mahrez nogensinde gjort det?
Heldigvis siger alle omkring Liverpool at vi ikke er interesseret, jeg vil godt nok også blive slemt skuffet hvis vi køber ham, han virker som en doven luksusspiller til mig, der ikke gider arbejde hårdt for holdet.
Mahrez var fornærmende ringe da vi mødte Leicester sidst. Han virker ikke som en spiller der gider ofre sig for holdet, så hold nallerne fra ham.
Y. N. W. A. - #JFT97
Alle spillere har jo dårlige kampe. Det lyder måske som et lidt tyndt grundlag at basere en vurdering på. Jeg mindes han spillede en glimrende kamp mod United for ikke så længe siden.

Jeg tror heller ikke det er nogen hemmelighed at Mahrez har ønsket sig nye græsgange i et pænt stykke tid, så at motivationen måske ikke er på absolut 100% er måske ikke så overraskende. Jeg kan dog se at 6116 generelt har været imponeret over hans attitude, så det lyder da omvendt lovende nok.

Edit: At han ikke gider ofre sig for holdet behøver vel heller ikke være sådan i absolut forstand. Jeg har en forestilling om at de fleste der kommer under Klopps vinger kan motiveres til at indordne sig under hans filosofi.
Klopp kan da måske nok ændre Mahrez’ indstilling, hvis den er et problem. Men han er jo ikke vant til at spille med genpres, og har han benene til det? Jeg synes tit, at han falder ud af kampe i anden halvleg, fordi han virker træt. Selvfølgelig kan en anden fysisk opkøring inden sæsonen give Mahrez andre forudsætninger, men jeg tror umiddelbart, at Mahrez fysisk og taktisk er et stykke fra at være en Klopp-spiller. Hans kvaliteter på bolden kan mange hold dog godt bruge, men mine forventninger til Mahrez, hvis han skulle komme til klubben, selvom der ikke er meget, der peger i den retning, er ikke, at han får Coutinhos rolle i sidste halvdel af sæsonen. Han ville være en breddespiller og primært konkurrere med Chambo og Lallana om spilletid, og til sommer ville Klopp så forsøge at få fat i Lemar.

Klopp køber ikke en spiller, der vil blokere for førstevalget til sommer. Så det er enten en topprioritet eller en nødløsning, Klopp er ude efter i dette vindue, og Mahrez er ikke en topprioritet, og han er godt nok en dyr luksusnødløsning.

Desuden så bliver det resterende kampprogram formentlig ikke helt så hårdt. Det bliver nok omtrent en kamp hver femte dag, mens det har været en kamp hver fjerde dag indtil nu.

"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce