Ja fin lørdag med Chelsea’s lidt overraskende sejr over City. Selvom jeg sådan overordnet set, synes City var bedst over de 90 minutter, så kan man egentlig ikke sige at det var en heldig sejr. Selvom Chelsea var udspillet i store dele af 1.halvleg, så var det jo ikke fordi City vadede i chancer. I 2.halvleg spillede Chelsea væsentlig mere fysisk og det bekom tydeligt ikke Citys mange små spillere særlig godt.
Nå juleprogrammet er op over og jeg synes vi på papiret har det sværeste program ift. vores konkurrenter. Programmet ser sådan her ud :
H. ManUnited
U. Wolves
H. Newcastle
H. Arsenal
U. City
United kampen lever altid deres eget liv og trods United’s ustabile præstationer, så er uafgjort jo ikke et usandsynligt resultat.
Wolves ude er osse drilsk, de har slået Chelsea - fået point mod City - United - Arsenal og tabt knebent til Tottenham.
Det possitive er at vi spiller hjemme imod Newcastle og Arsenal imellem jul og nytår og dermed slipper for rejsedagene. Newcastle kampen ligger heldigvis før Arsenal kampen og dermed kan der spares lidt spillere til kampen mod Arsenal, som ligger 3 dage efter.
Så venter City ude d.3/1 og selvom jeg stadigvæk tror at City render med mesterskabet, så kunne det jo være fantastisk hvis vi inden den kamp, stadigvæk ligger side om side med dem.
Nå ja så har vi lige en vigtig kamp på tirsdag osse....:-)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.”
Bill Shankly