Snak

Mere indhold efter annoncen
Flannagan til Rangers.

Farvel til ham, den usle undskyldning for er mandfolk.
Fin hyre Can får sig i Juventus:)

Maddock: Anyone wondering why Emre Can left @LFC for Juventus: he will be earning a minimum £11m a year for the first two years of a four year contract in Italy. That´s £220,000 a week, which would have made him Liverpool´s highest earner. By some distance.

Tænker dog fortsat ikke det var af økonomiske årsager han smuttede. Men held og lykke i Juventus, og god vind til Flanagan i Rangers.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Den hyre kan Juventus jo også kun tilbyde ham fordi de ikke betaler overgangssum.

Man forstår godt nogle gange at spillerne vil gå på fri med de lønninger de kan hive hjem.

Selvom de jo også normalt får en % af overgagssummen er det nok ikke så højt som løn+sign on fee.
Thomie, de giver alligvel 14 mio. euro i sign on bonus.
Er det ikke klassikeren med at regne samtlige ting med ind i basislønnen, herunder sign-on fee, bonusser og hvad der ellers kommer af tillæg? Sådan blev Alexis´ løn også regnet ud i The Mirror dengang.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sikkert.
Can har da fået en super kontrakt. Men han havde ikke fået den kontrakt, hvis ikke han havde være transfer fri. Jeg læste (mener det var Swiss Ramble), at LFC havde det 5 største lønbudget af de sidste 8 hold i CL. Juventus har et større lønbudget end LFC, men det er ikke voldsomt større end LFC. Men Juve spiller CL hver eneste år og dermed er de sikret mange millioner på kontoen hver sæson, der er jo 2 hold i PL som bliver “sorteper” og dermed går glip af den indtægt. LFC har haft en for stor post i procent, når man kigger på lønningerne ifht. til klubbens omsætning og man arbejder på at få lønudgifterne ned ifht. omsætningen. Forrige regnskabsår var det 69% der gik til lønninger og sidste regnskabsår var tallet faldet til 57%. Det glædelige som LFC fan er at omsætningen steg med hele 30% i en sæson uden CL og EL. Så næste regnskab bliver utrolig spændende, da LFC alene i præmiepenge tjente £71 M på CL-eventyret. Men man kan bare ikke budgettere med CL indtægterne når man skal lave sine budgetter, hvem husker ikke hvad der skete i Leeds......Jeg mener som jeg lige husker det, at United og Arsenal ligger på 45% i lønudgifter ifht. til deres omsætninger.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
@YNWA"96"

Hvis man forventer øgning af indtægter(hvilket forhåbentligt er målsætningen), uden man samtidig øger lønbudgettet tilsvarende, vil andelen lønbudgettet udgør unægteligt blive mindre.

Så mon ikke vi vil se en noget lavere procent i næste regnskab igen?

Can har fået sig en rigtig god aftale. Og Juve er helt sikkert også en fed klub at spille for. Kan godt forstå han tog afsted.
@Bendix

Hvad jeg har kunne læse mig til, så steg lønomkostningerne med 8% i sidste regnskab. Men da omsætningen i LFC stiger voldsomt disse år, så falder den samlede procentdel af lønomkostningerne. Så jo jeg forventer, at i næste regnskab ligger lønprocenten i starten af 50’erne. Sturridge er løntung, så man kunne nok få lidt mere glæde af “hans penge” hvis han kom videre. Markovic har jo ikke travlt med at komme videre, da han jo ikke kommer i nærheden af at tjene det han gør i LFC. Så det ender jo nok med at LFC må betale en stor del af hans løn det næste år. Men selvom der bliver investeret voldsomt i diverse byggerier, så virker det jo til at man har penge til at investere i spillertruppen.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Hvor længe var Sturridge´s låneaftale? Kommer han tilbage efter sommerferien?

Ja, lige over 50% lyder realistisk.
Men hvis vi skal ned på sammen andel som ManU og Arsenal, skal der flere penge i kassen. Vi kan nok ikke spare os til det, da det vil hæmme vores muligheder for at etablere os som fast top 4 hold.
Annonce