Snak

Mere indhold efter annoncen
Når man tænker på at det er en åbningskamp,syntes jeg faktisk at vi næsten spiller den til UG.Jeg forventer en meget mere stabil sæson end længe set.VVD har gjordt vores forsvar meget mere rolig og angrebet har fået en ny deminision med Keita.

Hvis vi kan holde de næste 6-7 runder uden de store udsving bliver vi sværer at havde med at gøre,tror jeg.

Rigtig god dag derude.
Fenerbahce,Brøndby,Liverpool
@TIA
Jeg håber du får ret! Og det er egentlig en interessant diskussion. Hvis det er noget der bliver et gennemgående tema for sæsonen (hvilket alle vi LFC fans nok håber), så kan man bedre argumentere for at det er vores styrke mere end modstanderens svaghed. Vi så det med City sidste sæson, hvor de maste al modstand, der kom et tidspunkt hvor selv de stærkeste kritikkere var nødt til at give dem kredit for deres styrke. Forhåbentligt er det vores tur I år til at gøre os fortjente til en lignende kredit.
Liverpool FC - YNWA Det er som jeg altid siger: Vi har for vaeret bagud.... og tabt! :-)
Jeg skyder ikke mod enkelt personer, men den generelle holdning, som er kommet fra flere brugere her og i kamptråden.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Fantastisk måde at starte sæsonen på. Jeg kan godt se hvad folk mener, når de siger at det var godt at møde West Ham, før de bliver sammenspillet. Men det her Liverpoolhold har jo heller ikke peaket endnu, udover Milner som for mig var MOTM - Hold nu kæft en arbejdshest! Manden må være med i Jehovas Vidner, siden han tydeligvis ikke ved hvor gammel han er.
DIAZ MIO!
Jeg mener at alt for mange debattører/brugere, har utrolig svært ved at påskønne en god præstation fra et "modstander hold". Meget af argumentationen er sort/hvid og ikke meget imellem. De mest gralle eksempler for mig, er de brugere der argumentere for at Guardiola kun har vundet CL med Messi på holdet. Mere sort/hvidt bliver det ikke efter min smag. Man argumentere på tal og på trofæer, for det er det "nemmeste", at forholde sig til. Mhs til kampen igår, er jeg ikke uenig med This is Anfield. West Ham har et nyt hold, så der var meget der ikke var afstemt. Men det er stadigvæk et hold med masser af kvalitet og jeg forventer de slutter imellem 7-9 når sæsonen er slut. Vores midtbane var virkelig klasse igår og satte sig tungt på opgøret. Ja der gik lidt cruisecontrol over den i 2.halvleg, men det var jo naturligt nok at spillerne skulle igennem kampen, uden at bruge for mange kræfter og blive skadet.

Lidt andre side note efter kampen igår :

OptaJoe
@OptaJoe
·
14 t
500 - Liverpool registered their 500th Premier League win, becoming just the fourth side to hit that milestone (Man Utd 630, Arsenal 544 and Chelsea 538). Titans.

Ged Rea
Ged Rea
@ged0407
·
19 t
Sadio Mane - the first @LFC player since 1991 (John Barnes) to score in a 3rd successive opening league game of a season for the club.

Ged Rea
Ged Rea
@ged0407
·
18 t
Today is the first time that @LFC have scored 4 goals in 4 successive league games against the same Premier League opponent.

Ged Rea
@ged0407
·
18 t
Mo Salah now scored 29 goals in his last 29 Premier League appearances #lfc

Ged Rea
Ged Rea
@ged0407
·
18 t
The biggest opening day league win at Anfield for @LFC since 1932. (Wolves 5-1).

Ged Rea
@ged0407
·
14 t
Fastest to 200 league points as @LFC manager - (converting to 3 points for a win) - Kenny Dalglish 99 games, Bill Shankly 104, Bob Paisley 107, JURGEN KLOPP 107, Rafa Benitez 108, Brendan Rodgers 108.





“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fra Twitter:
Liverpool bench for Klopp´s first game in charge (Oct 2015):
Bogdan, Toure, Randall, Teixeira, Allen, Sinclair, Ibe.

Yesterday: Karius, Fabinho, Clyne, Henderson, Lallana, Shaqiri, Sturridge.

Complete rebuild in the space of 3 years.


Klopps bænk er jo bedre end den startellever, han overtog! Han har virkelig gjort et stort stykke arbejde for at få bragt kvalitetsspillere ind og få alle overskydende ikke-brugbare spiller ud af klubben. Herligt.
Det er jo vanvittigt forskellen I kvaliteten på de to bænke! Det viser virkeligt hvor langt vi er kommet. Det er vanvittigt spændende at være Liverpool fan I øjeblikket.
Liverpool FC - YNWA Det er som jeg altid siger: Vi har for vaeret bagud.... og tabt! :-)
Ang. bænken, så kunne jeg ikke lade være med at smile, da Shaqiri blev skiftet ind. Han lignede mine børn i hoved, når de får weekend slik....-:)

Kunne være sjovt, at finde den artikel på bold hvor Virgil bliver officielt. Vanvittig pris for en middelmådig spiller - en spiller der aldrig har spillet på et højt niveau - ikke engang top10 over de bedste CB i PL osv osv i kommentarerne .....-:)

New Statistic Highlights Van Dijk´s Influence

Virgil van Dijk was at his imperious best on Sunday afternoon, as he continues to thrive in a Liverpool shirt.

The club´s record signing has been magnificent since joining from Southampton in January and a telling statistic sums up his importance to the cause.

- Since he moved to Anfield, no player has recorded more clean sheets in the Premier League.

- Liverpool haven´t conceded a home league goal since February, further summing up the impact Van Dijk is having.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Van Dijk har været fremragende! :)

I starten var jeg lidt nervøs for, at han var lidt for nonchalant - især i samspillet med målmanden, hvor han gav målmanden ansvaret for at komme ud og få fat i bolden, hvor modstanderen i et par ombæringer kom lidt for tæt på at stjæle bolden. I et par situationer hvor han måske bare skulle have tonset bolden udover sidelinjen.

Men altså, det er sådan set det eneste negative, jeg kan komme på - og det var kun et par enkelte situationer, da han lige var kommet til. Ellers har han virkelig stabiliseret forsvaret - og ret god statistik YNWA, at vi ikke har lukket mål ind i ligaen siden februar. Ved du hvor mange kampe det er?

Gomez gjorde det godt mod West Ham. Forventer i, at han er det umiddelbare valg ved siden af Van Dijk? Eller er Lovren automatisk tilbage ved siden af Van Dijk, når han har været med holdet et stykke tid?
YNWA
Sidst vi lukkede mål ind på Anfield i PL var kampen imod West Ham (4-1). Så 6 kampe i træk på Anfield med cleen sheet, ikke så ringe endda...-:)

Jeg føler mig ikke overbevist endnu ( håber jeg tager fejl), om at Gomez er stærk nok i luftrummet. Selvom Virgil vinder stort set alt i luften, så er vi stadigvæk sårbare på dødbolde. Jeg tror Lovren er tilbage i forsvaret når han er klar igen om 2-4 uger.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Annonce