Snak

Mere indhold efter annoncen
Endnu en drilsk udebane er overstået med 3 point på kontoen. Selvom vi sidder tungt på opgøret og Watford kun har 1 afslutning inden for rammen, så synes cifrene snyder lidt. Sejren var fuld fortjent, men nok et mål måske to for stor, ift. hvordan kampen forløb. Men kredit til Watford for at gøre det svært for os, dobbeltdækkerbus og evig tidsudtrækning gjorde det svært. Vores bedste var efter min mening Virgil - Lovren og Gini. Robbo startet svagt, men spillede en stærk 2.halvleg. Hendo spillede nok sin dårligste kamp i år, til hans undskyldning har han været skadet et stykke tid og det kunne man godt se igår, han virkede meget rusten. Hans “hjerneblødning” gjorde ikke hans præstation bedre.

Vi er nu 1/3 del inde i sæsonen og selvom den offensive del af spillet ikke har nået sidste sæson højder, er vi fandens solide og giver ikke meget væk. United’s pointtab igår har gjort, at vi har slået et kæmpe hul på hele 12 point. Arsenal har et virkelig svært program de næste 3 kampe og vores hul til dem kan godt vokse yderligere de næste par runder. Tottenham spillede deres bedste kamp igår i sæsonen og vandt fortjent over Chelsea. Jeg har slet ikke været imporneret over Tottenham denne sæson, men de har overstået 8 udebanekampe og vundet 7 af dem og de har 10 sejre i sæsonen. Trods mindre godt spil, så ligner de et top4 hold når sæsonen er overstået.

Nå spændende kamp på onsdag og så følger Merseyside Derby’et i weekenden, spændende uge vi går i møde....:-)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Det var en af de bedre kampe i går - og fin optakt til Paris og Everton.

Forhåbentlig ser vi Keita i aktion i de kampe.
YNWA
Dejlig igen at have fået målmand på ....-:)

Alisson in the Premier League 2018/19:

-8 Clean Sheets (1st)
-84% Save Rate (1st)
-49% Long Ball Accuracy (2nd)
-Outperforming xGA by 5.39 (1st)
-Outperforming xGA by 107% (1st)

A couple numbers for context:

-Highest save rate in Europe last season was Oblak at 85%, second highest was tied between DDG and Alisson at 80%

-If Alisson keeps up this rate, he’ll outperform his xGA by 15.64, and absolutely insane number, last year he outperforms by 10.4

De Gea outperformed his xGA by 15.54 last season, saving his side ~18 points

-Alisson‘s Clean Sheet % of 61.5% puts him in a comfortable position to challenge Reina’s record of 20 (Alisson on track to keep 23)

-Also puts him in a position to challenge Čech’s record tally of 24

Som med Virgil så koster kvalitet og nok tvivlsomt om de 2 spillede i LFC hvis ikke Klopp var træner. Hvilken input han har på truppen og de 3 forlængelser med Salah - Bobby og senest Mane fortæller bare hvor fantastisk en træner vi har i LFC.


“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
På nu på med at rose VVD og Alisson for meget. Chelsea-fans kommer efter dig.
Hehe synes nu de fleste af “dem”, er meget tilforladelige. Det handler for det meste om hvilken tone man debattere i. At man så måske i kampens hede, kan få skrevet noget der ikke er så gennemtænkt er jo så en anden sag....:-)

Stødte osse på denne, den er sgu sjov :

Troy Deeney on who he hated playing against the most:

"Virgil van Dijk. Too big. Too fast. Loves fighting. Smells nice. He runs past you and you´re like ´ooh´ smelling him.”

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Apropos VvD, så har bold.dk denne video liggende hvor Bischoff og Graver diskuterer ham:
https://www.bold.dk/video/?id=583358
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Jeg har i lang tid læst Andrew Beasley statistiske analyse af LFC kampe. Han er begyndt at skrive for Echo om mandagen og dette er dagens klumme omkring Watford kampen og vores deffensiv denne sæson.

https://t.co/IcOBWy5os2?amp=1

Jeg var faktisk ikke klar over, at statistikken fortæller at når modstanderne scorer 2 mål i en kamp, så taber man 75% af kampene og man vinder kun 1 ud af 11.


Nu er det ikke fordi jeg forventer, at The Fab3 når sidste sæsons vanvidstal omkring mål. De nåede jo op på vanvittige 91 mål på tværs af turneringerne. Men de er faktisk meget godt med, hvis man ser tallene fra PL :

An update on LFC and Mané/Firmino/Salah scoring rates, after 13 league matches:

2017/18
LFC: 25 goals scored (MFS: 16)

2018/19
LFC: 26 goals scored (MFS: 16)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
BREAKING: Borussia Dortmund are willing to strike a £70m deal with Chelsea or Liverpool for Christian Pulisic – as long as he stays in Germany until the summer. (Matt Law - Telegraph)

Vi har jo debatteret Pulisic en del her på tråden. Personlig synes jeg han er et kæmpe talent, men jeg synes godt nok prisen er meget heftig. Nå men spændende hvor han ender henne, min umiddelbare tanke er at Pulisic vil have nemmere med fast spilletid i Chelsea end i LFC. Selvom Klopp jo har prøvet at hente ham før, så er det mange penge for en spiller, der ikke umiddelbart bare går direkte ind i XL- startelleveren. Men for vores ejere må det være en drømmesigning og de kommercielle muligheder der vil ligge i sådan en handel. Men prisen kan jo osse ændre sig, vi får se...
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Liverpool ECHO melder Mane tvivlsom til kampen i Paris på onsdag. Åbenbart noget sygdom. Sur røv.

Hvis Klopp mener at Pulisic vil være en forstærkning, så er jeg ligeglad om de bruger en billion på at købe ham
Nu ved jeg godt, at Pulisic har døjet med skader i efteråret, men det virker ikke til at han har imponeret for Dortmund denne sæson.
Og så er det godt nok en voldsom pris for ham.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Annonce