Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kommer da fuldstændigt an på, hvor Kane står i position i forhold til Lovren.
Hvis han forsøger at spille bolden (går efter den) så betyder Lovrens berøring ikke noget.

Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Jeg koger stadig over kampen igår. Gal hvor er det nederen at miste point på den måde.
Ikke noget at gøre længere, top-4 er stadig i vores egne hænder, så må vi håbe at Arsenal måske liiiige kan få uafgjort, med tanke på at Spurs har en CHL kamp efterfølgende som de sikkert også har i bagtankerne.
Det er også en ærgerlig måde at miste to point på, men jeg synes godt nok også vi selv var skyld i det langt hen ad vejen. Vi skaber stort set intet i 2. halveg og overlader alt initiativet til Spurs. Det er utroligt at det overhovedet skal blive farligt til sidst, divende Lamela eller ej.
Jeg gider ikke bruge krudt på de kendelser!

Faktum er at vi i store dele af kampen, og i særdeleshed i anden halvleg, spillede som en pose jord.
Havde det ikke været for Salah, havde vi tabt den kamp, og det havde ikke været ufortjent.

Når man spiller på den måde, og giver modstanderen mulighed for at spille så meget i og omkring vores målfelt, åbner man op for at der kan opstå kampafgørende vurderings kendelser. Vi smed initiativet mod et hold som er i PL´s top-3 offensivt. Det slipper man ikke ustraffet fra.

Det var en elendig præstation af stort set alle, med undtagelse af Salah, Karius (Fedt at endelig se ham spille en god kamp), Hendo (som bliver skiftet ud efter 64 minutter med Gini som spiller af H.... til) og TAA.

Indskiftningerne var HELT væk! Ox og Gini lignede nogen som havde glemt at varme op.
Synes nu egentlig, at forsvaret gjorde det godt. Det virker til at Van Dijk og Lovren er et godt makkerpar, og at Lovren trives meget bedre under Van Dijk end Matip/Klavran. Van Dijk/Matip makkerparet synes jeg ikke har fungeret.
Var det ikke for Wanyamas drømmehug eller nogle dommere der havde oddset på X, så havde forsvaret holdt Tottenham til nul. Mindes kun én enkelt gang, at Tottenham fik en stor chance, da Son brød igennem, men som Karius flot kom ud til. De andre gange, hvor Tottenham fik en stor mulighed, var Kane offside, hvilket bare skyldes godt forsvarsarbejde.

Jeg er også stadig irriteret over så store dommerfejl i går. Det bare ikke ske i en så vigtig og stor kamp. Pinligt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har også tiltro til Lovren-Van Dijk. Som typer komplementerer de hinanden godt. Selvom jeg er bange for Lovrens hjerneblødninger, og uanset offside så hans clearing i går da heller ikke for heldig ud.

Karius stod også godt mod Huddersfield, men det var selvfølgelig en let kamp.
-
Det mest tragiske er at "eksperter" og gamle dommere der skal beskytte kolleger, sidder og blåstempler et sådan cirkus efterfølgende. Selvfølgelig nærmer man sig spanske tilstande så.

Det er fint at Virgil går ud og kalder en spade for en spade. Jeg husker Kane tidligere divede sig til straffe mod Wham, Moss gav det også. I foråret sidste sæson gjorde han det mod Arsenal. Jeg har den største respekt for hvad Poch ellers har udrette med Spuds, men den del er ulækker at se på. Tidligere var Bale den der oftest fik gult for film, og nu er det Dele Alli.
hehe, Wilshere og andre Arse-spillere er da ikke bedre Bosse, saa hvor vil du hen med den?

Dele og Bale fik deres straf for film modsat Wilshere mod Chelsea.





Snakken om at Tottenham naivt spillede på Liverpools præmisser forstummede lidt i anden halvleg. Interessant nok. Det var lidt det samme i Sevilla kampene, hvor vi også mister pusten totalt i anden halvleg. Det der er mest frustrerende synes jeg næsten er det at vi stort set ikke evner at spille os ud af Tottenhams pres, men ni ud af ti gange febrilsk losser op mod Firmino som alene med tre-fire spillere skal forsøge at fange bolden. Det handler vel dels om at man har kontra plantet i hovedet og en taktisk instruks om at bevæge bolden hurtigt fremad, men dels er det nok også en erkendelse af at man ikke har en dygtig nok midtbane til at kunne spille sig ud af nogle af situationerne, og derfor, som et andet bundhold undgår at lave opspilsfejlen der kan koste en stor chance til modstanderen, ved at losse bolden ud af kommunen.
Jeg håber det er et af de problemer som adresseres til sommer.

Lovren og Van Dijk gør det godt i går, men det er måske også lige tidligt nok at dømme det til at være et godt makkerpar ud fra en enkelt kamp. Lovren´ største problem har jo altid været de der hjerneblødninger der kommer helt ud af det blå. Han lavede da også én kæmpe fejl igår som kostede et straffespark, rigtig dømt eller ej.
Jeg synes til gengæld at Dele´s filmer var voldsomt. Lignede ikke én der forsøgte at få et straffe, men omvendt så brokkede han sig heller ikke.
- synes at Kane og Lamela var langt værere.

Lamela ligger vel fortsat derude og råber på behandling, mens Kane formentligt er til lægen for at få styr på sine spasmer i bentøjet.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Annonce