Snak

Mere indhold efter annoncen
Angående spændende tider :


Gerrard på BT sport

Liverpool fc will make big big signings this summer

....-:)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Apropos fejldomme så påstår en DBU-dommer følgende.

Karius bokser. Ny spilsituation. Bolden rammer Milner tilfældigt og ryger hen til Sane, der dermed befinder sig i strafbar offside, da han ikke må drage fordel af, at bolden tilfældigt rammer en modspiller.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@Sværdfisk

https://imgur.com/L21cgQg

Dette viser de faktisk også på studiet og de har nogle billeder, hvor man KLART kan se Sanes arm og hoved er over stregen, hvor de så stædigt insistere på at der er onside.

Og ja med frisparket som aldrig blev giver til VVD, så kan man vel sige at det udligner deres offside mål som ikke blev givet. Easy peasy.

Jeg synes mest af at det har været uendeligt irriterende at høre på hele gruppen på TV3+, hvis det ikke var for tilskuerlyden, ville jeg nok slå lyden fra på TV´et idag.
Enten skal jeg droppe tv-kanalen og se på engelsk TV eller også må jeg slå lyden fra når LFC spiller...


@Fribytter

Ikke at det betyder noget, så vil jeg bare sige at jeg så at Sterling sparkede ud efter VVD :P
Fribytter - jeg er også DBU-dommer og beskrivelsen virker nogenlunde korrekt ift. hvordan jeg så situationen efter et par gange i replay. Det forudsætter, at dommeren anser Milners touch mere som en tilfældig afretning end resultatet af dårlig teknik. Det synes jeg er meget rimeligt, at antage. Meeeen - hvis man antager at det er en ny spilsituation efter Karius´ bevidste boks, så har City på intet tidspunkt spillet bolden og dermed kan der aldrig dømmes offside.

Folk der som Pep siger, at der aldrig kan være offside på en bold fra forsvarende spiller har kort sagt ikke sat sig ind i reglerne for offside. Det ændrer dog ikke på, at Citys mål efter min bedste overbevisning burde have været anerkendt.

6116 - armen er fuldkommen irrelevant i offside-sammenhæng.

Jeg kan sagtens forstå, hvis City føler at dommerne ikke har været med i dem i to CHL-kvartfinaler samt weekendens hjemmekamp mod Man. U. Det er dog umuligt, at vide med sikkerhed hvad udfaldet havde været hvis Sanes mål x2 (den ene som assist) var blevet anderkendt, samt at Sterling havde fået det straffespark i første kamp. Ingen ved jo hvordan kampbilledet havde udviklet sig i nogen af kampene...

Tilbage står CHLs næststørste overraskelse efter Romas imponerende kamp. LFC tilbage blandt de fire bedste i CHL er et stærkt tegn på den fremgang klubben har oplevet siden Klopps indtog. Nu mangler der "bare" lidt sølvtøj :)

Edit - jeg læste lige fodboldloven igennem for at sikre mig. Der står
En spiller, som er i offside-position i det øjeblik, hvor bolden spilles eller røres af en medspiller, skal kun straffes, hvis han efter dommerens skøn deltager aktivt i spillet ved at ... opnå en fordel ved at røre bolden eller genere en modspiller, når bolden ... tilfældigt springer tilbage fra en målstang, overligger, modspiller eller et medlem af dommerteamet ... (ELLER) kommer fra en modspiller som følge af en forsætlig redning.
Se nu bliver det først for alvor kringlet. Karius bokser (en redning) og bolden rammer derefter tilfældigt Milner og springer mod Sane, der dirigerer den i mål. Umiddelbart taler det for dommerens vurdering i kampen, men da Sane ikke stod i offside ved spilsituationens start kan han ikke dømmes offside. Og som tidligere nævnt kan han ikke dømmes offside, hvis man antager at det er en ny spilsituation efter Karius´ boks eftersom City ikke rører bolden før Sane på noget tidspunkt.
@ Sule12

Jamen det var også min umiddelbare fornemmelse, men jeg er så gammeldags, at det her med afretninger stadig synes en kende mærkeligt.

"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sikke en fodboldaften.

Det må være en af de mest skizofrene Liverpool-kampe jeg kan erindre at have set. I første halveg bliver vi blæst ud af brættet og er heldige med kun at være bagud med 1. Da City scorede efter 2 minutter sad man med fornemmelsen af, at Liverpool kunne være faldet helt sammen, og man skal ikke ret langt tilbage i tid før det nok var sket, men jeg skal da love for at der er kommet noget rygrad og tro på tingene ind i holdet. Van Dijk ligner en kæmpe chef, på trods af den elendige aktion ved 1-0 målet og både Lovren og Karius ligner helt andre spillere efter at den store hollænder har fundet sig til rette. På intet tidspunkt går vi i panik, på trods af at være presset maksimalt i bund og på trods af at være hårdt ramt af skader. Læg mærke til hvor mange gange Sané løber offside fordi der er fuldstændig styr på hvor linjen skal være. Simpelthen en fornøjelse.

I pausen var jeg voldsomt nervøs for, at kræfterne ville slippe op i 2. halveg, men istedet gik det stik modsat, og City virkede som om de var blevet trætte. Det mentale spiller nok ind, og med kendelser imod samt en manager der blev vist ud i pausen var City nok pænt trætte af det hele, men jeg havde stadigvæk forventet at kampbilledet ville være det samme som i 1. halveg. Jeg skal ikke kunne sige om Klopp fik justeret eller City bare ikke havde mere i sig, men man sad jo med en helt anden fornemmelse i hele 2. halveg også inden Salah scorer. Vanvittigt flot resultat der virkelig giver hår på brystet.

Der er så mange positive ting at tage med sig at det er svært at få armene ned. Der er kommet en tro på tingene, der bliver lukket af bagtil, vi er blevet utroligt robuste og spiller virkelig som et hold der er mere end summen af de enkelte spillere. Klopp bliver bare ved med at drive klubben i den rigtige retning og det er i den grad noget der har sat sit præg på spillertruppen der mere end i mange, mange år ligner en flok vindere der tror på at de kan slå enhver modstander, og som også kan spille pragmatisk når det er påkrævet.

Og nå ja, Milner. Simpelthen en model af en professionel, og hvor må det dog være uvurderligt at have sådan en spiller i truppen. Den situation i første halveg hvor han lægger en glidende tackling som en art blokade for Sané der trækker på tværs, men omgående er på benene igen og fortsætter sin markering. Sådan skal det simpelthen gøres.
Har set et sammendrag på ca 10 min af kampen, og ja vi er under belejring i første halvleg, men City er ikke farlige synes jeg.

Målet til 1-0 synes jeg det store problem ligger i Van Dijk, og at han stopper op uden der er grund til det. Der var ikke noget frispark, og han ender med at lave en elendig clearing, samtidigt med at Sterling går lidt hårdt til ham.
- det virkede for nyligt, at han stoppede med at spille og fik frispark, men igår kostede det et mål. Hvis han blot havde spillet normalt, havde han kunne lave en kontrolleret aflevering frem i banen og komme på plads i forsvaret.

City har os under belejring hele første halvleg, men til trods for presset, kommer de ikke frem til farlige afslutninger, men blot indlæg som bliver clearet af keeper og forsvar.

I det 29. min har Bernard en afslutning i en flok på 4-5 Liverpoolspillere og får et gult kort for “brok”. Han appelerer for at Milner har arm på bolden, men slået ikke nok til gult kort. Dommeren siger ikke noget, men kigger bare på ham ligesom han heller ikke forklarer Silva hvorfor advarslen falder.
I øvrigt synes jeg ikke der burde dømmes for hands.

38. og 40. min har de endnu et par ufarlige skud i blokade, inden de rammer stolpen i samme min.

41. min kommer situationen med det annulerede mål.
Chip ind i feltet. Ingen spillere i offside position.
Duel mellem 1 City spiller, 2 Liverpool spillere og Karius der kommer ud og bokser.

Bolden bokser ned ind på Milner, hvor der ikke er nogen forseelse. Bolden ryger retur mod mål, hvor Sané er i offside position. Men da den kommer fra Milner er han vel ikke offside.
Frispark mod Karius el forsvar måske? Ligner fejldom.

44. min har Ox vores første chance. Spids vinkel og afslutning aldrig farlig.

45. min diskutere Pep med dommeren. Masser af gestikulation, men på banen er der ingen reaktion fra dommeren.

Anden halvleg.

55. min scorer vi et glimrende mål til 1-1.

58. Glimrende mulighed til Liverpool men en skidt tæmning ødelægger chancen

69. Afslutning fra City der rettes af til hjørne.

75. min indlæg fra City som cleares til hjørne uden problemer.

76. min presser Firmino City til fejl og straffer med en scoring til 1-2.

80. Sané offside for “10” gang i kampen
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
xG er de fleste steder ret lige og ret lavt. Men det er selvfølgelig minus det annullerede mål.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
https://mobile.twitter.com/RichardBuxton_/status/983759965625208834

Hehe sødt ....!
Ja passion og kærlighed kan selv ikke oliemilliarder købe....-:)


“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Synes det er super træls, at dommerkendelserne skal fylde så meget af kampen og sågar sætte spørgsmåltegn ved Liverpool´s præstation.
Ifølge mig var dommeren næsten (måske ikke helt) lige så meget efter Liverpool, hvor Raheem Sterling i begge opgør mirakuløst formår at undgå et rødt kort. Personligt synes jeg også at Ederson´s reaktion var lidt voldsom, men det er selvfølgelig til diskussion.
Til sidst vil jeg også fremhæve, at dommeren ifølge mig overser et straffespark, da Mo Salah scorer til 1-1 i går. Man City begår da et klart straffe på Mané i skudøjeblikket, hvor vi blot er heldige, at bolden triller hen til Salah efterfølgende.

Så ja, dommeren var ikke god. Men det var ikke kun til Liverpools favør
Annonce