Snak

Mere indhold efter annoncen
Nogen der har en fornemmelse af omfanget af Salah´s skade? Det virker umiddelbart som problemer med lysken. Men hvor lang tid kan det tage?
Robertson begik vist straffe, og City fik underkendt et offsidemål (scoringen ville højst sandsynlig også have været uden fløjten), så helt fejlfri var 2. halvleg, forsvaret og Robertson ikke.

Men vi tager gerne lidt dommerhjælp. Fantastisk første halvleg. Milner er min MOM.
-
Ud fra linket ser det da positivt ud :-)
Håber at se ham i start 11-eren i returopgøret
Robertson begik vist straffe, og City fik underkendt et offsidemål (scoringen ville højst sandsynlig også have været uden fløjten), så helt fejlfri var 2. halvleg, forsvaret og Robertson ikke.


Synes ikke det lignede straffe. Nogen der har video på situationen?
Mere indhold efter annoncen
Annonce

DaveOCKOP

@DaveOCKOP
BREAKING: @tarektal3at reports that Mo Salah felt slight pain in his groin and should be fine. Precautionary.

Forhåbentlig har Dave ret !


Min stemme går til Milner idag, var over alt og pakkede fuldstændig De Bruyne ned. Men ellers er der jo mange at fremhæve, selvom 2 halvleg var knap så god. Men vi havde et resultat, så der er jo ikke rigtig noget overraskende i, at kampen udvikler sig, som den gør. Fremragende holdpræstation idag !
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Tillykke med en fantastisk præstation!

1. halvleg er det bedste jeg har set Liverpool præstere nogensinde!

(Gid United havde fået Kopp)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg kan ikke finde video af det omtalte "straffespark", men mener absolut jeg ville have bemærket det, hvis der var der?
Jeg har ikke ser linjer for offside på Salah og Sane, men det ligner, for mig, offside i begge situationer, omend den er marginal hos Sane.

VAR havde været fint igår, selvom det måske havde bidt os i røven hehe...

Mht velkomsten før kamp, bliver man lidt træt af, at nogle få idioter skal ødelægge der for mange tusinde andre! Hvorfor fanden kan man ikke bare nøjes med at klappe lidt på City´s bus, istedet for at smadre den.
Men det er jo det samme som herhjemme med Brøndby og FCK. Nogle få ødelægger der for de mange.
Fantastiske billeder dog af modtagelsen, set inde fra vores bus, filmet af vores spillere.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Liverpool var bestemt ikke uheldige med dommeren, men det er heller ikke sådan, at dommeren snød Man. City åbenlyst.

Robertson går ned i en glidende tackling for at blokere et indlæg. Sterling laver skudfinten og trækker bolden bagom eget støtteben. Bolden rammer Robertsons lår og bagefter armen. Robertson fortsætter ind i Sterling og spiller efterfølgende bolden med foden. Der kan dømmes for hånd på bolden, og der kan dømmes benspænd. Og håndbolden kan vurderes som uforsætlig, og boldkontakten med låret som, at bolden bliver spillet før manden.

https://www.reddit.com/r/MCFC/comments/89u1be/sterling_penalty_appeal_vs_liverpool/

Ang. de to offside-situationer, så er jeg ikke stødt på billeder, der definitivt viser, om der er offside. Det hænger nok sammen med, at det ikke er linjer, der ikke kan tegnes på græstæppet, fordi det er overkroppene, der er det afgørende i situationerne. Linjerne skal i hvert fald ikke tegnes som i nedenstående billeder. Hvis overkroppene er foran fødderne, skal linjen ikke tegnes efter fødderne som ved det første billede. Og hænder tæller ikke med i offside-kendelser, hvorfor linjen ved billede nummer to også er forkert. Hvis linjen ved billede nummer et rykkes frem til Walkers skulder/hofte, er Salahs skulder og hofte så ikke lige akkurat på linje? Og hvis linjen ved billede nummer to rykkes tilbage til Lovrens fod/skulder, er Sanes hoved så ikke lige akkurat offside? Jeg ved det ikke, men måske var det det, linjevogteren så.

https://pbs.twimg.com/media/DZ-Rm9UU8AEGmrC?format=jpg&name=large
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
En helt utrolig kamp. Jeg sad i pausen og tænkte, at det simpelthen var for godt til at være sandt, og at der måtte ske et eller andet i anden halvleg, som vendte kampen på hovedet. Jeg troede, Salahs skade ville være netop det. Jeg troede, at udskiftningen af Firmino ville være det. Og jeg så for mig, hvordan Moreno lavede noget helt idiotisk og forærede Man. City et mål, da han kom på banen. Men det skete ikke. Man. City kom ikke frem til ret meget, selvom en tremålssejr nok var i den gavmilde ende set på spil og chancer.

Og det var et helt utroligt kampbillede. Klopp gik lige i kødet på tikitaka og efter den absolutte triumf. Guardiola gik efter, at Alexander-Arnold ville lave en fejl, der på et tidspunkt ville koste et mål. Guardiola var bange for Liverpools omstillingsmaskine. Han havde endda navngivet alle tre målscorere inden kampen. Tre centrale forsvarsspillere og fire centrale midtbanespillere stillede han med, men Liverpool endte alligevel med at score tre typiske Liverpool-mål. Især det sidste var en fryd for øjet. Otamendi, der som en bokser ude i torvene dropper paraderne og forsøger at slå tilbage, løber direkte ind i fælden. Et solotogt ender med et boldtab og en omstilling, og Ottamendis sårede stolthed nægter ham at løbe tilbage og genskabe balancen. Øjnene er hele tiden rettet imod bolden, og han ser slet ikke de tre Liverpool-spillere, der søger mod bageste stolpe bag ham.

I anden halvleg går Guardiola tilbage til det velkendte system med to kanter. Men han gør det ikke fra begyndelsen af anden halvleg - først efter skaden til Salah. Og han lykkes med at få kvælt stort set alle optræk til chancer til Liverpool og sætter sig tungt på spillet. Men uden at skabe ret meget på et tidspunkt, hvor der skulle skabes bare et eller andet. Guardiola forpassede muligheden for et udebanemål - den mulighed kommer ikke igen. Kvartfinalen er bestemt ikke afgjort endnu, men Guardiola blev ikke ret meget klogere på, hvordan han skal gribe Liverpool an, og på Etihad skal han angribe og blotte sig velvidende, at et mål imod meget vel kan afgøre det hele.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Annonce